6 důvodů, proč je „Thinspiration“ postavené na hlavu

thinspoThinspiration. Výraz, který mi už pěknou řádku dní více než vrtá hlavou. Stačí trochu zabrouzdat po internetu a člověk nabývá dojmu, že snad každá dospívající slečna má zpravidla blog, na němž vystavuje obrázky modelek s popisky „tak takhle chci vypadat!“, chlubí se úbytkem každého půlkila a poctivě si zapisuje, který den co snědla. Toto téma se na Slečně už jednou objevilo – mně to ovšem nedá a ráda bych jej rozebrala znovu. Tentokráte s opravdu racionálními důvody, proč této davové mánii nepropadnout.

Na úvod tedy připomenu Terezčin článek (k přečtení ZDE). Komentáře pod ním mě vyděsily, ale pak jsem se celou záležitostí přestala zabývat.
V souvislosti s přípravou podkladů pro „Kampaň za zdraví a krásu“ jsem však poslední dny začala čím dál více nacházet další a další blogy, jejichž majitelky se k tzv.“ pro-ana komunitě“ (ach proboha!) hrdě hlásí a vzájemně se podporují v anorekticky chorém smýšlení. Napadlo mě tedy, že místo bezduchého kritizování se pokusím uvést věci na pravou míru.

6 důvodů, proč je „Thinspiration“ postavené na hlavu:

1) UNIVERZÁLNÍ KOSTRA PRO VŠECHNY?
Osobně považuji za největší hloupost radu, kterou jsem nalezla na jednom nejmenovaném blogu – „Nos se sebou neustále fotku oblíbené modelky pro inspiraci.“ Spousta dívek vzhlíží k slavným divám jakožto k oltáři – sbírají fotky módních ikon a vtloukají si do hlavy, že právě takto budou vypadat, budou-li ignorovat rozzuřené kručení v břiše.
Proč je to tedy hloupost? Lidé nemají univerzální stavbu kostry. Velkou roli hrají geny – někteří se zkrátka narodili s vysokou, útlou kostrou a dlouhými končetinami, jiní mají postavu podstatně robustnější. Nebuď tedy naivní! Máš-li širší stavbu kostí, můžeš hladovět a hladovět a jediné, čeho docílíš, bude, že se z tebe stane kost a kůže, ale přes boky stejně nebudeš mít svoji vysněnou míru. Kosti holt nezhubneš, nohy hladovkou neprodloužíš a nakonec skončíš leda tak na psychiatrii.

2) NEREÁLNÉ CÍLE, NEÚSPĚCH ZARUČEN
Je důležité, aby ses naučila mít své tělo ráda i s jeho nedostatky. S rozumným, po všech stránkách vyváženým jídelníčkem a adekvátní pohybovou aktivitou můžeš postupem času nějaký ten faldík shodit. Pokud si však dáš předsevzetí, že do Vánoc budeš vypadat jako modelka z obrázku, či že při své výšce 160 cm zhubneš z 55 kg na 40, měla by ses nad svým smýšlením vážně zamyslet.
Dejme tomu, že jsi skutečně baculatější (tedy ne střízlík, který se z nudy rozhodl připojit se k jakési komunitě anorektiček a proto si usmyslel, že má příliš velký zadek a špekaté břicho, i když to není pravda) a ráda by ses dostala do formy. Přestaneš jíst příliš kalorická jídla, začneš sportovat a po měsíci zjistíš, že máš dvě či tři kila dole. Je to úspěch? Ano! Jen dietou, kterou nezhubneš více jak 1 kg za týden, své zdraví neohrozíš a kila tak shozená se ti jen tak nevrátí. Budeš-li však očekávat, že po už týdnu každodenního cvičení a drasticky zredukovaného jídelníčku budeš vypadat jako Keira Knightley, brzy upadneš do začarovaného kruhu depresí, přejídání, zvracení či hladovění. A anorexie či bulimie je na světě.

3) SEZNAMTE SE, PHOTOSHOP!
Vlastníš blog s rubrikou „Thinspiration“, do které strkáš jednu fotku své oblíbené hvězdičky za druhou? Tak pozor, skutečná realita přichází. Myslíš, že je reálné, aby byly všechny celebrity na fotkách tak dokonalé s hladkou, zářící pokožkou, žádnými kruhy pod očima a neskutečně plochým bříškem? Není. Je pravdou, že ideály krásy se v různých dobách měnily. To, co je však považováno za ideál krásy dnes, nemá s přirozeností nic společného. Existence všemožných počítačových programů má na svědomí nejednu zakomplexovanou ženu.
Čili – je správné vzít si za vzor obrázek ženy, která ve skutečnosti (bez hodinového piplání počítačového grafika) beztak vypadá úplně jinak? Pro příklad ještě několik zajímavých fotek jako důkaz toho, co všechno ten zatracený Photoshop dokáže…

photoshop2

photoshop1

Mimochodem, hodně lidí se pídí po tom, jak celebrity vypadají bez nalíčení. V součastnosti je však dost možná zajímavější, jak vlastně vypadají bez počítačové úpravy!

