Maté: elixír mládí, štíhlé postavy a dobré nálady

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-hanky-z/” color=”green”]BLOG HANKY Z.[/button]
V šestnáctém století přivezli jezuitští mniši do Evropy podivuhodný nápoj. Říkalo se mu “zelené zlato Indiánů” a připisovaly se mu téměř kouzelné účinky jako omlazení, utlumení hladu nebo povzbuzení při fyzické i psychické vyčerpanosti. Za pár korun si “maté” můžeš koupit domů i ty.

Maté – zachutná jako čaj, povzbudí jako káva

Maté je nápoj vyráběný louhováním lístků stromu cesmíny paraguajské, který je velmi podobný nám dobře známému čajovníku. Pochází z Jižní Ameriky, kde dodnesa platí za nejoblíbenější pití. Kromě zvláštní chuti se však pyšní neobyčejnými účinky, z nichž mnohé určitě oceníš i ty.

Maté na hubnutí i pročištění organismu

Asi nejznámější je maté pro svůj účinek utlumení hladu. Dříve to sloužilo spíše na překlenutí těžkých období s nedostatkem potravy, dnes samozřejmě touha lidí méně jíst = být štíhlý. Kromě toho však působí také mírně projímavě, podporuje látkovou výměnu, očišťuje tělo od škodlivin a napomáhá činnosti ledvin.

Údajně má maté také omlazující účinek na celý organismus, což znamená nejen boj proti vráskám, ale i zrychlení metabolismu.

Vyměň kávu za maté

Dalšími pozitivními účinky mate jsou jeho povzbuzující účinky při únavě fyzické i psychické. Obsahuje totiž látku matein-alkaloid, která je složením velmi podobná kofeinu, ale na rozdíl od něj není návyková. Proč tedy nevyměnit kávu za maté? Oproti ní ti totiž tento kouzelný nápoj zajistí i poklidný spánek, neboť tě uklidní.

Jak mate připravit?

Aby sis mohla vyzkoušet tento lahodný nápoj, zajdi do obchodu se sypanými čaji, kde obvykle mají na výběr i několik druhů maté. Nevybírej však pouze podle vůně! Já to naposledy udělala a koupila jsem si směs, mezi jejímiž přísadami byly chilli papričky a černý pepř… pusa mě pálila ještě další dva dny.

Až si budeš maté doma připravovat, nezapomeň, že se zalévá vodou ohřátou maximálně na 80 stupňů, aby neztratil cenné látky. Louhovat ho nech asi 3 až 5 minut. Dobrou chuť!

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

1 Comment
  1. hmm, mozno si mate najblizsie az budem v cajovni kupim a radsej sa o tom poradim s personalom, nech nedopadnem ako ty :D od kamosky som vsak pocula, ze mate chuti ako popolnik, ale najviac uverim, ked sama vyskusam :D

Leave a Reply

Your email address will not be published.