Jak přežít porozchodovou krizi

Stalo se něco, co sis nepředstavovala ani v tom nejhorším snu: tvůj partner ti řekl sbohem. Anebo už nějakou dobu sama přemýšlíš o ukončení vztahu? V obou případech je rozchod velmi náročný. Podle psychologů je ztráta milovaného partnera druhou nejtraumatičtější situací v lidském životě, a to hned za úmrtím velmi blízkého člověka.

Ve svém bývalém vztahu jsem to byla já, kdo se rozhodl k zásadnímu kroku. Bohužel ani mě tím neminula velká bolest a ztráta. Co mi pomohlo a možná pomůže i tobě?

rozchod2

Buď připravená

Jestli už nějakou dobu přemýšlíš o rozchodu, srovnej si v hlavě důvody, kvůli kterým se chceš s partnerem rozejit. Během nepříjemné diskuze nebudeš lovit v mysli, koktat a chodit kolem horké kaše. Možná ti s tím pomůže i jeden náš starší článek (ZDE). Nejlépe však uděláš, svěříš-li se kamarádce, o které víš, že tě v těžkých chvílích podrží a když jí zavoláš třeba o půlnoci, dorazí s krabicí papírových kapesníčků a  čokoládou. Takovou osoba může být i maminka, ségra nebo dobrý kamarád. Na své trápení tak nebudeš sama.

Nehrň se do nových známostí po hlavě. Odpočiň si.

Až se s přítelem nadobro rozloučíte, dopřej si chvíli klid. Jelikož to pro tee nastala úplně nová situace, bude potřeba se nad vším zpětně zamyslet a uvědomit si, kde se stala chyba. Náladám připmínajícím jízdu na horské dráze se pravděpodobně nevyhneš, ale věř, že brzo bude líp. Nesnaž se však na bývalého zapomenout tím, že si ihned najdeš někoho nového. Jedna z mých kamarádek to takhle jednou udělala: už týden po rozchodu vítala u sebe doma nového nápadníka. Že to není tak úplně ono, zjistila brzy: při každé jeho odpovědi ji napadalo, jak by asi odpověděl její bývalý, nový přítel ještě neznal její rituály, který bývalý uměl snad nazpaměť a podobně. Neustále se ohlížela do minulosti, což jí znemožnolo pokračovat dál ve svém čerstvém vztahu.

Zaměstnej ruce i mozek

Úklid ve vztazích, úklid v pokoji. Rozhodně doporučuji tuhle porozchodovou terapii: až budeš sama doma, pusť si své nejoblíbenější písničky a dej se do úklidu. Oblečení, které už nenosíš, nekompromisně vyhoď nebo dej na charitu. Totéž platí o všech věcech, které se ti doma hromadí. Věz, že kdyby ti je někdo vyhodil, ani by sis toho nevšimla. Jakmile se zbavíš všech těch nepotřebností, zaplaví tě neskutečně osvobozující pocit.

Neuzavírej se okolnímu světu

Kamarádky tě lákají  na párty, ale tobě se nikam nechce. Radši by sis zalezla do peřin s šálkem šíleně přeslazené horké čokolády a truchlila kvůli šemu, co se stalo nebo nestalo, ale mělo se stát. Takové stavy jsou úplně normální, ovšem na náladě ti moc nepřidají a tvůj smutek jedině prodlouží. Nemusíš hned chodit na velké oslavy, kde skoro nikoho neznáš. Stačí, když vezmeš kámošku a jejího chlupáče a půjdete se projít do írody. Nebo běžte otestovat tu pěknou novou kavárničku, co nedávno otevřeli u vás na náměstí.

Uvědom si, proč už spolu nejste

Myšlenky na bývalého tě budou ještě nějakou dobu překvapovat. V takových momentech si přehraj v hlavě, čím tě nejvíc štval, jakou jeho vlastnost jsi nesnášela, jaké situace s ním tě dokázaly dovést k šílenství. Musela jsi na něj vždycky čekat? Neměl rád tvoje kamarády? Vždycky říkal vtipy, které se tak úplně nehodily? Nedoposť, aby tě stesk a náhlá prázdnota donutily zařadit zpátečku.

Zužitkuj svůj volný čas

A nejdůležitější bod – užívej si svobody! Všechny aktivity, který jsi odkládala, začni dělat právě teď. Už dlouho jsi chtěla začít chodit na jógu nebo pilates? Zjisti si ve svém okolí hodiny fitness center.  Chtěla ses vždycky podívat do Španělska? Začni navštěvovat jazykový kurz.  Vždycky tě bavilo malování? Teď máš dost času rozvíjet svoji kreativitu.  Možností máš nespočet. Domluv se s místním útulkem na výpomoci jako dobrovolnice. Zavzpomínejte s partou na dětství – ten velký zasněžený kopec u vás před barákem už čeká, až mu ukážete svoje bobařský umění. V létě naopak uspořádej pro kamarády turnaj v cvrnkání kuliček. Zkrátka fantazii se meze nekladou.

P.S. Když jsi vnitřně spokojená a šťastná, vyzařuješ do okolí pozitivní vibrace. Takže bude jen otázkou času, kdy se na obzoru objeví nový nápadník.

Text: Kristýna

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.