4) „REAL“ GIRLS?
Při přečtení předchozího odstavce v podstatě kdokoliv může namítnout, že pro svou inspiraci sbírá fotky cizích, „opravdových“ (odtud ono „real“) dívek. Pár takových fotek jsem si samozřejmě (a musím říct, že bohužel) také prošla. Nevěřila jsem svým očím, když jsem v komentářích pod fotkami četla, jak se návštěvnice blogu rozplývají právě nad fotografií té nejkostnatější s poznámkami typu „Ta se má, jak se jí jenom podařilo takhle nádherně zhubnout?“.
Co by sis tedy měla uvědomit, lapáš-li po dechu při pohledu na neskutečně krásná bříška těchto dívek a závidíš jim jejich laní nožky?
*Jak už bylo řečeno u prvního bodu, někdo má holt „dobré“ geny a může vypadat jako modelka, přestože se cpe od rána do večera zmrzlinou a chipsy. S takovými dívkami se nemůže srovnávat každý!
* Nikdy nevíš, jak na tom slečna na fotografii ve skutečnosti je. Možná se jedná o nemocnou anorektičku, kterou pár dní po vzniku fotografie museli hospitalizovat na jednotce intenzivní péče a dnes musí pravidelně docházet na sezení u psychiatra, je pod stálým dohledem lékařů a možná si anorexií či bulimií poškodila některé orgány, s čímž se bude muset léčit do konce života.
* Víš, kolik je dívkám na fotografiích vlastně let? I to je velice podstatný údaj. Se vší upřímností, přírodní zákony v mnoha směrech zkrátka neoblafneš. Jakmile dospíváš, mění se tvary tvého těla – to kvůli tomu, abys za pár let jakožto žena byla dost silná dát život malému človíčkovi. S nohy o rozměrech špejle by ses pod tíhou pětikolového břicha skácela jako domeček z karet. V dávných dobách, kdy lidé neměli zajištěný stálý dostatečný příjem potravy po celý rok, si ženské tělo naučilo ukládat tukové zásoby (oblast kolem pupíku, boky, stehna), aby těhotná byla schopná donosit dítě i v případě neúrody a období hladu. Svou velkou úlohu hrají hormony, a tak je jasné, že například zdravá dvacetiletá dívka se nemůže srovnávat s třináctiletou nudlí (většině dívek na fotografiích není víc), která ještě nezačala ani menstruovat! Uvědom si i to, že spoustě modelek v časopisech je sotva kolem patnácti let, pouze jsou tak nalíčené, oblečené a učesané, že vypadají mnohem dospěleji.
* Mnohé fotky jsou vyfocené tak, aby tělo vypadalo ještě kostnatější. Stačí se „vyblejsknout“ s co nejvíc zataženým břichem, aby žebra trčela všemi možnými směry. A ostatní se můžou přetrhnout, aby vypadaly také tak. Pozor, už to, že se tyto dívky fotí a snímky vystavují na webu, aby jim jiní říkali, jak jsou hubené, svědčí o jejich anorexii.
* Ještě si neodpustím úvahy o názvu „real girls“ – skutečné, zdravé holky přece jen vypadají jinak. Nelezou jim kosti a zajímají se i o jiné věci, než o váhu a míry v pase. Místo studování kalorických tabulek utíkej ven za kamarády, budeš daleko šťastnější a spokojenější. Když trávíš čas neustále jen s jedním jediným člověkem, brzy se dostaví ponorka – budeš-li kamarádit jen se svým obrazem v zrcadle, budeš se den ode dne nenávidět víc, přestože hubneš a plníš tak svůj vysněný „plán“.

5) JÍME, ABYCHOM ŽILI!
Byla jsem doslova šokovaná, když jsem si přečetla denní jídelníček jedné z postižených. Na snídani si dala kostku ledu, na oběd žvýkačku (a ještě se hloupě ptala, jestli se žvýkačka náhodou nepočítá). Další den to samé, tedy jen s rozdílem, že následující noc do sebe nasypala balíček chipsů, tři tatranky a další vysoce kalorické, ale nijak výživné pochutiny.jime
Není pravda, že se bez jídla obejdeš a že budeš-li silná a vydržíš-li nejíst, získáš (bez následků)postavu jako modelka. Jídlo není pouze plné kalorií (které tak jako tak potřebuješ, aby ses mohla hýbat, dýchat – zkrátka žít), ale obsahuje živiny, které jsou nezbytné. Bílkoviny jsou potřebné pro stavbu svalových tkání, sacharidy dodávají tělu potřebnou energii pro život, tuky jsou zásobami „na horší časy“ a propos, velká spousta vitaminů se rozpouští výhradně v tucích – čili nestačí slupnout vitamínovou tabletku! Bez těchto látek to s tebou půjde od desíti k pěti. Po týdnech hladovění tělo zareaguje úbytkem váhy, jelikož začne spotřebovávat své zásoby. Přesto bude velmi strádat nedostatkem. Na nehtech, jež se ti budou lámat, se objeví velké bílé fleky, zhorší se ti kvalita pleti, vlasy začnou ve velkém vypadávat a bude pro tebe obtížné uzvednout třeba jen mobil či sklenici s vodou.
Vrátím se k jídelníčku dívky, o které jsem mluvila v prvním odstavci. Tělo si jídlo žádá nejrůznějšími způsoby – můžeš to všechno ignorovat, stejně ve slabé chvilce podlehneš. Poprvé do sebe nacpeš hromadu sladkostí a budeš mít výčitky. Podruhé vybílíš ledničku a z výčitek se doženeš ke zvracení. Bulimie je tak zákeřná! Potřetí už ani jídlo ve svém staženém žaludku nebudeš moci normálně udržet a poletí to ven úplně samo. Tento stav už je velice vážný a je nezbytné vyhledat odbornou pomoc, než bude příliš pozdě.
Pamatuj – krásné tělo nebudeš mít za týden! Budeš-li spěchat, jedině si ublížíš. Rozhodně je daleko rozumnější začít se stravovat zdravěji a hýbat se (pokolikáté už to říkám?!). Výsledky nebudou vidět hned, avšak budou trvalejší.
Jen si to představ, měsíc nebudeš téměř jíst, sice shodíš na váze, ale kompletně si narušíš své zdraví, a nakonec skončíš v nemocnici, kde tě budou neustále hlídat, cpát do tebe jídlo a váha půjde bleskově nahoru. A shazovat znovu? Ba ne, neustále tě už bude někdo kontrolovat a navíc, svůj metabolismus sis už natolik narušila předchozím anorektickým experimentem, že zhubnout zdravě už nebude nikterak snadné.
Nehubni, začni žít zdravě!

6) NEZAVÍREJ OČI PŘED SKUTEČNOSTÍ
Podle mých osobních průzkumů každá pro-ana dívka má dostatečné množství informací o poruchách příjmu potravy, zajímá se o příběhy dívek, které anorexií trpěly, a články o anorexii se objevují i na nejrůznějších blozích paradoxně k hladovce navádějících. Z toho plyne, že tyto dívky jsou si moc dobře vědomy všech možných rizik, ale přesto se v nezdravém hubnutí dokonce podporují a vytvářejí tzv. pro-ana komunity.
Každá z těch holek, která v tuto chvíli leží na nemocničním lůžku se zavedenými hadičkami do žil, si říkala, že jí se to nemůže vyhnout kontrole, že jakmile bude spokojená, přestane. Jenomže ono není snadné přestat. Anorexie je nemoc, která tě pohltí a ty nebudeš moci poznat, kdy je nejvyšší čas začít se sebou opravdu něco dělat.

