Tak přijde ten konec světa, nebo ne?

[button link=”https://slecna.info/tag/katin-blog/” color=”yellow”]KÁTIN BLOG[/button]

Z televize, novin i rádia k nám doléhají zprávy o konci světa. Jednou je to jisté, Mayové se přece nepletou a svět skončí přesně 21. 12. 2012 (před Ježíškem, achjo!), podruhé je Mayská předpověď odsuzována a považována za hloupost. Jak to tedy (podle mě) je?

Mayové byli chytří, ale o vesmíru věděli houby, říká Káťa

Mayové, dle toho, co o nich víme, často a rádi předpovídali, co se komu (zvláště tedy lidstvu) stane v nejbližších desítkách (stovkách, tisících) let. Byli doslova posedlí různými katastrofami a hlavně smrtí.

Co mi na teorii o konci světa nesedí?

Mayové nevěděli prakticky nic o vesmíru, pozorovali sice oblohu (Slunce, hvězdy, Měsíc a nejrůznější úkazy), naše Země však pro ně byla stále jen tím pověstným krunýřem želvy, která plave v obrovském oceánu. Nepopírám, že Mayové byli chytří, vynalézaví a určitě v mnohém objevitelští, ale jak by mohli se svými znalostmi a možnostmi předpovědět něco tak zásadního, jako je konec světa (a dokonce na rok a den přesně)?

Mayové a jejich učení

Mayové měřili čas jinak než my. Měli v podstatě dva roky – sakrální a solární. Solární rok byl vlastně něco jako náš současný rok (měl 365 dní rozčleněných na 18 měsíců). Sakrální byl o mnoho složitější a tomu našemu se už vůbec nepodobal. Tyto dva typy tvořily jeden celek, padesát dva takovýchto roků (tedy 26 solárního a 26 sakrálního) uplynulo za naše století.

Tento systém jim však zas tak moc nevyhovoval – byl velmi složitý, takže našli jiný, přesnější. A právě podle tohoto kalendáře letos nastane datum 13.0.0.0.0 (jejich zápis data je pětimístný!). Teze o konci světa, o apokalypse, tedy pochází jen z toho, že v jejich systému počítání let, měsíců a dnů po stovkách let dospějeme k tomuto magickému datu. Právě tak, jako konec světa, by to tedy mohl být nový začátek. Anebo se nemusí stát vůbec, ale vůbec nic.

Ale…

Někdo namítá, že takovým předvojem očekávaného konce světa jsou v posledních letech měnící se klimatické podmínky – sopky bouří, útočí tornáda, v našem pásmu se střídají dlouhé zimy a nesnesitelná vedra, tsunami ohrožuje životy tisíců lidí… Neuvědomují si však, že tyto přírodní katastrofy jsou přirozenou součástí přírody, života, světa. Katastrofy tu jsou už od Velkého třesku a pravidelně nepravidelně na nás “útočí” tisíce let!

Vtip: “Konec světa nebude, mám doma konzervy, co vydrží až do roku 2016!”

Moje rada na závěr

Konce světa se neboj. I kdyby měl přijít, stejně už s tím nic nenaděláme. Bav se, užívej si, nakupuj vánoční dárky (tady máš nějaké moje tipy na vánoční dárky) a peč cukroví! A čti Slečnu :-)


Káťa

Studuje v Brně - žurnalistiku, politologii, a lehce si zahrává s právy. Ráda spí, jí, čte a nedá dopustit na dobrou knihu a dobré víno.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.