Základem je cukroví 5. Díl

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – V dnešním díle Vánočního pečení se budu věnovat standardní obtížnosti pečení. Nemusíš být přímo cukrářský typ. Stačí, když tě pečení cukroví neotravuje. Pokud tuto podmínku splňuješ, neměla bys s recepty mít problém.linecke-cukrovi

Osobně si myslím, že pro tyto recepty je nejtěžší najít si čas. Patří sem totiž hlavně cukroví, které se musíš vykrajovat. To znamená vyválet- vykrájet- naskládat na plech- dát těsto znovu dohromady-vyválet…Ke konci toho můžeš mít opravdu plné kecky. Proto jestli máš mladší sourozence, neváhej je do vykrajování zapojit. Je s podivem, ale malé děti vykrajování baví.

Linecké

Velice oblíbené nejen pro vánoční mlsání. Výborné je slepované marmeládou a posypané moučkovým cukrem. Pro efekt se většinou peče jedna várka celých tvarů a druhá várka, dalo by se říct, děravá. Ke každému plnému tvaru tak připadne jeden tvar děrovaný a ty se slepí marmeládou. Díky otvoru v druhé části vznikne krásný barevný efekt.
Málokdy máš doma dvě stejné formičky jiné velikosti. Samozřejmě se dají koupit rovnou v nějaké sadě, ale pokud nelpíš na tom aby otvor a základní tvar byly stejné, můžeš pro vykrojení otvoru použít jakoukoli menší formičku nebo cokoli co ti vytvoří kolečko. Například malé skleničky na panáky, větší brčko nebo třeba náprstek z šití. NEZAPOMEŇ, pokud budeš používat věci, které nejsou prvotně určené k pečení je potřeba je pořádně umýt.

[box]
• 1 pytlík vanilkového cukru
• 120g moučkového cukru
• 350g hladké mouky
• 2 žloutky
• 250g másla[/box]
Smíchej žloutky s cukrem, máslem, cukrem a pokud chceš, s troškou citronové kůry. Pak přidej vše ostatní a vypracuj hladké těsto (ideální je robot). Peč na 175°C cca 10 minu. Samozřejmě je potřeba hlídat!!

Perníčky

Byť typické vánoční cukroví, málokdo je umí upéct tak, aby se daly co nejdříve konzumovat. Mám pro tebe recept, který mě osobně vyhovuje. A ještě jednu radu, kterou jsem dostala až tento rok proto jí nemám ozkoušenou, ale dovolím si tvrdit, že paní byla natolik zkušená, že ji klidně můžu bez jakýchkoli výčitek předat dál. Rada zní: po upečení NENECHÁVEJ perníčky chladnout na plechu, kde se pekly. Ihned je přendej na nějaký studený plech, nebo rovnou na tác/mřížku a teprve tam je nech vychladnout. Perníčky tak mají menší šanci ztvrdnout, protože nezůstanou na horkém podkladu déle, než je potřeba. Co se týče zdobení, tomu se budu věnovat v jiném Vánočním díle.

[box]
• 400g hladké mouky
• 140g moučkového cukru
• 50g másla
• 2 vejce
• 2 lžíce tekutého medu
• 1 lžička jedlé sody
• 1 lžička perníkového koření
• 1 žloutek na potření[/box]
Smíchej všechny suché přísady, poté přidej i ostatní ingredience a zpracuj na měkké těsto. Pokud máš doma robot, dej to do něj, u mě je to velmi osvědčený pomocník. Těsto je správně uhnětené ve chvíli, kdy je krásně hladké a měkké. Těsto nechej přes noc nebo jeden den odležet.
Další den můžeš těsto vyválet, ne úplně na tenko cca na 0.5 cm, a vykrájet požadované tvary. Troubu si rozehřej na 160°C a do plechů vlož pečící papír. Peč 8-10 minut a po vytažení potři rozšlehaným vajíčkem, aby byly pěkně lesklé. Perníčky se zdobí teprve, až když jsou vychladlé. Nezapomeň je dát hned z plechu!

Pár receptů a pár rad k tomu

Rohlíčky
Rohlíčky miluju. Patří mezi velice oblíbené a tradiční cukroví. Opět platí, že trpělivost růže přináší. Pokud chceš, aby rohlíčky byli alespoň podobné, je dobré si nejdřív udělat jeden větší suk a ten si rozkrájet na stejné kousky. Z kousků následně tvaruješ rohlíčky. Na trhu se objevili něco jako formy na rohlíčky. S těmi mám špatnou zkušenost. Těsto na rohlíčky není uzpůsobeno na válení.

Ořechy
Nepřipadá mi, že by ořechy byli nějak časově náročné, nebo těžké, až na jednu věc, a tou jsou formičky. Jejich vyklepávání, byť předcházené pečlivým vymazáním, je padesát na padesát. V dnešní době naštěstí existují silikonové formičky, které nás částečně této loterie ušetří. Ideální pro stresující se lidi, jako jsem například já.

V příštím díle se můžete těšit na recepty, podle mě nejsložitější.

(S)mějte se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed