Deprese? Návod, jak se nezbláznit z podzimních dnů

Určitě znáš ty dny, kdy se ti nic nedaří, všechno ti padá z rukou a jsi ze všeho nesmyslně podrážděná. Někdo má takové dny spojené s pátkem třináctého, jiného  o náladu připraví deštivé ráno. Pokud se chceš dozvědět, jak se z nevlídných podzimních dní nezbláznit, čti směle dál.

Žádná velká rozhodnutí

Jistě, svět se nedá kvůli tobě zastavit, protože zrovna nemáš náladu. Proč se ale aspoň nezkusit zeptat učitele, jestli by nebylo možné vyzkoušet tě z učiva až druhý den, jelikož dnes ti opravdu není dobře?  Ne každý je ochotný člověku vyjít vstříc, ale za pokus to určitě stojí. Aby to nevypadalo jen jako vymlouvání se, můžeš třeba nabídnout, že například vypracuješ  referát navíc. V práci je to horší, ale pokud tě netlačí uzávěrka, pokus se přesunout si všechny důležité úkoly a rozhodnutí na další den. Pokud máš naplánované schůzky, snaž se je hned ráno přeložit.

Nevyvolávej hádky

Tvůj partner, sourozenci, rodiče, kamarádka – ti všichni tě můžou ve špatné chvíli nechtěně vytočit. Nekřič na ně kvůli maličkostem. Pokud máš opravdu špatný den, zruš vaši schůzku, určitě to pochopí. Místo zrušeného rande svému miláčkovi navrhni nějaký zajímavý program na víkend. Pokud sdílíte domácnost, lehněte si spolu k televizi a koukněte se na nějakou komedii a pak běžte brzy spát. Pokud tě opravdu něčím vytočí, odejdi do ložnice a buď chvíli sama. Hádky by sis druhý den jen vyčítala a musela napravovat jejich následky.

Udělej si chvíli pro sebe

Lucie, 19 let: Když mám špatnou náladu, vytáhnu skicák a namaluju nějaký návrh šatů. To mě zaměstná na několik hodin, takže na všechno, co mě štvalo, zapomenu.

Zaměstnej svůj mozek i ruce. Pokud nejsi zrovna tvůrčí, můžeš třeba uspořádat svá fotoalba. Zavzpomínáš na okamžiky na fotkách a odvedeš svou pozornost jinam. Nebo si zajdi na cvičení, po kterém se cítíš veselejší a budeš mít dobrý pocit, že jsi udělal něco pro své zdraví. Jestli jsi spíše lenoška, natáhni se do vany s vonným olejem a začti se do zajímavé knížky, která na tebe už ostudně dlouho kouká z poličky.

Dej si něco dobrého

Nebudeme si nic nalhávat – není nad to uspokojit své chuťové pohárky dobrotou, kterou si kvůli snaze udržet si figuru s vypětím všech sil odepíráš. Můžeš si uvařit své oblíbené jídlo, sníst všechnu zmrzlinu, co máš doma, nebo otevřít tabulku čokolády u televize. Pokud se ti nechce vařit, zajdi si do oblíbené restaurace a nech se obskakovat. Nebudeš se muset o nic starat a dobře se najíš, takže zabiješ dvě mouchy jednou ranou.

Běž brzy spát

Většinou se tě špatná nálada drží jen jeden den? Tak proč ho prodlužovat! Ohřej si mléko nebo si uvař levandulový čaj s medem, lehni si do postele a za zvuku pohádky z CD v klidu usni. Že jsi  moc velká na pohádky? Zkus zapátrat v knihovně, určitě tam mají zásobu světových románů, které si můžeš ve volných chvílích pouštět. Při zvuku mluveného slova se usíná skvěle.

Text: Mary-Ane

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.