Taky jste je četli?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-katelyn/” color=”orange”]BLOG KATELYN[/button]
BLOG KATELYN – Rychlé šípy, Hoši od Bobří řeky, či Chata v Jezerní kotlině. Po zaznění názvů těchto knih by se ti mělo vybavit jediné jméno, a to Jaroslav Foglar. Ačkoli se může na první pohled zdát, že jeho knihy již ztratily něco ze svého dávného lesku a popularity, osobně si myslím, že jsou aktuálnější, než na první pohled vypadají. V tomto článku bych tě ráda přesvědčila o neplatnosti mýtu, že foglarovky jsou určené jen pro kluky, ačkoli bývají jejich hlavními postavami.

rychle-sipyŽe byl Jaroslav Foglar český spisovatel a důležitá osobnost skautského hnutí, není v tomto článku zas až tak důležité. K jeho životopisu se proklikáš za pár sekund a dalších několik minut bude trvat, než se dozvíš něco o něm samotném. Mnohem důležitější pro dnešní dobu však není jeho osobnost, ale díla, která tu pro další generace zanechal. Nejsou to jen tuctové příběhy vyprávějící o všedních starostech dětí a dospívajících. Jsou to příběhy plné lidského přátelství, odvahy a cti, ale také plné nespravedlnosti, proti které je vždy potřeba bojovat tak, aby pravda nakonec zvítězila. V dnešní době, kdy se slušnost a úcta k člověku pomalu vytrácejí, je myslím návrat k Foglarovým knihám zcela na místě. Jsem si jistá, že dokážou zapůsobit na každou dětskou duši.

Ideál zvaný Rychlé šípy

Příběh o partě pěti chlapců žijících v jedné z pražských čtvrtí, zná snad každý. Generace našich rodičů a prarodičů zcela určitě. Tak jistá bych si ale nebyla u generace dnešní, ba dokonce bych se opovážila tvrdit, že většina zná sice název, ne však už obsah. Přátelství, odvaha a čest jsou zde skloubeny s napětím, humorem a touhou po dobrodružství. Foglar psal tento příběh s tím, že by měl mít i jistou vzdělávací funkci, tudíž jeho hlavní postavy by měly pro čtenáře sloužit jako vzor. Proč tedy Rychlé šípy upadají pomalu ale jistě v zapomnění? Přijde mi, že ve společnosti převládá názor, že předválečná doba, ve které se příběh odehrává, je už dávno pasé spolu s hodnotami zde vyzdvihovanými. Nevím jak vy, ale já rozhodně nechci, aby úcta a přátelství ke kamarádovi, čest a pravdomluvnost byly minulostí. Mirek Dušín byl prototypem „dokonalého chlapce“, který oplývá snad všemi kladnými vlastnostmi, ovšem není neomylný, když udělá chybu, odkáže ji uznat. Každý z hochů pak představuje jinou povahu a kombinaci vlastností.

Vážnější Hoši od Bobří řeky

Jestliže Rychlé šípy se soustředily samy na sebe, na svoje problémy související se Stínadly a ježkem v kleci, a doba, ve které se jejich příběh odehrával, je nijak netížila, v knize Hoši od Bobří řeky je tomu jinak. Ačkoli dílo prosazuje stejné morální hodnoty a vypráví o životě chlapců, není jich tentokráte pět, ale hned dvanáct, a na rozdíl od Rychlých šípů mají svého vedoucího Rikitana (do této postavy se promítá zčásti sám Foglar). V prvním díle knihy je doba rovněž nepodstatná, zlom však přichází v díle druhém nazvaném Strach nad Bobří řekou, když společně s nacistickou okupací přichází rozpuštění organizací mládeže a jiné zákazy. Zde se ukazuje důležitost boje za pravdu a spravedlnost, který je v našich životech tak důležitý. Chlapci s vědomím výhrůžky trestu smrti porušují Nepřítelem daná nařízení a dokazují tím, že se odmítají nechat semlít nacistickou propagandou. Obecně panuje ve společnosti přesvědčení, že jak Hoši od Bobří řeky, tak Rychlé šípy představují čtení spíše pro děti, dospívající si však dle mého dokážou z knihy odnést nejen četná dobrodružství chlapců, ale budou o ní více přemýšlet. A tím vypluje napovrch teprv pravé poselství Foglarových knih.

Foglar napsal děl samozřejmě daleko víc, tato mi však přijdou nejpodstatnější. Já sama je přečetla už nesčetněkrát a ráda po nich sáhnu znovu. Myslím, že by byla škoda, aby upadla v zapomnění, takže pokud jsi je ještě nečetla, a máš chuť se na ně vrhnout, přeji příjemné čtení.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.