Anketa: Existuje “správný věk”, kdy stát se maminkou?

O tom, kdy bys chtěla mít první dítě, jsi možná ještě moc nepřemýšlela. Máš asi jiné starosti se školou a svými zájmy, než abys myslela rovnou na děti. Ale přesto jsou mezi námi takové, které touží po dítěti co nejdříve, i když statistiky vypovídají o něčem jiném. Bojíš se, aby takto zásadní krok nebyl unáhlený?

Miminka jsou roztomilá... jenomže?

Mít, či nemít dítě? Některé ženy mají z tohoto rozhodnutí strach, jiné zůstávají bezdětné, ať už z finančních důvodů či kvůli své kariéře.

Co ukazují statistiky?

Vývoj v České republice v posledních letech ukazuje, že současným trendem je postupné zvyšování průměrného věku matky narození dítěte. “V roce 2008 se živě narozené dítě v průměru narodilo ženě ve věku 29,3 let, prvorodičky byly o dva roky mladší. Ve srovnání s předcházejícím rokem vzrostl průměrný věk ženy při porodu o 0,2 roku. U druhého dítěte v pořadí dosáhl věk matky hodnoty 30,5 roku,” uvádí Český statistický úřad.

Četnost porodů u žen do 25 let po revoluci postupně poklesla, narůstá kolem věku 25 až 29 let a dnešní době se věková hranice posunuje ještě více k věku 30 až 34 let. Nezvyšuje se však pouze věk matky při narození dítěte, ale rovněž tak i věk otce. V posledních letech převažuje podíl otců v kategorii ve věku 30 až 34 let.

Mají ženy strach mít dítě?

Pro některé z nás jsou výrazné životní změny spojené s mateřstvím nepředstavitelné či dokonce stresující. Klademe si otázky, zda zastaneme svoji roli matky na výbornou, zda budeme vůbec schopny dítě uživit, také nás často znervózňuje skutečnost, že se na nějakou dobu chtě nechtě vzdáme své kariéry. Mít dítě znamená závazek nejen vůči dítěti, ale také vůči otci. Důvodů, proč mít či nemít dítě může být však mnohem více. Ženy se často bojí bolesti, dokonce tak, že by volily raději plánovaný porod císařským řezem než spontánní porod, u něhož se objevují porodní kontrakce. Bojí se také, aby se jim narodilo zdravé dítě.

Pakliže se žena bojí a neví si rady, může navštívit psychologa. Ten jí může s problémem pomoci. Některé ženy se rozhodnou, že bude lepší, když dítě ve své současné situaci mít nebudou, ať už z finančních důvodů, nebo kvůli tomu, že se nechtějí vzdát své kariéry. Ale i ony mohou jednou své stanovisko změnit. Vůbec nejhorší v životě ženy je však to, pokud po dítěti touží, ale nemůže ho ze zdravotních důvodů mít.

Anketa:

1. Jaký je ten správný věk stát se maminkou?
2.
Bojíš se porodu?

Lenka, 21 let, studentka

 1. To je velice relativní. Když se někdo cítí být maminkou ve dvaceti, proč ne. Někdo je na to psychicky připravený a může z něj být skvělá mamča. Já osobně vím, že mám na tohle ještě času dost.
 2. Porod – ten mě čeká až kdo ví kdy, takže nad tím ještě vůbec nepřemýšlím a žádné noční můry z toho nemám.

Petra, 24 let, maminka na mateřské dovolené

 1. Podle mého mínění je ideální věk pro porod prvního dítěte kolem pětadvacátého roku ženy, ale určitě je to individuální. Některá z nás se cítí připravená na miminko už na hranici zletilosti, jiná má ještě ve třiceti pocit, že s dítětem by jí něco uteklo. Beru proto tu střední hranici, kdy, alespoň dle mého mínění, má žena už něco za sebou a je alespoň zčásti materiálně zajištěná. Ideální věk je to také proto, že v dnešní době přibývá v okolí stále více žen, které se o miminko marně snaží a nedaří se. I proto se domnívám, že je lepší s plánováním rodičovstvím začít zavčas.
 2. Z mého prvního porodu jsem necítila strach, spíše zvědavost, jaké to je. Samozřejmě je tu určitý respekt, obava z bolesti, ale zvládly to jiné, zvládneme to také. Krom toho, s každou bolestivou kontrakcí se přece blížíme k cíli – a to k narození děťátka, našeho děťátka.

Jana, 24 let, studentka

 1. Domnívám se, že kolem věku 28 – 29 let. Já to vidím tak, že v šestadvaceti dodělám školu, potom mě budou čekat dva roky praxe a pak…
 2. Porodu se bojím zdravě, normálně, nic extrémního.

Co si o tom myslíš ty? Napiš nám svůj názor do komentářů pod článkem.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

4 Comments
 1. 1. S přítelem jsme spolu tři a půl roku, v srpnu se budeme brát. Otázku dětí jsme řešili několikrát, protože kromě svých bratranců ty uřvané příšerky nemůžu vystát. Loni mi řekl, že si za pět let promluvíme – to mi bude 29 – takže se uvidí. Jinak ale souhlasím s tím, že je to individuální volba a na věku nezáleží. Mojí kamarádce je sotva 21 a za dva týdny bude rodit, moje spolužačky ze střední už mají i druhého potomka a já si pořád myslím, že je času dost :)
  2. Bolest ráda nemám, ale že bych se kvůli ní vzdávala dítěte – teda, kdybych ho chtěla? To ne. Na druhou stranu pokud je maminka zaměstnaná a i při těhotenství pracuje, tak souhlasím s vyvolaným porodem.

 2. 1. Ja osobne vnimam idealni vek kolem 30, kdy je clovek zajisteny.
  2. Porod pro me neni prijemna predstava, ale patri to k zivotu :)

 3. 1. já to vidím ideálně kolem 25, tak bych taky nějak dítě chtěla mít. Po tom, co dodělám vysokou, během ní budu pracovat, získám praxi, peníze, a pak teprve dítě. S přítelem jsme spolu 3 roky, plánujeme děti, ale až na ně bude, chci svému dítěti dopřát vše potřebné, nechci, aby trpělo nouzí. Přítel na tom není finančně nejlíp, takže to hlavní bude padat na mě.
  2. bojím se, ale ditěte bych se kvůli tomu nevzdala

Leave a Reply

Your email address will not be published.