Co říci na závěr?
Jsi mladá, užívej si života. Místo toho, aby ses ničila a naříkala nad výstřižky svých „thinspirací“, můžeš něco zažít, udělat užitečnou věc či někoho potěšit. Věř, že tě tví kamarádi nemají rádi za to, jak vypadáš, ale za to, jaká jsi. A kdo by chtěl kamarádit s holkou, která je sice ukázkově hubená, ale dieta jí vzala to všechno dobré, co bylo v ní? Já teda rozhodně ne ;-)

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

69 Comments
 1. Mocinky hezky..
  hehe aj ja mam 167 cm a asi 59 kg…um no a co ?
  tak som po dovolenke trosku pribrala …ale to nevadi
  aj ked som mala 65 kil…stale sa za mnow otocilo denne 100 chlapow ked som isla po ulici
  ved aj kulatejsi zadok,sirsie stehna a trosku vacsie brusko moze byt sexy
  hlavne je mat samu seba rada….a ludia to z teba vycitia…
  ked buddes posobyt sebavedomo….5 kil navyse sa strati…a nebude nikoho trapit :D
  hlavne aby netrapily teba :)
  babka mi vravela ze ked bola moja mama aj teta v puberte boly obe gulate…
  vekom sa vytiahly do vysky a hups kila sa nejak stratily :D
  vsetko je dane genetikow…takze aj ked nie kazdy na postavu nicole richie stale je pekny..:)
  zaklad je zit zdravo,vela pit a starat sa o seba..:D

 2. sunna: máš naprostou pravdu, nejhubenější neznamená nejkrásnější a každýmu se líbí něco jinýho i klukům. z vodpuštětím některý maj radši většíprsa, malej zadek, některý zase naopak a některejm se libej holky pořádně při těle. navíc všichni kluci taky nejsou ukázkoví manekýni, maj pár kilo navíc ale sou fajn. tak proč bychom i my nemohli větší prdel a lár kilko navíc.
  ale když byste přecejenom chtěli zhubnou je nejlepší jíst skutečně pravidelně, často, menší porce, pestrá strava a hlavně jíst pomalu. 6aludek totiž vyšle vzkaz do mozku že má hlad za pá sekund, ale to že už má dost mu trvá až 20 minut, takže si u jídla třeba povídej, chval jídlo a užívej si ho!!! já sama sem to skusila a jím prakticky poloviční porcve a je mi skvěle :o)

 3. Opravdu dobrý článek. Chválim…
  Já sama nejsem ani hubená. Vážim 67 kilo na 167 cm a vůbec se za to nestydim. Moje tělesné proporce nejsou dokonalé, nejsem třídní kráskou, ale za to jsem holkou na kterou se každej obrací když má porblém, když potřebuje poradit jak s životem, tak i se školou a učením. Jsem daleko více oblíbenější než většina mích spolužaček, kteří se zabývají pouze počítáním kalorii a tím, že přibrali kilo navíc. To, co se děje kolem nich nevnímaj.
  Navíc, někteří si neuvědomují, že lidi s anorexii jsou jedním krokem v hrobě…

  Mam kamarádku, která taky neni hubená, BMI index ji dokonce ukázal, že začíná být obézní. Než tyhle věci začala řešit, byla skvělou, optimistickou holkou. Dnes, když se snaží zhubnout, nejí atd. je depresivní, pesimistická a agresivní. Začíná ztrácet své přátelé a těm co se jí snaží pomoci akorát nadává. Šíleně se lituje…
  Možná by jí pomohlo kdyby trochu zhubla, ale to hubnutí nesmí být dietami. Měla by víc sportovat a pozměnit jídelníček. Jenom kdyby se jí chtělo. Navíc, nedokáže pochopit, že pokud chce trochu zhubnout, je to na delší dobu. Že se tak nestane přes noc…

  A ještě jeden, poslední příklad.
  Moje mamka byla anorektičkou. Prošla si tím, přežila a dnes má téměř bezproblémový život. Akorát nemůže jíst všechno. Má problémy se žlučníkem, nesmí mastné atd. A mít zdravotní problémy za to nestojí ne? …

 4. Mno já si myslím že jsem tak akorát. Akorát mám trošku nafouklejší bříško a nevím,
  co s tím mám dělat. Byla bych docela ráda kdyby ste mi poradili. Jinak jak říkám
  jsem spokojená. Měřím 167 a vážím (myslim:)) 54, nebo tak nějak. Takže myslim že
  to není nejhorší. Tak byla bych ráda, kdyby ste mi poradili, co s tím bříškem!

 5. konečně pořádný článek o ana-blozích.. díky za něj.. nejhorší je, že se k aně začínají hlásit čím dál mladší holky… to přece není normální… měla jsem kamarádku, co měla anorexii.. naštěstí se uzdravila… a není to hezký pohled na tělo kost a kůže… nejraději bych všechny ana blogy zakázala… jenže ty holky si vždycky najdou cestu..

 6. já si myslím že je každého věc jaká postava se mu líbí a jak chce vypadat…já osobně mám 169/47 a neměnila ych ani za nic
  mě osobně se to líbí a snažím se tak vypadat a stojí mi za to, když mi kručí v břiše ale můžu si dovolit mini mini mini sukýnku…
  a vždycky když si myslím že se pořádně najím kouknu se na ty holky a napiju se vody…v tomhle mi to pomáhá..
  vím že to není nejsprávnější ale při pohledu na ty hubené holčiny chci být taky jako ony
  rozhodně bych to neodsuzovala jako to děáte vy…fotky tlustých lidí podle vás nejsou špatné a hubených jo?? a tloušťka jako ení nebezpečná?? hmm asi každého názor

 7. Julia: No ale oni tady v tom článku neříkají , že hubenost je špatná, oni tady říkají, že nucená hubenost, anorexie a diety jsou špatné, protože to není zdravé… ale pokud je někdo přirozeně hubený (ne uplně vychrtlý), tak je to samozřejmě normální… A velká tloušťka je samozřejmě taky špatná ale tenhle článek je o nezdravé hubenosti ne o obezitě ;))
  Já mám 163/58 a nevadí mi to a taky můžu nosit minisukně a vypadám v nich dobře… no tu váhu asi dělaj svaly v mým případě :D :D

 8. já osobně si myslím, že je to každého věc, jestli drží nějaké diety…jestli to nepřehánějí a jí zdravě, tak jim fandím, ale když hladoví a přehnaně hubnou, tak je to jejich věc…můžou si za to samy, že pak skončí v nemocnici, na psychiatrii nebo to skončí ještě hůř…
  já všem doporučuju sport:D
  jsem od malička hubená a předtím mi to docela vadilo, ale ted už ne…mám 53kg a 170 cm…mám sice malé prsa, ale zato mám dlouhé nohy, krásný zadek a ploché bříško…líbí se mi to a mám se ráda…každý je jiný, ne? :D

 9. Souhlsím se vším..akorát mě trochu pohoršuje věta “…s třináctiletou nudlí, která ejště ani nezačala menstruovat”….upřímně řečeno je mi 13, nejsem přímo nudle, ale mám štíhlou a vysokou postavu v rodině, ale menstruovat jsem začala už v 11..Většina 13 letých už menstruaci má taky tak od 11, takže to bych jen chtěla uvést na pravou míru. Jinak co vím, tak některé blogové servery už vyhlásily ankety o to, jestli by se měly ana-blogy zrušit. Já ale nechápu, proč o tom dělají ankety! Měli by to zrušit hned a je ejdno, kdo s tím souhlasí a kdo ne. Propagovat anorexii na milionech takových blogů je (možná s nadsázkou) jako propagovat ¨třeba nacismus, rasismus a podobné zrůdné věci. Svět není dokonalý a těchto věcěch by se mělo vědět, ale v naprosto opačném kontextu, než jaký mají tyto blogy. Problém je ten že svět se úplně zcvoknul a těžko říct, ejstli se s tím dá ještě něco dělat. Já jsem v tomto ohledu pesimista a myslím si, že to bude jen a jen horší. Trend anorexie možná opadne, ale přijde další a atk to bude pořád a pořád dokola..

 10. …moje babička říká:radši když něco přebývá, než když něco chybí…myslím že je to fakt.. :D

 11. nevím co bych k tomu dodala.je to dobře napsaný :) já se přiznám,že je fajn se občas podívat na ty hubený holky.nechci být jako ony,protože u některých je to chorobná vychrtlost.ale když se na ně podívám,řeknu si:”sakra,nech tu ledničku chvíli na pokoji!” :D protože jsem každou chvilku v ledničce a pak si stěžuju xD.není to se mnou tak hrozný,svojí postavu mám ráda a podle toho jak jsem malá už asi nevyrostu tolik jak bych chtěla a líp už asi s mojí kostrou vypadat nebudu.některý kámošky nade mnou kroutí hlavou,že jsou mi vidět žebra,ale já za to nemůžu :D jenom občas cvičim a to je vše…

 12. Jo jinak Taiyou myslím, že si vážně chytrá holka a na to že je ti tak jak mě mluvíš jako kdyby ti bylo 16. :-)

 13. Taniyou, nemyslím si, že to byla narážka na všechny třináctileté holky, ale prostě zrovna na třináctiletou nudli, kterou mají pro-ana holky za vzor. Thinspiration vůbec nechápu, je neuvěřitelný, co všechno si lidi (a zejména malé bláznivé holky) vymyslí, ale bohužel být optimista nemohu. Myslím, že těch šíleností bude čím dál víc.

 14. Já tady ty anorektičky vůbec nechápu. Jednou jsem někde na blog našla
  foku “kostry” a pod do napsala že ví že je strašně tlustá, ale že už prostě
  nemůže víc zhubnout. Jako poadlý na hlavu. A pod tím měla plno komentářů typu:
  ” No promiń, ale je fakt pravda že bys ěla ještě pár kilo shodit” To jsem z toho blogu
  raději vyjela.

 15. přesně jak říkáte, všechno je dané geneticky.. Já sama si klidně můžu dovolit k večeři sníst celou pizzu a kolem 12 v noci to zajíst čokoládou a neztloustnu ani kilo.. Měřim 171cm a vážim 47kg.. Všichni se zajímají tím jak zhubnout, jak mít hezkou hubenou postavu a jediné co já bych chtěla je se dostat alespoň na 50kg váhu.. Nechápu holky, který se drží drastických diet jenom proto, aby neměli tlustá stehna a aby měli ploché břicho.. Vždyť je to naprostá blbost, každá jsme jaká jsme a to nějaká dieta nezmění.. Hlavní je to co je v nás a né na nás, teda v tomhle případě toho na anorektičkách moc není no..

 16. Tenhle se opravdu povedl, ja jsem myla na foceni asi milionkrat a pokazde se to upravovalo. Vrcholem bylo kdyz se sefove nelibily nohy jedne modelky a sup, dali jsme si na fotce nohy nekoho jineho.

 17. Ahoj všichni, právě jsem si přečetla komentáře k terezčinu článku a musim s váma souhlasit. Anorexie je hodně krutá a hodně bolí. Věřte já vim o čem mluvim. Taky jsem jí měla a právě se léčim. Je to těžkej boj. Víte je lehký zhubnout, ale těžký ztloustnout. A to sem chtěla jenom začít jíst zdrávě a trochu zhubnout před prázdninama a co z toho je. Chtěla bych vzkázat všem, co jsou PRO- ANA, že nebudou hezčí. Ba naopak. Vypadají jim vlasy, zničí si nehty a zuby. A to není všechno, jsou i vnitřní následky, který si ponesou po celý život a nemusí mít ani děti.
  Ještě bych jenom chtěla říct, že ne všechny anoraktičky jsou na pro-ana blocích nebo to nějak podporujou. Já do toho najednou spadla a jak pátrám v paměti ani nevim jak.Zdrává krása je hezčí a ani modelky už nemůžou být v dnešní době tolik hubený. Já teď jenom doufám, že se mi tu příšeru v mozku podaří porazit a já si budu moct říct, že to je za mnou.

 18. moja: doufám, že se z toho zvládneš vyhrabat!!! budu ti držet palce… ;) až to bude za tebou, napiš nám sem, jak jsi dopadla… já sama jsem docela hubená (ana nejsem… to nn)… víte… ono je docela smutný, když se vám vlastní kámoška posmívá že jste ana a přitom to není pravda… já bych ráda přibrala, ale nejde to… na svou výšku 170 cm (jsem hodně vysoká) vážím pouze 50 kg a některý holky si možná řeknou; “wow, takovou postavu bych taky chtěla mít…”, ale já bych dala tolik za to, abych mohla vážit aspoň o pět kg víc…

 19. pusa:Díky moc. Bohužel to bude trvat ještě dlouho a na léto budu moc hubená. Chápu, že tě štve, když ti říkaji jak moc si hubená. Mě nejvíc štve, že se mě každej ptá, proč nechci ztloustnout a co jim na to má říct. Já se od rána do večera přecpávám, piju energický nápoje, ale lidi to prostě nevidi. Jenom si myslí, že nejim. Musim to teď vydržet.

