Listování

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – V posledním díle Základem je těsto 7. Díl  jsem psala o těstu listovém. V dnešním článku se proto budu věnovat podrobnějšímu použití tohoto těsta. Jak už jsem v seriálovém díle zmiňovala, listové těsto není nijak těžké a právě proto píši tento článek v povánočním období. Většina lidí je přejedená a vyhledává povětšinou jídla lehká.

Také je zvykem, že v tomto období se uskutečňují rodinná a přátelská posezení, ke kterým jsou pokrmy z listového těsta ideální.susene-ovoce-zdrave-mlsani

Jednoduché použití

U těchto typů použití listového těsta není potřeba nijak zvlášť velkého umění. Bez problému je zvládne každý. A navíc jsou rychlé. Většinou stačí těsto vyválet, provést s ním požadovaný krok, hodit do trouby a je to. Některé jsou i variabilní ve smyslu, že jdou po upečení naplnit čímkoli.

Košíčky

Z rozváleného těsta vykrájej kolečka, vmáčkni je do košíčků, dno propíchej vidličkou, popřípadě je můžeš něčím zatížit, aby se těsto nezvedalo. Upečené košíčky můžeš naplnit prakticky čímkoli. Šlehačkou, krémem, ovocem…

Krachle

Těsto opatrně rozválej v krystalovém cukru a nakrájej na čtverečky nebo vykrájej kolečka. Na plech dávej cukrovou stranou dolů, aby cukr zkaramelizoval.

Paštičky

Z rozváleného těsta vykrájej kolečka a dvakrát tolik stejných koleček s vykrojeným středem. Plná kolečka pokládej na plech a potři rozšlehaným vejcem. Na plná kolečka pokládej vždy dvě vykrojená potřená kolečka. Upeč je do zlatova a otvor můžeš plnit jakoukoli náplní.

Středně těžké

Na rozdíl od nejlehčích typů, je k těmto receptům potřeba trochu více šikovnosti. Není to nic složitého, akorát musíš dát pozor, aby bylo těsto například dobře přimáčknuté, nebo pevně zatočené. Pokud tomu tak nebude, v troubě se ti těsto otevře nebo vyteče náplň a nebude to podle tvých představ.

Šátečky

Vyválené těsto rozkrájej na čtverečky. Do každého čtverečku dej trošku marmelády. Naplněné čtverce přelož na koso a kraje k sobě dobře přitiskni.

Šneci

Těsto rozválej na silnější plát, posyp skořicí smíchanou s cukrem, dále rozinkami a nasekanými ořechy, pevně stoč do válečku a nakrájej ostrým nožem na řezy vysoké asi 1cm. Na plech pokládej řeznou stranou a upeč dorůžova.

Kremrole

Rozválené těsto nakrájej na pruhy široké asi 2cm a zaviň je na suchou kovovou trubičku (dají se koupit přímo na kremrole) šikmo tak, aby se asi 2mm překrývaly. Na plech je pokládej koncem stočení. Povrch potři bílkem a upeč do růžova. Vychlazené trubičky plň uvařeným bílkovým sněhem nebo oslazenou šlehačkou.

A jeden těžší recept na konec

Tento recept je opravdu těžší. Nesetkala jsem se s ničím, co by z listového těsta bylo tak těžké, aby to odhodlaný člověk nezvládl. Zkrátka jen je potřeba více ingrediencí a času. Konkrétně u Vanilkových řezů je nejdelší, čekání na vychladnutí pudinku. I přesto, že nejsou řezy nijak složité, díky listovému těstu a jeho lehkosti (alespoň v naší rodině) dlouho nevydrží.

Vanilkové řezy

[box]

500g listového těsta
Krém
1l mléka
2 vrchovaté lžíce hrubé mouky
2 pudinkové prášky s vanilkovou příchutí
200g cukru
160g másla
2 vejce
Rum podle chuti

[/box]

Listové těsto rozděl na dva díly, které rozválej na pláty. Na plechu je propíchej vidličkou a upeč do růžova.
V hrnku mléka rozmíchej mouku, pudinkové prášky, cukr a vejce. Zbylé mléko dej vařit, zalij rozmíchaným základem a za stálého míchání uvař krém. Po jeho vychladnutí do krému zašlehej máslo a rum. Jednu upečenou placku potři krémem a překryj druhou plackou.

Přeji krásné prožití zbylého volna.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed