Dobré rady nad zlato: Otevírají oči a ukazují směr

Denně dostáváme nespočet rad. Radí nám rodiče, kamarádky, učitelé ve škole. Když jsme zoufalí, vždycky si najdeme osobu, u které si myslíme, že nám dobře poradí. Některé rady možná pouštíš jedním uchem sem a druhým tam, ale jsou i takové, které tě ovlivní na celý život.

Važ si rad od lidí, kteří tě mají rádi

Dobré rady můžou otevřít oči nebo dodat sebevědomí. Stává se, že některá rada ti v hlavě utkví tak hluboko, že si ji budeš opakovat celý život. Většinou jsou to maminky, které nám dobře radí, přece jen nás znají nejlíp a chtějí pro nás to nejlepší. Ve druhé skupině jsou naše kamarádky, ke kterým si chodíme pro rady ohledně vztahů a kluků.

Jaké rady a od koho jsou nejcennější pro tebe? Udělala jsem menší průzkum mezi čtenářkami a čtenáři Slečny. Třeba tě některé inspirují.

Míša, 25 let
“Nejlepší radu jsem dostala od maminky – musím být víc akční, průbojná, zadarmo nic nedostanu a musím se vnucovat kdekoliv, protože když budu stále na něco čekat, tak ničeho nedosáhnu. Kdo není průbojný, toho ostatní smetou“.

Erich, 26 let
Udělil velmi dobrou radu do autoškoly sestřenici Míše: „Řízení je radost, ne stres.” Míša na to přikyvuje: „To mi hodně pomohlo ze začátku, bála jsem se, ale pak jsem si opakovala tohle a najednou to šlo o dost líp.”

Eva, 24 let:
„Velký zážitek pro mě bylo vyslechnout, co se jí v životě přihodilo a z toho se ponaučit. Jednou šla sama v noci pěšky pět kilometrů a za ní se sápal nějaký chlap. Kdyby ji nezastavilo auto a lidi z něj ji neupozornili, že za ní někdo jde, kdoví, jak by to dopadlo. Takže nejlepší rada pro mě je sama nikde nechodit ve tmě a vyhýbat se cizím lidem.”

Jana, 24 let
“Nejlepší rada od mé nejlepší kamarádky zní: Když nejde o život, jde o hovno. A co mi dala tahle rada? Dala mi jiný pohled na život a změnila mě natolik, že jsem víc v pohodě a neřeším rozhodně věci, který jsem dřív řešila. A od mamky jsem dostala radu, že nesmím být pořád tak hodná.“

Nela, 24 let
„Mé vlastní rady jsou: člověk by měl být spokojený s tím, co má a nehnat se za deziluzí něčeho lepšího (to platí i ve vztazích) To neznamená, že by člověk měl nějak stagnovat, ale například u těch vztahů to platí hlavně tak, aby to člověk při první hádce nezabalil s tím, že najde něco lepšího. Vše, co je v životě dobrý, něco stojí, to znamená překonávat i ty překážky. Další taková dobrá rada, co si vždycky říkám, je, že jakákoli zkušenost je dobrá, ať je dobrá či špatná.  A závěrem: každý člověk by se měl snažit zachovat si jakýsi vnitřní klid, víru, že vše dokáže zvládnout a že nic není nemožné. Změnit můžeme jak vlastnosti vštípené výchovou, tak i výbušnost, ustrašenost a tak dále.“

Hanka, 24 let
“Dobrou radu jsem dostala od taťky, a to, abych dělala věci po citu, že se to vyplácí.”

A co říká k tomuto tématu moje maminka Dája: „Když jsem byla mladá a měla malé děti, dostala jsem od jedné ženy velice moudrou radu. Ta rada zněla takto: malé děti – malé starosti, velké děti – velké starosti. Zpočátku jsem jí to nevěřila, ale postupem času jsem jí musela dát zapravdu.”

Já jsem si jednu radu vypůjčila z pohádky. Je ale krásná a pravdivá: „Před nikým se neponižuj, nad nikým se nepovyšuj.”

A co ty, jaká rada v životě ovlivnila tebe?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.