Sociální sítě vládnou světu. Není to jen o Facebooku

Dovedeš si představit život bez internetu a sociálních sítí? Dost možná, že ani náhodou. Není se čemu divit, zdá se, že čas plyne stále rychleji a s ním i informace a zážitky, které si chceme předat. Díky komunikaci skrze sociální sítě si můžeš rozšířit okruh svých známých a nejen to.

Sociální sítě nás baví

Existuje mnoho sítí, některé jsou založeny čistě na komunikaci, další se zaměřují na muziku nebo videa. Většina z nás už má svůj profil na Facebooku. Které další podobně založené sítě by bylo škoda neznat?

Píp, píp… tady Twitter

Twitter je takzvaná mikroblogovací stránka, na které si můžeš založit svůj osobní profil – buď veřejný, anebo chráněný. Twitter je oblíbený především kvůli své jednoduchosti.

Můžeš si tam psát tweety (statusy), které nesmí být delší než 140 znaků, anebo komentované odkazy. S ostatními se tam člověk přátelí pomocí tlačítka “Follow”. Nemusíš čekat na to, zda ti dotyčný přátelství potvrdí, protože na hlavní stránce se ti jeho tweety začnou zobrazovat okamžitě. Pokud bys chtěla na něčí tweet reagovat, klikneš na položku “Reply” a automaticky se ti ve tvém poli zobrazí jméno toho, komu bude patřit tvá odpověď.

www.twitter.com

Mnoha lidem vyhovuje design Twitteru, který si můžeš upravit podle svého vkusu. Neotravují tě tam žádné reklamy a když se ti nelíbí nový celkový vzhled, není problém, aby sis zanechala ten starý.

Last.fm – sdílej svoji oblíbenou hudbu

Tato stránka patří mezi mé osobní favority. Nejedná se primárně o komunikační síť, i když komentáře i soukromé zprávy tam posílat samozřejmě můžeš také. Last.fm bych doporučila všem, kteří milují hudbu. Pokud si tu totiž založíš účet a stáhneš takzvaný Scrobbler, bude se ti na tvůj profil nahrávat veškerá muzika, kterou právě posloucháš v počítači, na iPodu i v mobilu.

Na profilu se ti zobrazí lišta s fotografiemi tvých TOP umělců. Vytvoří se ti tak knihovna, kde vždy najdeš přehled všech autorů, které jsi kdy poslouchala. Pro někoho je fascinující i možnost pozorování počtu odposlouchaných písní.

www.last.fm.com

Velkou výhodou Last.fm je to, že ti doporučuje muzikanty, kteří by se ti mohli podle tvého hudebního vkusu líbit, ale zatím jsi na ně nepřišla. Můžeš si najít zajímavé koncerty a v neposlední řadě si pustit Last.fm radio, které pouští do “éteru” skladby přesně podle tvého gusta.

Jsi akční? Začni s Foursquare

Pokud ráda navštěvuješ restaurace, kavárny, parky nebo různá centra, seznam se se sítí Foursquare. Jedná se o geolokační službu. Svoji polohu potvrdíš příkazem “Check-in” a tím sbíráš body. Na co? podstatou Foursquare je soupeření o odznáčky, díky kterým se můžeš stát třeba Mayorem svého oblíbeného klubu, pokud jej navštěvuješ častěji než ostatní uživatelé.

Dále na Foursquare můžeš psát recenze na určitá zařízení nebo si přidat do svého listu ta, která chceš brzo navštívit. Už i v Česku začíná mnoho restaurací s Foursquare spolupracovat a pro své Mayory nabízejí zajímavé bonusy.

www.foursquare.com

Výhodou Foursquare je možnost poznat nové lidi, například tehdy, když se dohodne sraz lidí z Foursquare za účelem hromadného “checknutí” ve stejný čas na stejném místě a získání speciálních odznaků. Ten poslední v České republice byl 31. října – na Václavském náměstí se sešlo něco přes šedesát lidí, aby získali Halloweenský “badge”. Nevýhoda? Síť Foursquare je bohužel užitečná jen těm, kteří vlastní smartphon anebo mají alespoň internet v mobilu.

Další tipy

Podobnou službou jako Foursquare je i Gowalla, která má výhodu v tom, že tam můžeš vkládat i fotografie a pro mnohé je designově hezčí. Svou polohu z Foursquare i Gowalli můžeš sdílet na Facebooku i na Twitteru.

www.gowalla.com, www.deviantart.com, www.flickr.com

Pokud ráda fotíš a chceš své fotografie prezentovat veřejně, můžeš tak udělat na stránce Flickr.com nebo na Deviantart.com.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.