Jsem těhotná. Co teď?

Malé dítě symbolizuje zázrak. Spousta lidí se o nového člena rodiny úporně snaží, ovšem často bez výsledku. Ty jsi nyní v situaci budoucí maminky a zřejmě si na tuto funkci připadáš příliš mladá. Před tebou stojí rozhodnutí, zda život novému človíčkovi poskytneš či nikoliv.

Samozřejmě, že vše neleží jen na tvých bedrech, promluvit by sis o tom měla v prvé řadě s přítelem, který jako jediný spolu s tebou u celého zrodu byl.tehotenstvi materstvi

Interrupce – ano nebo ne?

Jednu z možností, jak celou situaci “vyřešit”, představuje umělé ukončení těhotenství. Pokud tak učiníš do 8. týdne těhotenství, mluvíme o takzvané miniinterrupci, kdy se plod z dělohy vysaje za pomoci speciální hadičky. Do ukončeného 12. týdne lze provést klasickou interrupci, ovšem zde se již postupuje jinak z důvodu velikosti plodu. Doba těhotenství se přitom počítá od prvního dne poslední menstruace. Tento zákrok pro tebe samozřejmě v budoucnosti může znamenat riziko při chtěném početí dalšího potomka. Nehledě na to, že snad každou ženu budou celý život pronásledovat myšlenky, jak by asi takové děťátko vypadalo a jak se chovalo.

A když si jej nechám?

Pokud zvolíš druhou možnou cestu, čeká tě devět měsíců změn, na jejichž konci uvidíš novou tvář, jež bude ztělesněním tvé a partnerovy lásky. Musíš počítat s úpravou životního stylu a jistým omezením. Budeš trpět ranními nevolnostmi, budeš si připadat tlustá a nepřitažlivá. Na druhou stranu se u tebe bude rozvíjet láska z růstu a zdraví malého miminka, které uvnitř sebe nosíš. Ne vždy tvůj přítel ustane skutečnost, že by již měl být otcem, to ovšem záleží na vašem vzájemném vztahu. Možná se ti jeho prvotní reakce nebude líbit, ale zkus mu dát čas se s celou záležitostí vypořádat. Třeba po uplynutí nějaké doby prokáže radost a vy budete s radostí nakupovat výbavičku.

Nebo se obrať na odborníky

Pokud se nesetkáš s pochopením ze strany přítele ani rodiny, a přesto si budeš chtít děťátko nechat, nebudeš to mít lehké. Naštěstí se však můžeš obrátit na nejrůznější poradny, které ti pomohou a ochotně si s tebou promluví. Trápí-li tě nouze o bydlení, můžeš využít služeb azylových domů pro těhotné či matky s dětmi. Co se týče finanční pomoci, existují sociální dávky pro svobodné matky, které ti mohou pomoci překlenout náročnější období. A nezapomeň, že oblečení ani nábytek nemusí být nutně nový, zkus se poohlédnout po internetových bazarech nebo popros kamarádky.

Vždy pamatuj na to, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Nejednej proto bezhlavě, nechej si vše pečlivě projít hlavou a hlavně se snaž s přítelem na toto téma komunikovat bez zbytečných hádek.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.