 20. moja: budu na tebe myslet, protože vím, jaký “to” je… člověk jí, přecpává se, je mu z toho zle, cítí se mu na zvracení… a dělá všechno pro to, aby přibral, ale ono nic :/ je to na (a teď sry všem poctivím :)) h.o.v.n.o :'( tak ahoj mojo a ostatní

 21. Mně je 14 a musím říct, že na tomhle článku něco bude…vidím to každý den, ve škole, ale i doma…tlustým holkám se smějí a hubené slečny sou zas obdivovány…a proto se holkám které se snaží zhubnout (i třeba takovým drastickým způsobem) nedivím.Je v tom pocit méněcenosti, který často cítím i já, když tohle všechno vidím.Děkuju za tenhle článek, určitě mi to dalo námět k přemýšlení.

 22. Dle mého názoru je to naprostá ptákovina.Proč hubnout a vypadat jak kostra?Stejně to k ničemu nevede.Jde o to se smířit s vlastním tělem!!Ne chtít jiné.Každá dívka/žena je originál a originálem zůstane.Snažit ze sebe udělat něco jiného než jsme je na psychiatrii.Můžům se nelíbí jen modelky.Líbí se každému něco jiného a někdo jiný.Kde je psáno,že tlustá holka(pročež co je vůbec tlustá?)nemůže mít spousty kluků?Ono také záleží na tom jak jsi se sebou spokojená!
  Takže podle mě je to naprosto zbytečná věc,která akorát ničí stovkám,naivních dívek,zdraví.

 23. Tak po přečtení tohoto článku mám pár věcí, které bych ráda dodala!!!Vám to zřejmě připadá přihlouplé…všechny pro-ana či pro-mia blogy…myslíte si, jak sme hloupé puberťačky, co si neváží života a chtějí vypadat jako naprosté kostry!!!Jsem jedna z nich … jedna z pro-ana dívek! Když jsem sem byla mladší byla jsem vcelku hubená….ovšem potom co se mé tělo začalo pubertou zakulacovat…přidalo se k tomu pár problémů. Spolužáci se mi každodenně posmívali … vymýšleli mi nechutné přezdívky. A já???Byla jsem v depresích!A to jsem chodila na základní školu. Ale nevím nic moc jsem si z toho nedělala. Ovšem teď jsem ve druhém ročníku střední školy a mé problémy jsou 6krát horší než na záklandí škole. Nejde o posměšky spolužáků, protože ti jsou teď rozumější a přátelštější…ovšem spíše o to jak mě buzeruje moje babička…kterou jsem v mládí milovala a teď jí za to nenávidím. Mám poruchu štítné žlázy…cpu do sebe tuny léků…a moje váha se zvyšuje. Když jsem objevila pro-ana blogy…našla jsem tam mnoho lidí, kteří měli stejné nebo podobné problémy jako já….navzájem si pomáháme…známe se….víme jak se cítíme. Vím že je to zřejmě těžké pochopit jak tohle můžeme dělat. Ale vy nevíte nic o našich životech, nic o mých problémech…vy máte svoje šťastné životy plné lásky, štěstí a přátel. Já nemám přátele. Nemám lásku ani ve své rodině…!!!Jediná útěcha jsou pro mne mí internetový přátelé a pro-ana blogy na kterých najdu pomoc a porozumění!!!Vím, že jsem zralá na psychiatra…uvědomuju si své problémy, které přetrvávají…záchvatové přejídání…následné zvracení….pak nejezení….!!!ale tohle je MŮJ život a myslím, že podobné články nejsou vhodné!!!Každý jsme svého osudu strůjce a tak se podle toho můžeme řídit!!!Chtěla bych být šťastná a ta usměvavá holka co v mládí…ale když se podívám na svou tlustou postavu…zjizvené ruce….a zamyslím se nad svým životem…nevím co už k tomu dodat!!!!
  Myslím, že už jsem toho řekla dost…klidně se do mě navážejte jak chcete!!!Byyye

 24. Andy, myslím, že spíš není vhodné to, co zde píšeš. Ano, je to třeba tvůj názor, ale uvědomuješ si, že ho šíříš dál a ohrožuješ tak i další holky, které by se bez vlivu podobných blogů k něčemu takovému třeba vůbec nedostaly? Podle mě je anorektička jako narkomanka. Má problémy a řeší to takovou cestou, že se jedině dostane do začarovaného kruhu a bude to horší a horší. Myslím si, že je i lepší způsob, jak řešit své psychické problémy. Takto se ničíš. Znám spoustu lidí, kteří mají nadváhu, ale umí si užívat života a mají kolem sebe lidi, se kterými jsou šťastní. Bohužel jsou i takoví, kteří se zaměří sami na sebe, sami sebe dostanou do depresí a pak se diví, že nemají přátele – přátelé by se našli a jistě by jim nevadilo, že nemáš ideální postavu. Myslím, že problémem nejsou tvá kila navíc, nýbrž to, jak vnímáš sama sebe, jaké si kolem sebe vytváříš prostředí a jak smýšlíš. Není divu, že si pak rozumíš jen se stejně postiženými. Toť můj názor.

 25. A ty si jako myslíš, že štíhlé holky nemají problémy? To je trochu blbost, ne? Vždyť o tom nerozhoduje vzhled! Jo, lidi sou zlí a sobečtí, posmívají se druhým… ale to není důvod k sebepoškozování nebo úmyslnému onemocnění! Mě je 12, měřím cca 165cm a vážím 42kg.. A myslíš, že sem se nikdy necítila na sebevraždu? Že sem nikdy neměla žádnej problém? Problémy nemáte jenom Vy, “tlusté”, ae i normální/štíhlé holky ;)

 26. Ahoj holky, víte teď jsem měla takový divný období. Už hrozně dlouho jsem chtěla zhubnout(měla jsem 67 kg, 165 cm) a tak jsem začala jíst o dost míň. Neřekla bych, že jsem byla anorektička ale jedla jsem opravdu o dost míň, měla jsem i svuj pro-ana blog, kámošila jsem s pro-ana holkama. Dneska jsem si řekla DOST ! Už jsem byla uzlíček nervů, měla hrozný chutě na uplně obyčejný jídla jako např. rohlík s tavenym sýrem a šunkou… Tuhle “dietu” jsem “držela” asi něco kolem 2 tejdnů a dostala se na 63 kg. Je příjemný když mi lidi řikaj jak jsem zhubla a já ještě hubnout chci ale ne takhle. Radši 1kg za týden. Teď se snažím jíst 5x denně i když je to pro mě docela těžký ale pomalu to jde. Svůj jídelníček si stále hlídám, nejím hranolky a smažený sýr a svačím ovoce ale jsem trochu víc spokojená. Stále cvičím, jezdím denně na in-line bruslích… Jen mě deptá strach z jojo efektu ale snad to nebude tak hrozný ptž já se neptrápila hlady ani v té dietě :))

  Papa a holky, neblbněte !!

 27. Jim teď teda 5x denně, hodně sportuji, cítím se bejt prostě v pohodě. Jim řekla bych že zdravě ale zase né nějak málo, nebo hodně. Občas taky zhřešim(ale nejdu si strčit prst do krku). Takhle to už dělám 2 tejdny. Mám už 2 kg dole a budu pokračovat. Jsem spokojená a hubnu rychleji než předtím kdy jsem moc nejedla.

  pro kajuskha: děkuju :-)

 28. Bezva článek:)
  ..hodně mě zaujal, protože zrovna anorexie se v mém okolí vyskytuje velmi často..
  chodím na školu, kde má anorexii snad 5 dívek a spousta k ní má sklony..já sama
  jsem byla celkem dost štíhlá, ale teď jsem přibrala..nejdříve jsem z toho měla komplexy,
  začala jsem se ale vidět zase hezkou..jde o to, jak se na sebe budou dívat ty slečny..
  když si budou neustále říkat, jak jsou tlusté a podobně, bude to špatné…když je člověk šťastný,
  něco z něj vyzařuje a všichni kolem to cítí…to se projevilo i u mě..dokud jsem se úžírala tím,
  že nejsem super hubená a super krásná, neužívala jsem si života jako teď…teď se dokážu zasmát
  sama sobě, našla jsem si (teda on si našel mě:-D) nejlepšího kluka pod sluncem, kterej mi pořád říká,
  jak jsem krásná…nejhorší jsou ti týpci, co si myslí, kdoví jak jsou dokonalí a buzerují svou slečnu..
  to mě dokáže fakt dostat..takovýhle kluky poslat někam hodně daleko…Takže holky, hlavy vzhůru,
  úsměv a věřte si, protože každá z nás je svým způsobem krásná…je škoda kazit si život
  užíráním, že jsem si dopřála pár kostiček čokolády navíc;)

 29. hahaha! můj pradědeček by k tomu měl jistě nějakou trefnou poznámku, kterou by mi babička mileráda opakovala. tak já se přidám, aby měly moje pravnoučata (snad nějaký v budoucnu budou :D) co poslouchat: až bude válka, tak tlustí budou hubení a hubení pod drnem :D takže směle jídlu vpřed, ale zase to nepřehánět (nechceme přece do nemocnice kvůli žaludečním potížím, ne? :D)

 30. musim rict, ze clanek je to hezky.. je videt, ze se snazite pomoct, coz je hezke :). ale nepomuzete.. holky, co jsou thispo jsou bud dost hloupe, aby pochopily, ze je to zabije, nebo nemocne a pouha rada v podobe tohoto clanku nam nepomuze. vime, ze nebudeme jako modelky, ale muzeme se o to pokusit, vime, jak se real girls foti, aby vypadaly.. v podstate se da rict, ze z jistyho uhlu by jako anorekticka mohla vypadat i 60ti kilova holka:). ze nejist nas zabije? obcas to desi i me, ale rikam si, ze radeji umru hubena, nez zit tlusta. a dieta typu :”cvicit a nejist cokoladu.. za mesic tri kila???” tady nejde o efektivitu, ale o cas.. kdyz chci byt hubena, chci byt hned, ne za rok.

 31. elisko, cetla jsem, co jsi psala andy a pokud nejsi studovana psycholozka (jakoze nejsi), tak si ten nazor akorat tak strc do pr**le. Vis, spousta lidi se snazi nam radit, co delat a co ne, pritom o nas vubec nic nevedi. maji naucene monology, jako ze jist se ma pretkrat denne a cvicit a bla bla bla.. jako ty. mam podobny pribeh jako andy. ja se vzdycky citila v pohode, nikdy jsem nebyla zadna anorekticka, jenze jak sem se dostala na stredni skolu, vsechno se zmenilo. Kdyz ti rodice denodenne rikaji, ze jsi tlusta, ze si te nikdy nikdo nevezme a ze nemas jist, tak je to tezky, byt stastna. ted se bojim pred nima snist i mrkev.
  nechci te urazit, ale nemela bys radit a soudit, pokud nevis, proc jsme takove, jake jsme a delame co delame.

 32. Verčo, částečně s tebou souhlasím, když do tebe někdo v jednom kuse hučí, že jsi tlustá, je to hodně těžké.
  Znám to, do ideálu mi možná pár centimetrů v pase chybí, ale tlustá si nepřijdu. Přesto do mě věčně někdo hučí, ať dám okamžitě ruce pryč od té čokolády, popř. že je můj problém, že se vracím pozdě domů a že po návratu z tanečních už prostě večeřet nebudu.
  Dnešní móda ztenčených siluet na titulních stranách časopisů je opravdu zvvrácená a musí se brát sportovně!

  Obdivuji, že si uvědomuješ svůj problém, co takhle nechat si poradit od dietologa?
  On ti určitě rád poví, jak upravit jídelníček, aby bylo hubnutí efektivní a abys neumřela po týdnu diety hladem.
  Nevím jak moc jsi “tlustá”, pokud si připouštíš, že tvůj problém je spíš psychický, neboj se navštívit psychologa/psychiatra dřív, než si tě při návštěvě kabinetu biologie spletou s modelem lidské kostry!

 33. Pommmmmooooooooooooooooccccccc připadám si strašně tlustá meřim – 155 cm
  a vážim – 48 kg mám tlustý hlavně nohy achjo poradte mi někdo a písněte mi na email………..předem mo děkuju Bajuš

 34. To Verca: Nestuduji psychologii, to máš pravdu, ale sociologii a zajímám se právě o skupiny pro-ana a mám v plánu na toto téma psát i svoji diplomovou práci, takže sháním informací až až na to, abych se nad problém mohla podívat z dosti objektivní perspektivy.
  A abych pravdu řekla, tento článek není věnován dívkám trpícím anorexií, ty “vem čert” (když to řeknu až takhle), jelikož domlouvání prostřednictvím článku (jak sama říkáš) by na ně pravděpodobně nemělo žádný efekt. Buď z toho vyrostou, zmoudří a díky bohu si svými pubertálními nápady nezkazily zdraví, anebo budou jednou litovat. Ale to mi může být jedno, vždyť ani nejsem studovaná psycholožka (což jsi užila jako argument) a když se nejedná o někoho mně osobně známého, nemám potřebu někomu pomáhat, jelikož výkřiky do tmy nejsou nijak efektivní, za to vyžadují spoustu energie, kterou dokážu využít jinak. Tento člának byl věnován čtenářkám, které si zachovávají svoji hlavu, aby měly o několik argumentů víc, proč se nezapojit do jakéhosi “módního proudu sebepoškozování”.

  Pokud mi tady nějaká anorektická slečna chce vytýkat, že se starám po čem mi je čert, má odpověď zní: Vždyť vy jste mi fuk, já zde chci na jisté inteligentní úrovni diskutovat s dívkami, které mají na anorexii vlastní názory a jsou dost vyspělé na to, aby je zde prezentovaly. Příspěvky “Pomoc, jsem tlustá” (i když nejsi, jen se tak vidíš když si vsugerováváš, že jen ty hubené modelky jsou super, mají kamarády, lásku a jen ty můžou být šťastné) a “Nestarejte se o nás, my si budem dělat co chceme”, mě v tomto smyslu defakto nezajímají, jelikož bych si je mohla přečíst na kterémkoliv růžovém blogísku s vyfiknutou kostřičkou v růžovém záhlaví.

  Ještě to Verča: Problémy s nadváhou často nesouvisí pouze s přejídáním, ale například s potížemi vážnějšího rázu, mezi které patří dysfunkce štítné žlázy – a pokud nadváhu chceš řešit hladověním, můžeš si vlastně ještě uškodit. Je to ale pouze na Tobě, zda si budeš dál škodit či navštívíš odborného lékaře, chápu, že ode mě radu nechceš a já nemám v úmyslu Ti něco vnucovat.

 35. Scarlett je krasna jen co je pravda:). Ja vypadat jako ona, taky se na to hubnuti vykaslu:). Ale chci si to vyzkouset, jaky to bude, az budu mit 48(ted mam 51, 164cm), pak se uvidi:). Taky se mi libi obdiv ostatnich a to ze se o me nasi vic staraji (nebo spis napisu zacinaji starat) , protoze se boji, to je takovy hnaci motor:).

 36. Elisce:). Trosku me mrzi, ze rikas at nas “vezme cert” ja jsem te nechtela nejak urazit :). Jsou proana a proana.. Prvni jsou ty co maji opravdu ten problem, protoze jsou proste nemocny, maji potrebu byt hubeny. Ty druhy jen chteji byt, ale jen si na to jakoby hraji.. Poprve kdyz jsem cetla tvuj clanek jsem se docela nastvala, kdyz si mi ted napsala, at nas vezme cert, tak tuplme:).. no po dnesnim prohlidnuti jednoho blogu ti musim dat trosku za pravdu.. byl to ana blog s navodem, “jak byt anorekticka”.. to je to za hloupost si rikam, jak muze nekdo pouzivat navod, jak byt nemocna.. myslela jsem ze proana blogy jsou holek, co jsou nemocny a fotky maji pro svoji inspiraci. ale ty holky jen chteji byt nemocny, protoze si mysli, ze je to snad in vzhledem k tomu, ze je to ted na vsech blocich. To me rozciluje! Je to stupidni, rozciluje me to, urazi me to jako anorekticku.. tyhle slepice z nas delaji slepice ne nemocny lidi!:)

  ps: pry se rozjizdi i promia (pro bulimii) navody..

 37. Tak všem kostřičkám: mít vaši vysněnou posvatu se logicky rovná nemít podkožní tuk, což se zase také rovná tomu nemít žádné prsa, zadek nebo boky, na kterých by si s chutí smlsnul pohled kluků. Čím je pak chcete zaujmout???
  Já mám 163/54, na postavě makám v posilovně, na koních, badmintonem nebo i sexem a snažím se o pevnou postavu, ne o kostru potaženou kůží. Na příteli bych taky nechtěla obdivouvat lidskou anatomii v přímém přenosu a jako náplň večera mu počítat kosti, tak proč by to měl on dělat na mě?? Navíc – superštíhlé holky se potýkají s problémy jako vynechaná menstruace, nechuť k sexu, špatná nálada…prostě se o nich všeobecně ví, že kvůli nedostatku jídla se jim nedostává v podstatě ničeho a svoji postavu si ani neužijou, protože nikdy nejsou spokojené. V podstatě vás, superštíhlé slečny, lituji…

 38. Kace M. – myslim ze potom co jsem dnes videla na blocich je jen jedina vec ktera proti temhle holkam, co nejsou nemocne, jen si na to hraji pomhola.. zakazat tvorbu blogu, kde se tyhle fotky a navody a podobny sracicky vystavuji.. v cine blokuji celej skype, proc by tady nemohli blokovat alespon ty navody:)

 39. Verci: jenze to uz by zavánělo cenzurou a nesvobodou projevu…a tím jsme zpátky v komunismu. Obsah blogů by nějak kontrolován být měl, ale jak to udělat?? Navíc tyhle holky si stejně, jako všechny skupiny, mezi sebou můžou vytvořit jazyk, kterému budou rozumnět jen ony a jsi zase nahraná…podle mě není způsob jak to zakázat nebo korigovat, ono to je vždycky v hlavě té holky a pokud vyloženě chce vypada jak kostlivec, tak tak vypadat bude s i bez blogu. Jen by si měla uvědomit ještě něco – to, že ubližuje sobě je její věc, ale anorexií a bulimií a následnými problémy nejvcí ubližuje těm nejbližším, rodičům, sourozencům, kamarádům…

 40. V mnoha případech jde sotva o nemoc jako takovou, jako spíš o pózu a touhu být zajímavá. Skvělým příkladem je jedna 13tiletá holka, která ke mně snad 4 roky chodila na aerobik. Je štíhlá, sportovně založená, nemá potřebu hubnout. Před pár dny jsem ale narazila na její blog, kde má rubriku “Moje nejoblíbenější thispo” a do statusů na icq si píše hesla jako “nová dieta, už jsem z toho fakt zoufalá!” apod. Pod obrázky anorektiček na jejím blogu jí píšou její kamarádky, spolužačky, ať toho nechá, že si ublíží, a ona jim odepisuje “nepokoušejte se o to, stejně mě nepřesvědčíte, ana už mě dostala” apod. Proč to dělá? Samozřejmě, že chce být zajímavá, vlastně se jí moc líbí, když se o ní kamarádky tolik strachují, protože si pak připadá důležitá a zajímavá. Jinak by se tím neustále nevychlubovala jak na blogu, tak na statusech v icq – situuje se do pózy “chudinky”, která potřebuje pomoc a druzí by se kvůli ní měli přetrhnout. Člověk vážně trpící anorexií si o sobě málokdy myslí, že je nemocný, natož aby to o sobě ještě takhle veřejně prohlašoval a “chlubil”se tím.
  Tím “vem je čert” jsem myslela to, že já nemám potřebu je přesvědčovat, protože i za jejich negativními odpověďmi se skrývá radost, že do nich někdo vrtá = zajímá se o ně = tím jsou zajímavé.

