Očaruj společnost s fascinátorem

[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]

KLÁŘIN BLOG – Fascinátory jsou i v České republice opět na výsluní. Zjisti, oč se vlastně jedná, kam jej nosit a jak s ním správně zazářit.

Kate, Duchess of CambridgeCo je to fascinátor? Jedná se o velice výraznou a elegantní ozdobu vlasů, která pokrývá jen určitou část naší hlavy a má za úkol nahradit klobouk, alespoň co se týče estetiky. Může se jednat o květinu, malý klobouček, mašli, kapku či cokoliv extravagantního. Fascinátory bývají a měly by být promyšlené do každého detailu a překrásně zdobené – peřím, kamínky, krajkami, korálky, perlami a jinými ozdobnými prvky.

Jak to bylo s fascinátorem?

Počátky vzniku předchůdců fascinátorů se datují už na přelom 14. – 15. století do Itálie. V 16. století za Jindřicha VIII. Tudora se zdobení rozšířilo ještě víc a v 17. století rovněž. Poté se na několik století dámy věnovaly více kloboukům, ovšem sem tam sáhly i po „fascinátoru“. Ve 20. století byl pojem fascinátor užit původně na pokrývku hlavy, která se měla podobat šálu, ovšem nakonec byl použit pro ozdobu vlasů v té variantě, jak ji známe dnes. O největší rozmach se v 21. století zřejmě zasloužila Catherine, vévodkyně z Cambridge, která se bez fascinátoru na veřejnosti téměř neukáže. Obecně platí, že jsou Angličanky největšími milovnicemi těchto elegantních ozdob.

Kam a jak fascinátor nosit?

V dnešní době je možné tyto ozdoby nosit téměř kamkoli, avšak většinou se nosí při formálnějších příležitostech, jako jsou svatby či plesy. Nutno říci, že pravidla, jak správně nosit fascinátor, jsou poměrně přísná. Dekorace musí na hlavě správně „sedět“. Nikdy se nedává na hlavu rovně, vždy musí být šikmo, buď na levé, nebo na pravé straně. Pokud je fascinátor větší, měl by buď zakrývat mírně jedno oko, nebo na něj aspoň vrhat stín. Pakliže obsahuje síťku, musí zakrývat jedno celé oko, nikdy ne obě. Délka síťky by měla dosahovat maximálně po nos, ovšem toto pravidlo už se začíná porušovat.

Vyrob si vlastní

fascinatorJelikož existuji i takové fascinátory, které nejsou náročné na práci, můžes si tuto krásnou ozdobu vlasů vyrobit sama doma. Opravdu to není nic těžkého a rozhodně to zvládneš. Podívej se například na tento tutoriál, nebo zapoj svou fantazii a vytvoř si něco opravdu originálního. Pokud máš i přesto strach, že to nezvládneš, nebo jednoduše nejsi kreativní typ, můžeš si fascinátor koupit. Na českém trhu ovšem zatím není příliš velký výběr těchto nádher, a proto doporučuji buď zajít za modistou, nebo si objednat fascinátor ze zahraničních webů.

Napiš nám svůj názor na tento fascinující módní doplněk!

Autorka: Klára

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.