Dáme si do nosu, broučku?

hadkaJste spolu šťastní, bez svého broučka si nedokážeš svůj život ani představit, ale… někdy Tě vtočí na maximum a vzduchem mohou začít létat slova, na která pak nebudete pyšní. Na nějakou dobu se uraženě uzavřete do sebe a pak se jeden z vás přemůže a omluví se. Klasický scénář Vašeho vztahu?

Věř mi, že takto funguje většina vztahů. A jak se vztahy podle roztržek (a nejen dle nich) dělí?

Mírumilovci

Hádky nastávají minimálně, většinou si stačí o problémech promluvit, své názory respektujete a snažíte se pochopit jednání i uvažování toho druhého. Hádka většinou nastává pouze při neshodě v zásadních otázkách. Když na řešení těchto otázek dojde, buď bude rozdíl tak obrovský, že i tato jediná neshoda vážně ohrozí celý vztah, nebo se pokusíte najít kompromis i zde. Zkus zjistit, co od vztahu očekává Tvůj přítel a nakolik se to liší od Tvých vlastních představ. Ať nepatříte k párům, které po jedné jediné hádce hodí flintu do žita!

Taková normální rodinka

Vztah je okořeněn hádkami a roztržkami v mezích normy. Dokážete se pořádně rafnout, ale také umíte přijít, uznat chybu a dělat kompromisy. To je ve vztahu velmi důležité. Hádáte se zpravidla o vážnějších věcech, ale také se dokážete rozeštvat kvůli “prkotině”. Vše bude v pořádku, budete-li se snažit hádky řešit přímo. Vždyť zdlouhavá bitka vás jen připravý o pěkné chvilky!

Tak trochu Itálie

Váš vztah připomíná jízdu na horské dráze. V jednu chvíli se milujete a najednou už po sobě nezřízeně řvete. Je jedno, o čem se hádáte, hlavně, že se hádáte. Hlasité výkřiky, zvuk rozbíjejících se talířů a třískání dveřmi je na denním pořádku. Ale jak hádka přišla, tak zase odešla. Za chvíli jste opět jako dvě hrdličky. Má rada zní: zkuste řešit neshody debatou o nich. Opravdu to stojí za to. Přistup jednou na partnerův návrh programu na páteční večer. On pak s Tebou na oplátku bez remcání půjde na nějakou pěknou romantiku v kině.

Má hádka pravidla?
Upřímně jsem nad touto otázkou hloubala, a stejně jsem nenašla odpověď. Někdo si určí slovo, kterým hádku razantně ukončí. Někdo se naopak hádá do té doby, než si neprosadí svou. Jiní hádky přecházejí. Ostatní ignorují. A někdo se prostě nehádá. Těžko soudit, co platí na všechny.

Prevence
Pokud Tě přítel něčím štve, zkus mu to v klidu vysvětlit a navrhnout změnu. Přijde-li Tvůj partner za Tebou, že mu něco vadí, pokus mu vyjít vstříc anebo s ním alespoň všechno dobře prober a vysvětli mu svá stanoviska. Nevyčítej mu, že v sobotu hrál fotbal, místo aby s tebou koukal na Titanic. Hlavní je vzájemná tolerance.

Že tě už poněkolikáté vytočil něčím, o čem už sis myslela, že je dávno za vámi? Napočítej do deseti. Možná i do dvaceti a zkus se pousmát. Pravidla nejsou povidla, ale mohou být i sladká! Hodně hádek vzniká z toho, že partneři neznají vlastní hranice.

Během hádky
– Snaž se držet tématu a neodbíhat k věcem, kterými Tě přítel naštval během minulosti. Nevracej se k záležitostem, v jejichž případě už jste válečnou sekeru zakopali.
– Pokus se omezit příliv sprostých slov a vět typu : Nesnáším Tě. Nikdy Tě už nechci vidět. Později jich budeš litovat!
– Ve vhodnou chvíli hádku ukonči, odejdi a začni dělat nějakou příjemnou činnost, která Tě uklidní. S odstupem času se na danou problematiku budeš dívat jinak.
– Hlavně si uvědom, že ten na koho teď ječíš, je člověk, kterého miluješ!!

Po hádce
Když už jeden z Vás udělá smířlivý krok, druhý by se ho měl alespoň pokusit přijmout! Budeš-li si hrát na uraženou příliš dlouho, můžeš tím jen přilívat olej do ohně a zhoršovat celou situaci. Neustálým výčitkami a návraty do ohniska vašeho sváru můžeš zažhnout nový plamínek neshod.

 

ANKETA: Co Tě spolehlivě naštve?
– Když máme na něco oba jiný názor a on ten můj shazuje, zesměšňuje a nechce logicky argumentovat.
– Když začne filozofovat o tom, jaké si myslí, že jsou holky. Většinou je to totiž úplně zcestné a úplně mě tím rozčílí.
– Když se mi delší dobu neozývá.
– Nejvíce mě štve, že asi neví, co chce.
– Naštve mě, když mě záměrně ignoruje, když po něm něco chci. Nebo dělá, že neslyší, když mám nějaký nepříjemný dotaz.
– Tak asi tím když mi něco slíbí a neudělá to…..když se na něho nemůžu spolehnout..
– Když mě budí. A taky asi když se podceňuje a vzdává něco bez boje.
– Naštve mě, když řekne, že nemá čas a pak se dozvím, že šel ven s kamarády.
– Tak mě štve, když musím něco 100krát zopakovat a on to stejně neudělá a musím to říct po 101.
– Někdy mě štve úplně všechno, třeba i to, že má hrozně nagelované vlasy, neoblíkne si, co se mi líbí a hlavně, když říká, co nechci slyšet.

Text: Terezka
(c) Autorská práva vyhrazena.
Zákaz kopírování textu bez výslovného souhlasu redakce.

—–
21.4.2008

7 Comments
  1. Tak to my jsme asi fakt perfektní pár :D většinou jen diskutujeme a když občas vybuchnu, protože všechno rozhodování je na mě, tak se ta moje příšerka omluví a zase je nebe bez mráčků. Už pět měsíců, co spolu bydlíme…

  2. Ježiš, my dokonalej pár nejsme. Poprvé jsme se trochu chytli už na prvním randa:D Ale celkem si rozumíme, hádky mě trochu baví (dokud jde o blbosti) a neumíme se na sebe vlastně zlobit – milujeme se, když to mám tak říct. Což je hrozně důležitý.
    K anketě: Asi nejvíc mě štve hned nabídka číslo jedna – naštěstí to byla doména hlavně mého bejvalého. “Naštve mě, když mě záměrně ignoruje, když po něm něco chci. Nebo dělá, že neslyší, když mám nějaký nepříjemný dotaz.” Taky tohle, no. A když mě jednu sobotu probudil v sedm, myslela jsem, že ho vlastnoručně zaškrtim:D

  3. no tak z tý ankety dvě sedí upe na mýho kluka : – Když se mi delší dobu neozývá.- Tak asi tím když mi něco slíbí a neudělá to…..když se na něho nemůžu spolehnout..prostě to je hrozný…..ae jinak se ani nehádáme…

  4. Když začne filozofovat o tom, jaké si myslí, že jsou holky. Většinou je to totiž úplně zcestné a úplně mě tím rozčílí.

  5. my s pritelem spolu ted bydlime skoro rok, nejcasteji se hadame o uplne malickosti, ale musim rict, ze vzdy ty mracky neschod odplujou a zase si hezky zijeme v souladu a poklidu…

Leave a Reply

Your email address will not be published.