Zkouškové = energeťák?

[button link=”https://slecna.info/tag/katin-blog/” color=”yellow”]KÁTIN BLOG[/button]

Red Bull, Semtex, Monster, Big Shock, BLU a další jsou energetické nápoje. Každý slibuje, že ti dodá energii a zvýší tvou fyzickou aktivitu a zlepší psychiku. Čím? Přidaným kofeinem, vitamíny a dalšími stimulačními látkami. Jaké mají tyto nápoje klady a proč je lepší je někdy ze svého pitného režimu vynechat?

Kdo nejčastěji konzumuje energetické nápoje? Podle statistik jsou to řidiči – kamionů, autobusů, vlaků i osobních aut.
Následují studenti – ve zkouškovém i po středeční párty, medici téměř neustále (na rozdíl od ostatních studentů v něm ale nejčastěji nemají vodku). A často je užívají i sportovci – atleti, basketbalisté i kulturisté potřebují ke svým výkonům spoustu energie, a protože přijatou energii hravě spálí, mohou si popíjením energeťáků dovolit.

Žádoucí účinky (u většiny lidí)

  • nárůst energie
  • tzv. rychlý cukr – proto je nárůst energie okamžitý
  • vyšší koncentrace (té však můžeš dosáhnout i užíváním lecithinu či ginko biloby)

Nežádoucí účinky

  • po odeznění žádoucího efektu přichází únava a psychický i fyzický útlum
  • pokud nebyla zároveň dodávána nealkoholická a neodvodňující tekutina, tělo je dehydrované a bez minerálů (proto pak míváš křeče do lýtek)
  • studie dokázaly, že díky cukru a dalším složkám obsaženým v nápoji, dochází při časté konzumaci i k tvorbě zubního kazu

Energeťák a dieta

Žádný dietolog ti konzumaci energetického nápoje nedoporučí. Proč? Rychlý cukr, obsažený v nápoji, tvé tělo nijak nevyužije, a je tedy ukládán v podobě tuků! Dalším důvodem, proč bys měla energetický nápoj (nejen) při redukční dietě vynechat, je již zmíněná dehydratace organismu.

[styled_box Title=”Zajímavost“]
Obsah kofeinu v některých energetických nápojích:
Red Bull – 80 miligramů
Semtex – 58 mg
Erektus – 57 mg
Kamikaze – 57 mg
[/styled_box]

I po tom, co zvážím všechna pro a proti, jsem se rozhodla energetické nápoje ze svého jídelníčku nevynechat! Proč? Zkrátka proto, že mi chutnají, a že káva či zelený čaj mi potřebnou energii nedodají. Hasta la vista, dieto!

A jak ses rozhodla ty?

Káťa

Studuje v Brně - žurnalistiku, politologii, a lehce si zahrává s právy. Ráda spí, jí, čte a nedá dopustit na dobrou knihu a dobré víno.

No Comments Yet

Comments are closed