Koleje nebo privát?

I když se tomu jen těžko věří, polovina prázdnin je pomalu ale jistě tady. Pokud tě od září čeká vysokoškolský život, jistě se již nyní musíš rozmyslet, zda dáš přednost bydlení na kolejích nebo raději budeš na nějakém privátě. A protože takové rozhodování nepatří mezi ty nejjednodušší, přinášíme ti pohled na obě dvě varianty.mozek-studium-skola

Štěstí mají v tomto směru lidé, kteří mají bydliště v blízkosti a nemusí tak nic řešit. Na druhou stranu se však okrádají o to kouzelné osamostatnění se a život na vlastní pěst.

Rozhodující je cena

Jak již jistě brzy poznáš na vlastní kůži, na vysoké škole nebudeš penězi oplývat, pokud si nenajdeš skvěle placenou práci nebo tě nebudou sponzorovat bohatí rodičové. A právě proto je každá koruna dobrá. Koleje se většinou pohybují v ceně 70 – 100 Kč za noc. Záleží, jakou výbavu od svého pokoje čekáš. U těch nejlevnějších budeš patrně sdílet místnost se třemi až čtyřmi slečnami, okradeš se o kuchyňku a vlastní koupelnu. Tyto dvě záležitosti budeš mít na patře. S rostoucí cenou poté samozřejmě roste i komfort. U privátu je cena velice proměnlivá, jelikož záleží navíc i na lokalitě a pronajímateli. Celkový nájem si dělí všichni obyvatelé daného bytu, a proto čím více vás tam je, tím budou náklady nižší. Ovšem musíš si uvědomit, že bydlet v deseti není zas taková legrace, pokud se plánuješ i učit.

Nezapomeň na stipendium

Vysoké školy nabízejí svým studentům ubytovací stipendium. To dostaneš, ať již se rozhodneš pro koleje nebo privát, ale musíš si včas podat žádost, nic není automatické. Většinou se to řeší v září při úvodu do studia. Stipendium se vyplácí zpětně za období několika měsíců.

Krade se všude

Koleje jsou proslulé pro věčné krádeže z ledniček spolubydlících. Pokud nemáte ledničku na pokoji, je poměrně těžké si ji ohlídat. V případě, že ji totiž využívá například pět pokojů, se nemáte šanci rozumně domluvit a ty budeš muset počítat s tím, že ti občas něco zmizí. Samozřejmě můžeš nastražit pasti ve formě projímadel a podobných věcí. Ovšem ani privát ti nezajistí, že to, co nakoupíš, si taky sama sníš a nebudeš tak vyhazovat peníze oknem. Hodně záleží na tom, zda se se svými spolubydlícícmi znáte a věříte si. Jdeš-li bydlet k cizím lidem, budeš muset být ostražitá.

Obě dvě varianty mají svá pro a proti. Na kolejích se více seznámíš se svými spolužáky a získáš si známosti. Soukromé bydlení ti tohle neumožní, ale každému vyhovuje něco jiného.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed