Jak se žije náctiletým géniům?

geniusEva koncem loňského roku oslavila své dlouho očekávané patnácté narozeniny. Navštěvuje ničím výjimečnou základní školu a úplně normální devátou třídu jako její vrstevníci. A je pravděpodobné, že je inteligentnější než minimálně většina z nás. Přečti si, jak se žije deváťačce s neuvěřitelně vysokým IQ.

Slečn@: Evo, kdy jsi si poprvé nechala změřit své IQ?
Eva: Vlastně docela nedávno – do té doby jsem neměla ani ponětí, že jsem něčím jakkoli výjimečná. Loni v srpnu jsem viděla v televizi nějaký pořad o Menze. Zjistila jsem, že je to světová organizace, která sdružuje asi 2% lidí s nejvyšší inteligencí. Moje máma je členkou, i když já to až do té doby nevěděla. Napadlo mě, že bych se také nechala otestovat.

Slečna@: A jak to dopadlo? Byla jsi překvapená?
Eva: Nechci se moc chlubit :-), ale podle výsledku testu údajně patřím mezi 1% nejinteligentnějších lidí na světě! A jak jsem se po tomto zjištění cítila? Věřte, že ještě nikdy před tím jsem se necítila tak inteligentně. Ve třídě jsem nebyla nikdy ta nejchytřejší, měla jsem jedničky a nějaké dvojky. Spolužák, který míval vždy samé jedničky dopadl v IQ testu mnohem hůře než já – tady je vidět, že známky ve škole ještě nehovoří o tom, jestli jste nebo nejste inteligentní.

Slečn@: Všimla sis nějakého rozdílu mezi sebou a svými kamarády? Měla jsi s tím někdy nějaké potíže?
Eva: Mám jednu takovou nejspíš pro mé okolí negativní vlastnost – jsem netrpělivá. Když se snažím druhým vysvětlit něco, co mi připadá úplně primitivní, šílím, když oni to neustále nedokážou pochopit. Ne všichni jsou schopní něco řešit tak rychle jako já. Málo mých spolužáků ale ví, jaké je mé IQ. Ví o tom zkrátka jen moji nejbližší.

Slečn@: Myslíš si, že ti tvá vysoká inteligence hodně pomáhá při studiu a máš všechno mnohem jednodušší než „normální“ lidi?
Eva:
Opravdu si nemyslím, že bych se od lidí z naší školy nějak výrazně lišila. Taky jsem občas děsně líná se něco učit a někdy se naopak před písemkou nebo hrozícím zkoušením hrozně stresuju – jako většina. Dokonce bych i řekla, že někteří lidi s horším prospěchem jsou oproti mně víc v pohodě.

Slečn@: Celkově – změnilo ti vědomí vlastní vysoce nadprůměrné inteligence život?
Eva: Vlastně vůbec ne! Dělám věci jako ostatní, baví mě to, co většina mých vrstevníků. Nemyslete si, že denně sedím nad hromadou encyklopedií a šrotím (smích), abych ty své mozkové závity zaplnila co nejefektivněji. Třeba mě nebaví jednoduché holčičí románky nebo ubohé americké filmy, mám ráda složité zápletky, napínavé detektivky. Ale nevadí mi jít s kámoškama do kina na romantickou komedii, vždyť tady jde přece o něco jiného!

Slečn@: Před tím ses mi svěřila, že ještě nemáš žádného kluka. Jaké jsou tvé nároky? Měl by být taky hodně inteligentní, nebo to moc neřešíš?
Eva: Myslím, že nejsem nijak moc náročná. Přece kdybych měla nos nahoru a říkala si „hele, já mám IQ tolik a tolik, to je něco!“, tak bych byla sama nadosmrti. Zatím žádného kluka nemám – jednak jsem doposud žádného “vhodného” nepotkala a myslím, že mi to zas tak nevadí, mám spoustu zájmů a kamarádů, nepotřebuju s někým chodit jen abych se předvedla, že taky už někoho mám. Není to vysokými nároky, ale hodně dávám na své vnitřní pocity a vím, že na to opravdové zamilování ještě ani nejsem vnitřně úplně připravená. Tady jsem naopak hodně trpělivá.

