Silvestrovské pohoštění

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]
MIJIN BLOG – Máme po Vánocích a na obzoru je další veselí – Silvestr. Každý se na něj těší po svém. Někdo se těší na večírek strávený s rodinou, někdo na vzduchem létající světélka, jiní se strachují o svá zvířata a někteří plánují párty pro kamarády. Základem každé párty, natož té silvestrovské, je dobrá zábava. Zařídit se dá dobře připraveným programem, alkoholem, správně volenou společností.

Každopádně i dobře rozjetou zábavu může pokazit hlad. Asi každý zvládne chlebíčky, jednohubky, obložené talíře nebo nakoupit brambůrky. Ale co sladké? Těžká otázka, protože spousta lidí je po Vánocích přeslazená prasatkoz cukroví. Proto by bylo lepší, připravit sladkou část pohoštění z něčeho jiného, než jsou ingredience na cukroví. Připravila jsem si pro Tebe pár tipů, které někdo možná může připravovat jako cukroví, ale je to méně pravděpodobné.

Sušenky z vloček

Pokud vím, tak nikdo z rodiny ani známých, vločky do cukroví nepřidává. Kromě moučkového cukru sušenky obsahují samé zdravé ingredience. Proto myslím, že je to ideální mlsání po Vánocích.

[box]
125g másla
100g vloček (obyčejných)
100g kokosu
125g hladké mouky
125g moučkového cukru
1 lžíce medu
1 lžička jedlé sody

[/box]
Máslo s cukrem utři, a po té vmíchej med. Do vzniklého těsta přidej všechny zbylé suché potraviny. Pak už stačí jen lžičkou nabírat těsto a dělat kuličky velikosti švestky, které se kladou na plech, od sebe ve vzdálenosti cca 5cm – v troubě se rozpečou a získají tvar sušenky. Peč MAX!!! 10 min při 180°C, i přes to, že při vyndání jsou ještě měkké. Pro vychladnutí je ideální nějaká mřížka a pro skladování vzduchu-odolná nádoba (tam sušenky krásně změknou).

Grilážky

Griláž je původem slovenský recept. Nemůžu o něm říct, že je míň sladký než recepty na Vánoční cukroví. Možná, že je někdo na Vánoce připravuje. Každopádně v dnešní době je to rychlý a nenáročný recept. To po předvánočním shonu, mnohé z nás uvítají. Proč říkám v dnešní době? Recept se připravuje ze zkaramelizovaného kondenzovaného mléka (př. Salka), které při přesném dodržení postupu sice nejde zkazit, ale samotná karamelizace trvá s vychladnutím celý jeden den. Dnes se dá sehnat Salko již zkaramelizované, a tak příprava Grilážky trvá podstatně kratší dobu.

[box]
Karamelové Salko
Mleté oříšky (množství nemám odvážené, sypu podle oka a chuti)
Dortové oplatky – obyčejné

[/box]
Salko vyklepni do misky, kterou můžeš použít na vodní lázeň. Ve vodní lázni jej nech rozpustit a přimíchej oříšky. Ještě teplou směs natři na dortovou oplatku, přiklop další oplatkou, natři … Toto opakuj, dokud ti nedojde směs. Grilážku nech vychladnout mimo ledničku a nezapomeň jí zatížit. Teplé oplatky se občas chtějí kroutit. Já na grilážku pokládám prkýnko a na něj postavím těžký hrnec. Po vychladnutí Grilážku nakrájej na požadované kousky, naskládej do krabičky a dál skladuj v ledničce.

Želatina a pomeranč

Když jsem tenhle recept objevila, byla jsem nadšená. Nemám ani tak ráda želatinu, tak jako se mi líbil vzniklý efekt. Stačí ti k tomu pouze pomeranč a želatina.
Pomeranč rozkroj na půlku, vydlabej ho a nalij do vydlabané slupky želatinu. Když želatina ztuhne, nakrájej pomeranč na měsíčky. Když budeš mít chuť udělej želatin víc a každou v jiné barvě.

Tiramisu

Mě osobně přijde, že tímto dezertem nemůžeš nic zkazit, protože ho mají rádi téměř všichni. S cukrovím, také nemá moc společného, a tím pádem máš splněné dvě podmínky pro úspěšný silvestrovský dezert a můžeš se do něj pustit. Jako první si rozmysli, pro koho chceš Tiramisu dělat. Myslím tím hlavně počet lidí a společnost. Pokud slavíš Silvestr v úzkém kruhu pár přátel, můžeš si dát práci a do skleněných mističek udělat každému svou porci. Vypadá to nádherně, ale pokud připravuješ dezert pro větší partu, je jasné, že tímto způsobem dělat Tiramisu nebudeš. Můžeš jí připravit do pekáčku, větší plastové krabičky … zkrátka do jakékoli nádoby, která je vysoká cca 10-12 cm. Když je Tiramisu hodně vysoké, špatně se s ním manipuluje = špatně se porcuje a servíruje. Ještě jedna malá poznámka. Na pravé Tiramisu se používá Mascarpone. Dnes není problém jej sehnat.

[box]
500g Mascarpone
5 lžic cukr krupice
5 vajec
2 malé panáky Amaretta
Šálek silné kávy
Pytlík cukrářských piškotů (to jsou ty dlouhé sypané cukrem)
Kakao na posypání

[/box]
!!! Před začátkem:
Zkontroluj čerstvost vajíček. Nalij do nádoby vodu a rozpust v ní sůl. Vlož vajíčko do nádoby s vodou. Pokud vajíčko klesne je v pořádku, naopak pokud zůstane plavat, ani ho nerozklepávej, ušetříš tím svůj nos. Pokud pracuješ s obyčejnými piškoty, namáčej je rychle! Mají trochu jemnější konzistenci a rychle se můžou rozpadnout.
Vše máš připraveno a zkontrolováno? Můžeš tedy začít. Jako první rozděl bílky a žloutky. Ke žloutkům přisyp cukr a šlehej tak dlouho, dokud ti cukr nebude připadat rozpuštění. Poté zašlehej, už jen lehce (nejlépe jen v ruce), Mascarpone. Z bílků vyšlehej sníh, který VMÍCHEJ (nešlehej) do žloutkové směsi. Směs máš připravenou, jdeme na piškoty. Kávu si přelij do mističky, tak abys v ní mohla namáčet piškoty. Než začneš namáčet, přidej do kávy Amaretto. Piškoty namoč z obou stran v kávě a vylož jimi spodek misky. Překryj krémem, na ten opět pokládej piškoty. Toto opakuj, dokud ti nedojde krém, kterým vrstvení ukonči. Nakonec posyp kakaem a dej na pár hodin do ledničky.

Přeji krásný silvestr a správné vykročení do nového roku.

(S)mějte se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed