Co možná netušíš o těhotenství

Každá z nás víme, že děti nenosí čáp a že těhotenství trvá devět měsíců, přičemž na jeho konci nás čeká bolestivý porod a radost z novorozeného dítěte. Celý proces však mimo jiné doprovází i nejrůznější zajímavosti a v této oblasti rovněž panuje několik mýtů.

Možná si říkáš, že na děti máš ještě spoustu času, ale nikdy neuškodí vědět něco napřed nebo navíc. Přeci jen jsme slečny a znalost tohoto tématu se od nás svým způsobem očekává. Samozřejmě ti zde nebudu do hlavy dite-hlidanivtloukat učební materiál z biologie, spíše poukáži na to, co se ti jednou bude hodit.

V bříšku

Jistě tušíš, že by ses v těhotenství měla vyvarovat konzumaci alkoholických nápojů a naprosto ze svého života vyřadit cigarety. Jídelníček by měl být pestrý, jelikož neživíš pouze sebe, na starosti máš i živiny, které se dostanou do těla dítěte. Řada lidí si myslí, že těhotná žena by měla jíst za dva, ovšem není to tak. Ve skutečnosti by měla pozřít pouze o 300 kalorií více, a to navíc pouze v posledních dvou trimestrech. Přílišná nadváha může vést například k těhotenské cukrovce či vyššímu krevnímu tlaku.

Nenarozené dítě vnímá od určitého okamžiku i zvuky ze svého okolí, a proto je dobré předcházet například hádkám. Je dokonce prokázáno, že dětem žen, které bydlely v blízkosti nějakého hlučného místa (například letiště), po porodu tento hluk nevadil. Naopak se budily spíše při tichých hlasech, které pro ně byly nové.

Mimo bříško

S postupujícím těhotenstvím plod hledá tu nejvhodnější polohu a připravuje se tak na porod. Stejně aktivní je i při samotném porodu. Tohoto pohybu si můžeš všimnout i tehdy, když se podíváš na novorozence v postýlce, kde má dostatek prostoru – pohybuje se vždy ve směru hlavičky.

Po narození dítě rozeznává základní tvary a barvy. Za nejzajímavější přitom považuje lidský obličej, konkrétně ten matčin, který je schopný rozeznat od ostatních i přesto, že vidí rozmazaně. Stejně tak si uvědomuje specifickou vůni maminčiného těla, která je pro něj jiná než ty ostatní.

Sex v těhotenství?

Traduje se, že těhotné ženy mají větší chuť k milování. Ve skutečnosti ale v prvním trimestru přes nevolnost pravděpodobně nebudeš mít na intimní chvilky s přítelem ani pomyšlení. Stejně tak s postupujícím těhotenstvím si zřejmě budeš připadat méně přitažlivá a milování budeš kvůli tomu odmítat. Pravdou však zůstává, že některé ženy v těhotenství zažívají svůj první orgasmus vůbec, jelikož spodní část těla je více prokrvená. Nemusíš se obávat, že by sex nějak narušil území miminka, to je chráněno plodovou vodou. Pokud ti však doktor styk zakáže, respektuj toto nařízení.

Mezi jednu zajímavost patří i skutečnost, že se maminkám, které již dávno měly porodit, ale dítěti se pořád nějak na svět nechce, doporučuje sexuální styk jako jedna z přirozených cest k vyvolání porodu. Sperma totiž obsahuje určitou látku (prostaglandiny), která stimuluje kontrakce. Nemusíš se však strachovat, že by mohlo dojít k předčasnému porodu při milování v časnějších fázích těhotenství, podle lékařů to není důvod k obavám.

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období nás žen. Proto se vyplatí investovat čas a dostatečně se informovat o všem, co by pro tvé dítě mohlo mít přínos. Nikdy jindy se již totiž nebude vyvíjet tak rychle jako v těchto kouzelných devíti měsících.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.