The Beatles – klasika, která tě nenechá chladnou

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-jitky-l/” color=”red”]BLOG JITKY L.[/button]

Žiješ v době, kdy se na tebe valí lavina povinností, že mnohdy nemáš ani chvíli pro sebe. Jsi tak unavená, že jít si zasportovat bys nezvládla. Relaxuj rovnou na pohovce s magickou hudbou, která nikdy neomrzí.

The Beatles
The Beatles byla anglická rock´n´rollová kapela pocházející z Liverpoolu. Oblíbili si ji lidé po celém světě, jejich alba patří dodnes k těm nejlepším v dějinách populární hudby. Jak kapela vznikla, kdo byli jejími členy a jaké songy patří k těm nejhranějším a nejoblíbenějším, se dozvíš v následujícím článku. Na závěr nebude chybět ani anketa, v níž jsem se čtenářek zeptala, která píseň se vryla do jejich srdcí a proč.

Skupina různorodých žánrů

Skupina The Beatles měla nejdříve kořeny v rock and rollu padesátých let a domácím skifflu. Prošla mnohými žánry, například od Tin Pan Alley, Psychedelic rock, Pop, Rock ´ n´roll či big beat. Svým oblečením a stylem zůstala nezapomenutelná.

Beetles nebo Beatles?

V roce 1957 založil John Lennon, toho času student gymnázia v Liverpoolu, skupinu The Quarrymen. Poté se Lennon seznamuje s Paulem McCartneyem na wooltonské zahradní slavnosti u kostela Sv. Petra. Kapela si zve mladičkého kytaristu George Harrisona, s nímž se McCartney seznámil v autobuse a na jeho naléhání začal s nimi hrát. V roce 1960 se k nim přidává i Lennovův přítel z umělecké školy Stuart Sutclife, který je doprovází na baskytaru.

Skupina The Quarrymen vystřídala mnoho jmen, mezi jinými například názvy jako Johny and the Moondogs, The Silver Beetles a další. Název The Beatles pravděpodobně vymyslel John Lennon (kombinace slova beetles a slova beat; v angličtině brouci). Cynthia Lennon tvrdila, že Lennon název skupiny vymyslel během brainstormingového sezení u piva v baru Renshaw Hall.

V roce 1960 se stal členem kapely také Pete Best, který hrál na bicí. Po dvou letech kapelu opustil a vystřídal ho Ringo Starr (Richard Starkey).

Členové skupiny

John Lennon (1960 až 1970) – zpěv, kytara, foukací harmonika, klávesy
Paul McCartney (1960 až 1970) – zpěv, kytara, klávesy, (bicí)
George Harrison (1960 až 1970) – zpěv, kytara, housle, sitár
Ringo Starr (1962 až 1970) – zpěv, bicí, perkuse
Pete Best (1960 až 1962) – zpěv, bicí
Stuart Sutclife (1960 až 1961) – zpěv, baskytara

Hity hrané dodnes

První album Please Please Me vyšlo v roce 1963. Setkalo se s velkým ohlasem. Skupina začala koncertovat po celé Evropě a poté i po celém světě. V říjnu roku 1965 získala skupina vyznamenání Řád britského impéria. Natočili řadu filmů, například A Hard Day´s Night (Perný den), Help!, Yellow Submarine, Let It Be, Beatles Cartoon a další.

Z celé diskografie jmenujme kupříkladu alba: a Hard Day’s Night (1964), Help! (1965), Rubber Soul 1965), Revolver (1966), Magical Mystery Tour (1967), The Beatles (1968), Let It Be (1970) a další.

Anketa: Neoblíbenější píseň od Beatles?

Na závěr tu máme anketu, jaká píseň od skupiny Beatles se líbí našim čtenářům nejvíce a proč. Kdybych na tuto otázku měla odpovědět i já, zvolila bych jednoznačně píseň Hey Jude, přestože jich mám od nich oblíbených více. Tato píseň začíná pouze s jedním nástrojem, a to Paulovým pianem. Vždycky jsem chtěla hrát na piano, ale nikdy jsem se to nenaučila, protože jsem se buď učila, anebo sportovala. Nedokážu popsat, co ve mně tato píseň vyvolává, je nádherná chytlavá. A jak na tuto otázku odpověděli naši čtenáři?
[styled_box]

Jaká píseň od Beatles se ti líbí nejvíce a proč?

Tereza Tlachová, 23 let, FF UK, obor Český jazyk a literatura
Nejradši mám asi Yesterday, tu jsem se učila nazpaměť jako malá v české verzi, potom i v anglické. Je taková smutná, pomalá, melancholická. Tak asi proto.

Jan Trávníček, 19 let, Střední průmyslová škola Ostrava
Yer blues – proto, že mám rád blues a John tomu dodává pořádný šmrnc.

Tereza Libigerová, 18 let, Gymnázium Hranice
All my loving, protože písnička má nádherný text a po refrénu nastupuje krásný dvojhlas.[/styled_box]

 

A který song od Beatles oslovil tebe? Pochlub se svým oblíbeným hitem v komentářích pod článkem!

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.