 41. Pro Ajdu: Ahoj: ), problém s nafouklým bříškem mě taky dřív dost trápil. I teď, ale teď
  je to spíš takový, že jsem trochu přibrala (mám problémy s přejídáním, ale našla jsem jednu
  výbornou knížku, ze který jsem si vypsala “protipřejídací” plán, tak snad..držte mi palce:))
  Jinak…dřív jsem pila večer (nebo třeba i 2x denně) heřmánkový čaj. Pravda, pokud máš ráda
  sladký ovocný čajíky, je to s chutí trošku horší, ale mě chutnal. Pokud vydržíš, vážně dost
  pomáhal. Jinak všeobecně platí, že třeba zelí taky nadýmá..
  A jinak…konečně normální názor! Mám vážně radost, že se najde ještě někdo se zdravým
  rozumem. Protože tohle šílenství…stačí když zadáte v seznamu třeba “hubnutí” a hned se
  vám najde dost proana blogů. Některý názory na nich mě vážně děsí a občas přemýšlím (nad
  fotkami hubených holek), jestli jsou vůbec ještě naživu a co je to asi stálo..

 42. Když máte kamarádku,která má nějaký potíže a je na vás hnusná,nikdy ji neodstrčujte atd…..
  Ty jseš to jediný pořádný,co v životě má.Takže ji neztrat,i kdyby tě hrozně štvala.To znám z vlastní zkušenosti !!!!!!!!!!!!!

 43. Dekuji za skvely clanek :-) ja sama jsem si pred 10lety prosla anorexii,a tak nejak me az do lonska provazel..pak uz opravdu problem..nizoucke vahy..uz ne anorexie,ale nejak uz telicko odmitalo pribrat..celych 8let..+-42kilo..a vysledek? Nebudu moct mit vlastni decko a dodnes chodim na psychiatrii..:-(ale ziju..nastesti uz mam 50kilo,coz by me pred 10lety vydesilo k smrti:-)
  a chlapum se tohle – nevychrtle telo libi milionkrat vice..
  takze holky, drzte se..pa

 44. No, je to vážně strašný .. hlavně ty úpravy… to i já teda musím říct, že vypadám líp :D :D :D a to snad i poránu xD. Fakt hrůza a s názory souhlasím. Mám kamarádku, která měla před rokem anorexii, už je z toho snad venku, ale stále se ztotožňuje s hvězdami. Přitom jsou to taky lidé a nic dokonalého na nich nevidím.

 45. myslíte si,že mě zajímá,jak kdo z celebrit ve skutečnosti vypadá ?
  ne,mě jde o to,že až dosáhnu své vysněné váhy,budu krásná i bez PS…
  a to tady asi většině lidí nedochází

 46. Chtěla bych okomentovat příspěvek č.9 který psala Julia: Holka je vidět že jsi nic nepochopila. Opravdu si myslíš, že jedině hladověním může být člověk štíhlý? Taky si můžu dovolit mini mini sukinku ale jen díky zdarvému životnímu stylu.
  Je to tvoje věc ale upřímně já jsem štíhlá a přitom nemusím hlad zhánět sklenicí vody, já ho totiž nemám, protože jím pravidelně a zdravě.

  Ostatním chci vzkázat: Jestli vás trápí nějaké to kilo na víc a oparvdu chcete zhubnout nejlepší a nejůčinější je jíst víckrát za den, menší porce a hýbat se. I zhřešit se občas dá :) Bude to těžký ale jde to. Sama mám dole asi 10 kg a cítím se super( zlepšila se mi pleť, mám pevnější tělo, menší velikost ale jen díky rozumnému stylu života)

  Je na každém jakou cestou se dá.

 47. myslím, že pro ana blogy by měli zakázat. v podstatě se jedná o propagaci nemoci-dost těžko si představuji že by někdo vychvaloval jak je bezva mít AIDS.
  holky jsou kolikrát doopravdy šílené, našla jsem i telefonní čísla na kterých se nabízí pomoc s anou a nejezením, doopravdy šílené. nechápu ani rodiče, jak si můžou nevšimnout, přijde mi že už se anorexie do podvědomí dostala a že se o ní ví.

 48. Já sem tedka blázen do hubnutí ale ted jako anorektička ani bulimička aspol. bejt nechci… hubnu, potože na můj věk (13) je 63 kg docela dost… ale hubnu cvičením, ptž je to sice pomalejší, ale zato se tak snadno nepřibere… nedávno jsem narazila na stránky, kde psali, že diety jsou super-mega-úžasné a ža pohybem si můžeme ublížit, ale já si právě myslím, že dieta je daleko nebezpečnější.. tak pa

 49. taky me obcas prepadne pocit, ze bych mela zhubnout.. nekdy, kdyz se koukam do zrdcadla si rikam, ze by nebylo na skodu trochu tech kil ubrat.. ale pak se podivam na holky, co s anorexii bojujou a vycitaji si, co v minulosti udelali.. tenhle clanek mi pomohl uvedomit si, ze sem takova jaka sem, a takovou me maji i ostatni lidi brat.. rozhodne nechci kvůli par kilům pozdejc doplatit na svy zdravi.. a myslim, ze bych mohla bejt v 16ti letech se svoji vahou 50kg spokojena…

 50. Tak je mi 13…míry 90-60-90 nemám ráda, i když jsem hubená a hodně lidí se mi posmívá, že jsem anorektička. Ale není to tak! Jím hodně a miluju sladké, nedokážu si jej odepřít. Taky se hodně hýbu a i když mám podváhu, jsem zdravá. Máme prostě hubenost v rodině. Teď ale k těm mírám. Já mám v pase 60! Když si představím, že tolik má dospělá žena, ještě vyšší…dělá se mi zle.

 51. máte pravdu. Se vším. Asi je to hloupost. Ani nevím proč se o to snažím. Vždyť bych tím sama sobě ublížila a nic bych tím nedokázala. Mám skvělou rodinu, super kámoše a když se to tak veme, tak vlastně radši mít pořádnej zadek a vypadat jako ženská, než mít postavu 10-tiletého dítěte, vytřeštěný výraz a svádět boj o vlastní život.

Leave a Reply

Your email address will not be published.