Oidipovský komplex: je tvůj přítel závislý na své matce?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-jitky-l/” color=”red”]BLOG JITKY L.[/button]

Dává tvůj partner na svoji maminku za všech okolností více, než je zdrávo? Má vždycky pravdu jen a jenom maminka? Zbystřete dámy, váš partner možná trpí Oidipovským komplexem.

Sigmund Freud

Dospělý třiatřicetiletý mužský a bydlí stále u své maminky. Ba co hůře, ještě se jí se vším svěřuje, denně jí telefonuje a zajímá ho její názor. To nemusí být jen tak. Možná váš vyvolený trpí Oidipovským komplexem.

Oidipovský komplex

Oidipovský komplex nebo také Oidipův komplex je termín, který používáme v psychoanalýze k označení milostného vztahu syna k matce.

Název vychází z příběhu o Oidipovi, který nevědomky zavraždil svého otce a oženil se s vlastní matkou. Touto problematikou se zabýval psychoanalytik Sigmund Freud. Naopak pro vztah dcery a otce hovoříme o pojmu Elektřin komplex.

Silná náklonnost k matce

Tento komplex se objevuje už u mladších chlapců mezi třetím a šestým rokem. Syn tíhne ke své matce stále víc a naopak se mu vzdaluje otec, ke kterému se začíná chovat agresivně. Podle Freuda však strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem. Chlapec tak přebírá mužskou roli. Dojít k tomu však nemusí a závislost na matce může přetrvat až do dospělosti.

Maminka vítězí!

Pokud váš partner trpí Oidipovským komplexem, sama s tím nic nezmůžete. To, co řekne nebo udělá partnerova maminka, je svaté a vy nad ní nemáte žádnou moc. A můžete se snažit sebevíc. Jedinou výhrou bude to, když se partner z tohoto stavu bude chtít vyléčit sám. Pokud ne, většina vztahů díky partnerově nemoci dříve či později ztroskotá.

Jak poznáš Oidipovský komplex?

Jak poznáš, že s tvým partnerem není něco v pořádku a možná trpí Oidipovským komplexem?

  • Partner považuje každý názor své matky za jedinou správnou variantu, nedá na ni dopustit.
  • Je s ní v kontaktu několikrát denně, volá jí, píše esemesky nebo e-maily.
  • Vídá se s ní více, než je zdrávo.
  • Tráví s matkou více času než s tebou.
  • Dává přednost jí před tebou.
  • Klidně cokoliv zruší kvůli mamince.

Trpí tvůj partner Oidipovským komplexem? Máš s tím nějaké zkušenosti?

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.