Co obnáší porody a děti?

Možná máš pocit, že se tě to ještě netýká, že je to hodně daleko. Možná už ale o dětech přemýšlíš. Minimálně o tom, zda ano, kdy, s kým… popřípadě jestli holčičku neb chlapečka. To poslední samozřejmě neovlivníš, i když jak se říká: „ Když si něco moc přejeme, splní se to vždy a s jistotu.“

Tak jako tak, někdo děti nechce, někdo po nich touží od malička. Děti jsou pro každého nedílnou součástí života, je to něco, čeho bychom chtěly dosáhnout jako vrcholu života. Čím završit partnerství a dospívání. Protože od chvíle narození ratolesti chtě nechtě přestáváme být dětmi my.

Doma nebo v nemocnici

Ale nepředbíhejme. Než budeš jednou moci holčičku oblékat do růžové, předchází tomu devět dlouhých měsíců těhotenství a pak ten zlomový bod – porod. Dnes je mnoho možností, jak a kde přivést dítě na svět. Už ne jen v nemocnici, ale například i doma. Jsou tu články o těhotenství, předporodní kurzy a cvičení, porodní asistentky a osobní guru, kteří tě na porod perfektně připraví a pomohou ho zvládnout co nejlépe pro tebe i pro miminko. A možná není předčasné o tom začít přemýšlet už teď. Vybrat si ten nejpohodlnější způsob, jak toto podniknout, je důležité i zodpovědné.

Například na porody doma se stále názory radikálně liší. Někdo tvrdí, že je to nejpřirozenější cesta a pro dítě nejlepší, další odborníci jsou zase zásadně proti. Porody mohou být rizikové a v případě potíží je lékařská pomoc daleko. Ale pokud to bereme zodpovědně, můžeme se na takovou situaci připravit. Třeba zavolat do nemocnice svému doktorovi, informovat ho dopředu o porodu, aby v případě potíží rychle zavolal pomoc. Ale rozhodnutí je na každé z nás a samozřejmě i na partnerovi, se kterým děťátko čekáte. Porody doma rozhodně vyžadují větší přípravu. Návštěvu více předporodních kurzů, reorganizaci bytu a nákupu všeho potřebného. Na druhou stranu, když pak miminko držíš v náručí doma ve své posteli a nemusíš trávit dny v nemocnici, má to určitě svoje kouzlo.

Na všechno jste dva

Platí ovšem jedno pravidlo. Pokud jde o svatbu, tu plánuješ ty jako nevěsta a nastávající manžel od pradávna nemá žádné slovo. Ale co se dětí týká, tam jste oba rovnocenní partneři. Od základní otázky, zda děti chcete oba dva stejně, přes otázku, kdy si je pořídíte a kolik,  až k otázce,  kde se bude konat porod. Je nanejvýš důležité partnera do toho všeho zasvětit, aby se ti to jednou nevymstilo. V době, kdy se otcové starají o děti daleko více než dříve, dokonce leckdy jdou na mateřskou dovolenou, jsou prostě stejně rodiče jako ty. A proto aby mohli být skvělými rodiči, musí se aktivně podílet na rozhodování už od začátku.

Trend nám ukazuje, že si ženy pořizují děti čím dál později. V zásadě kolem dvaatřicátého roku. Je to dáno prací a kariérou. Až má žena pocit, že se dostatečně realizovala v pracovním životě, začne se věnovat tomu osobnímu a rodinnému. S tím ale většinou přichází i hledání vhodného manžela, se kterým by děti chtěla. Je ale otázkou, není lepší pořídit si dítě či děti do třicítky? A až děti odrostou, nebudeš ještě v důchodu, ale budeš si moci užívat života. Má to jen jeden háček, chce to staršího partnera, jelikož kluci v tomto věku ve většině případů nejsou na potomky připraveni. A protože je důležité řešit děti ve dvou, potřebuješ vedle sebe partnera, který ví, co chce a podrží tě.

Je to jen malý průřez velkým tématem. O dětech, porodech, výchově se dá psát do nekonečna. A je dobře si rozmyslet, co bys ráda a kdy. Je to závazek na dlouhou dobu a bude tě stát hodně sil i energie, stejně tak ti jednou přinese mnoho radostí. Pokud ale zatím srovnáváš děti s koupí psa, raději jdi do psa. Děti jsou skvělé, ale vždy je na ně dost času.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.