Konečně máš příležitost nebýt pod neustálým dohledem rodičů a osamostatnit se. Možná přemýšlíš, že společné bydlení s nejlepší kamarádkou by na začátek tvého dospělého nemuselo být vůbec špatné. Ne vždy se ale může jednat o skvělý nápad.
S kamarádkou se znáš od dětství, jedna o druhé víte snad všechno. Je to člověk, který tě vždy podpoří a komu se můžeš svěřovat i s nejtajnějšími myšlenkami. Proto vidíš ve společném bydlení jen samé klady. Negativa? Proč? Je to přece má nejlepší kamarádka, říkáš si.
Největší problém? Peníze
Jednadvacetiletá Karolína přiznává, že kdyby mohla vzít své rozhodnutí zpět, určitě by tak volila. Po dvou letech společného bydlení s nejlepší kamarádkou Alenkou se nakonec jednoho dne beze slov sbalila a odstěhovala pryč. “Vše začalo vlastně úplně ideálně, těšila jsem se na svobodný život a vlastní pokoj v holčičím bytě,” vzpomíná. Zpočátku fungovalo vše, jak má, každá chodila do svého zaměstnání a víkendy trávily společně s přáteli, nakupováním a vařením.
První neshody vznikly z finančních důvodů. Protože Karolína obvykle trávila v zaměstnání hodně času, nákup potravin a drogerie většinou obstarávala Alenka. Poté se o útraty spravedlivě rozdělily. Ale protože Alenka za čas o práci přišla, většinu výdajů včetně nájmu financovala Karolína. Alena začala trávit více času doma, jenomže měla pocit, že veškerý úklid a starosti o domácnost připadají na ni. “Nedokázala pochopit, že já mám poměrně časově náročné zaměstnání a vracím se domů až večer. Začaly první vážné hádky,” dodala Karolína.
Hlavní narušitelé? Chlapi
Nejhorší situace nastala, když si obě našly partnera. Samozřejmě veškerý volný čas každá věnovala své nové lásce, tudíž komunikace mezi oběma byla minimální. Spíš se všichni potkávali v kuchyni nebo na chodbě.
“Když jsem se vrátila večer z práce, Alenka mi dávala jakousi plachtu na prosklené dveře mého pokoje. Odůvodnila to tím, že když sedí s přítelem v kuchyni a já se ve svém pokoji převlékám, je vše přes prosklené dveře vidět. K čemuž dodala, že si nepřeje, abych seděla v kuchyni u stolu v mé oblíbené minisukni. Celou věc jsem pro domácí klid přešla jen s udiveným výrazem, ale vše se ještě zhoršilo,“ postěžovala si Karol.
“Ráno jsem chodila pozdě do práce, protože jsem čekala, až se uvolní koupelna. V ní se totiž koupal Alenky přítel Lukáš po noční. Na moje doprošování nikdo nedal a mě nezbylo, než si čistit zuby v kuchyňském dřezu. Po čase se Lukáš více méně do našeho bytu nastěhoval. Snažila jsem se trávit volný čas se svým přítelem Petrem v jeho bytě a doma jsem se zdržovala minimálně, spíše jen na noc. Ale pokaždé, když jsem se vrátila domů, lednice zela prázdnotou.” Tehdy už Karolínina trpělivost přetekla. “Nejenže jsem platila většinu nájmu a poplatků za nás dvě, ale už jsem živila i Alenčina přítele,” svěřila se.
Tip: Přečti si, jak přežít své spolubydlící nebo jak se naučit žít společně v malém bytě.
Karolína se proto snažila situaci rozumně prodiskutovat s Alenou. Závěrem dohadů vyšlo najevo, že pokud chce Karol od Alenčina přítele Lukáše, aby také přispíval na domácnost, mohl by také Petr platit za to, že tam občas přespí. “To nemyslíš vážně, spí tady dvakrát v týdnu a ráno si vyčistí zuby a jde do práce, ani tady nejí. Já prostě nehodlám dotovat tebe ani Lukáše,” ukončila celou věc Karolína a ještě ten den se odstěhovala.
Pět pravidel společného soužití s kamarádkou
Od společného bydlení s kamarádkou tě příběhem Karolíny a Aleny samozřejmě odradit nechceme. Je dobré si ale uvědomit, v jakou realitu se počátečně růžový nápad může zvrátit. Slečna ti poradí, jakých pravidel se držet, aby tvoje kamarádství kvůli společnému bytu neskončilo v troskách.
První pravidlo: Soukromí
Určitě budeš potřebovat své soukromí. Každá byste měla mít svůj pokoj – a pokud možno neprůchozí. To, co se na začátku může jevit jako zanedbatelný detail, se později může transformovat v nezvládnutelný problém.
Druhé pravidlo: Náklady na bydlení
Proberte finance, kolik stojí nájem a zálohy, společně si každý měsíc sedněte nad vyúčtováním a o částku se vždy spravedlivě rozdělte. Kromě toho si však utvořte také krizový plán. Může se snadno stát, že jedna nebo druhá přijde o zaměstnání nebo budete muset zaplatit nečekaný výdaj jako opravu v bytě nebo novou pračku. Pořiďte si společně prasátko, kam budete každá pravidelně dávat menší obnos právě pro tyto případy.
Třetí pravidlo: Potraviny
Nejlepší by bylo, aby si každá potraviny a drogerii nakupovala sama. Pokud chcete ale nakupovat společně, schovávejte si účtenky a jednotlivé položky rozdělte. Určitě nebudeš kamarádce platit půlku za rybu, kterou určitě jíst nebudeš. Vymezte si každá svoji část lednice, pak se nestane, že kamarádce omylem sníš její jogurt.
Čtvrté pravidlo: Úklid
Domluvte se na systému uklízení. Klidně si napište harmonogram na jednotlivé dny. V pondělí odpoledne chodíš na aerobik, kamarádka ve středu na malování. Zvažte časové možnosti a rozdělte si práce jako každodenní mytí nádobí a vynášení odpadků, ale také větší týdenní úklidy.
Páté pravidlo: Přítel
Přestože ani jedna z vás partnera momentálně nemá, dohodněte se už teď, jaké budou podmínky, když u vás pak občas přespí. To proto, aby nedocházelo třeba ke zbytečnému dohadování o koupelnu jako v našem příběhu.
A jaké jsou tvé zkušenosti či názory na spolubydlení?
No téda, jsem jedna z těch, kteří si myslí (v mém případě MYSLELY), že společné bydlení s kámoškou bude v poho. Uvědomovala jsem si, že v něčem bude určitě háček. Ale nejhorší je to pomyšlení na přítele :D My jsme ještě celkem mladé, zatím po nikom netoužíme, ale stejně.
Moc užitečné rady, a to s tím prasátkem je skvělý nápad! :)