Jak jít naproti svému štěstí

Co je to štěstí? Někteří jej hledají celý život, někteří ho najdou docela brzy. Jak být úspěšná? Závisí štěstí na druhu našich myšlenek? Návody, jak být co nešťastnější, jsou všude, navíc je to dost ošemetné a hluboké téma, o kterém se dá dlouhodobě debatovat, protože každý má jiný názor. Možná to jde říct jednoduše – dělej to, co ti činí radost, a pak budeš šťastná.
Co nám vlastně přináší radost? Nové boty či oblečení, navázání nového přátelství, výborně napsaná písemka, skvělý večírek, sklenka dobrého vína a povídání s kamarádkou, období zamilovanosti, orgasmus…? Chvil, kdy jsme v dobré, radostné náladě, je hodně, ale když jsme protivní, unavení a smutní, máme spíše tendence vidět ty černé chvíle a ty pěkné potlačovat.
Je ale dokázáno, že štěstí nezávisí na materiálním zabezpečení, ale opravdu na tvém vnitřním naladění. 10 % štěstí tvoří vnější okolnosti (=věk, zdraví, pohlaví, rasa), zbývající procenta pak tvoří aktivita, kterou vyvíjíme. To znamená, že šťastná budeš tehdy, když se šťastnou snažíš být a volíš k tomu ty správné aktivity a myšlenky. Řiď se tedy heslem: „Jsem šťastná, že…“ a ne: „ Budu šťastná, až…“

„Bože, jak jednoduchý recept na šťastný život – to, co děláme, dělat z lásky k věci.“ (Karel Čapek)

Mladé ženy například za štěstí považují momenty úspěchu posunující život dopředu, chtějí studovat, cestovat, budovat kariéru, a pak založit rodinu. Ženy s dětmi staví do popředí mateřské štěstí, které pak válcují všední starosti.
Vědci se touto tématikou zabývají už delší dobu, zkoumají chemické reakce lidského organismu a vyptávají se tisícovek lidí, ať už mužů, anebo žen, na to, co v nich vyvolává spokojenost a pocit štěstí. Tohle ale všichni víme, ale to, jak být šťastní, nás ve škole neučí, možná jde jen o představu nespokojenosti se sebou a naším okolím. Naše civilizace je stále ve stresu, stíhá málo věcí, stanovuje si vysoké cíle, dělá věci, které ji nebaví. Přemýšlíme nad tím, co bychom mohli dělat, a tím pádem nikdy nebudeme spokojení s tím, co právě děláme. Srovnáváme svoji současnou aktivitu s tím, co dělají ostatní, a chceme mít lepší život. A tak nám unikají ty krásné maličkosti všedního dne.

Pár rad ale přece jen existuje

  1. Važ si toho, co máš: Musíš chtít to, co můžeš dostat, tím se vyhneš zklamání a budeš se radovat z maličkostí, kterých sis doteď ani nevšimla.
  2. Těš se z toho, co děláš. Dělej to, co tě baví a nečiň tak pro slávu či peníze. Ať děláš cokoliv, užívej si to.
  3. Žij přítomností, protože okamžik teď je ten nejdůležitější. Čas je tok, který vede od minulosti, od něčeho, co už není, přes to, co je teď až k tomu, co bude. Proto se netrap tím, co bylo, ovlivnit ale můžeš to, co nastane.
  4. Mysli na ostatní – podporuj ostatní, miluj ty, kteří jsou pro tebe důležití (a těmi, co pro tebe důležití nejsou, se nezabývej).
  5. Rozvíjej svou sociální osobnost – choď mezi lidi, kamarádi dokáží tvou náladu hodně ovlivnit.
  6. Nesrovnávej se – my ženy máme sklony ke srovnávání s jinými ženami, to je ale špatně, protože ostatní tě vidí jako celek, nevidí ty části, co se ti na tobě nelíbí, proto se přestaň srovnávat, protože i ty máš něco, co ti ostatní závidí (sebevědomí má se štěstím co do činění), ale přesto – nepřestávej na sobě pracovat.
  7. Buď sama sebou – buď pyšná na svou individualitu, na nic si nehraj a ani se příliš nestarej o to, co si o tobě myslí ostatní, jen tak můžeš být sama sebou – výjimečná a spontánní – říkej, co cítíš a co si myslíš, bez toho svazujícího ohledu na odlišné názory ostatních.
  8. Pamatuj na fakt, že 90% tvých starostí a obav se stejně nenaplní, špatné pocity nejen že vytvářejí psychické i fyzické napětí, ale působí jako magnet na další negativní myšlenky – proto mysli pozitivně.
  9. Nedus v sobě emoce, ať už jsou jakékoliv. Dávej najevo, co si myslíš, co cítíš. Uleví se ti.
  10. Dělej to, co chceš dělat. Uvědom si, kolikrát jsi vlastní vinou nebyla v pohodě! Věř sama sobě a poslouchej se, i tak dojdeš k vlastnímu štěstí!

Není snadné hledat štěstí v sobě samotném, ale není to nemožné. Spousta lidí si přeje, aby jim štěstí spadlo rovnou do klína, ale tak to nefunguje. Pocit štěstí je myšlenkový proces. Když budeš pracovat na sobě a plnit si své sny, zapracuješ také na svém štěstí a budeš mnohem spokojenější.

 

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

2 Comments
  1. jsou to běžné,avšak životní rady s kterými to mnohdy není lehké,sama mám právě trošku splín…..každopádně mě to nabudilo k lepším zítřkům…

Leave a Reply

Your email address will not be published.