Připravila: Eliška R.
——
19.2.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

25 Comments
 1. Teda jak to tak čtu, tak mě napadá, jestli to nadprůměrný IQ nemám taky :D
  Nesnáším holčičí románky a přiblbý americký filmečky, nikdo vhodný se zatím zas až tolik nenacházel. Až teda na to vysvětlování. Na matiku jsem pako. Takže jsem třeba emočně inteligentní :D :D :D

 2. Jezisi, tak tomu vubec neverim… Ty IQ testy jsou kravina, treba nejakej tupec, co nema tremu, je udela v pohode a nekdo se kvuli nim stresuje a i kdyz je treba stokrat chytrejsi, tak je neudela… je to fakt blbost a rekla bych ze o inteligenci cloveka vic vypovida to, co a jak se dokaze naucit nez to jestli cte detektivky se slozityma zapletkama… takze tahle holka urcite neni nejak vyjimecna, pokud se jeji inteligence orientuje jen podle IQ testu…

 3. jj taky souhlasím s Olou… kdoví jestli si nedělala ten placený test na netu kerý dělal prý ředitel menzy… opravdové iq testy zaberou nejmíň půl dne, učili jsme se to ve škole.

 4. četla jsem článek o ženách, které měly vysoké iq a i když byly pěkné tak byly svobodné, protože se jich chlapi báli. (ženská nikdy nemůže být chytřejší než chlap … :D)

 5. Opravdu inteligentní člověk nemá potřebu se hodnotou IQ chlubit. Ví, že je to jen číslo, které vám ukáže, jestli jste nebo nejste průměrně inteligentní šimpanz. A hlavně proto, že ví, že to včecko jsou hlouposti a že většina lidí s vysoce nadprůměrnou hodnotou IQ jsou v opravdovém životě nepoužitelní – lepší tedy mlčet.
  Schopnost učit se je v důležitosti na srovnatelné úrovni s přirozeným intelektem. A kolísá to podle oboru. Nejdůležitější je beztak přiměřený sebevědomí. To pak přesvědčíte kohokoliv.:)

 6. ja si teda NEMYSLIM že ,,o inteligenci cloveka vic vypovida to, co a jak se dokaze naucit,, (viz. komentář Ola).. to je o ,,umění se učit,, :D :D a podle mě to s IQ nemá nic společného :) a to že když někdo má samé 1 vždy neznamená, že má vysoké IQ a že je stráášně inteligentní! …to je muj nazor,,,

 7. tak po stý… vůbec mi tady nejde komentovat protože se to vždycyk zasekne a nepošle uh….za prvé, IQ s prospěchem nemá nicmoc společného za druhé lidi s vysokou inteligencí si velice tězko hledají své protějšky, jelikož sou více prozíraví a vzhledem k tomu že vidi dost řekněme “ostře” je pro ně o hodně těžší někomu opravdu důvěřovat…podle mě maj prostě průměrný tykve ve věcech míň jasno než ty velký a to je ten zlomovej bod…xDDDD

 8. Přesně tak. Samý jedničky ještě neznamenají super vysokou inteligenci. Inteligentního člůověka na první pohled většinou nepoznáte.
  A myslím, že člověk se přece u IQ testů nemá proč stresovat. Padáka za to nedostane, nižší plat taky a když nikomu neřekne, jestli mu vyšlo nad/pod/ průměrný IQ, tak se to přece nikdo nemá šanci dozvědět! Podle mě to s nervozitou souvisí jen malinko :-)

 9. no myslím že se člověk může stresovat v případě že má strach z výsledku…..třeba od sebe očekává hodně a bojí se že mu vyjde něco s čím nebude úplně spokojený…

 10. Menza?!? Menza že sdružuje INTELIGENTNÍ lidi?!? Ty testy jsem dělala taky,a ty číselný řady “rozhodni,
  jaké číslo bude dál” je naprostá P*******. IQ je podle mě na dvě věci.Stačí,když máš dobrou paměť,umíš
  logicky odvozovat a čteš.Paměť na vzorečky,logické odvozování na odvozování jiných vzorečků a čtení na
  procvičení češtiny.Víc ti bude v životě na nic

 11. a na co je iq?Když píše,že ve škole nemá ani nejlepší vysvědčení….pak asi nemá dobrou paměť a další věc je přirozená inteligence….já newím,mno ale podle mě iq všechno rozhodně není

 12. a na co je iq?Když píše,že ve škole nemá ani nejlepší vysvědčení….pak asi nemá dobrou paměť a další věc je přehled a všeobecné znalosti….já newím,mno ale podle mě iq všechno rozhodně není

 13. IQ se neprojeví na základce a často není ani tolik důležité při studiu na SŠ – pokud se umíte učit a pracujete na sobě, všechno jde. Pokud však jdete na VŠ, nadprůměrné IQ je více méně předpokladem.

  Dnes o to víc, že většina škol už přijímá na základě Obecných studijních předpokladů (Scio), které netestují znalosti ani paměť, nýbrž to, jak vám to pálí, jak dokážete rychle porozumět i hodně náročnému textu, co dokážete vydedukovat ze zadání atd.

  Někomu tohle může připadat velmi nespravedlivé – pokud jste třeba na SŠ výborní na humanitní předměty, hlásíte se nevím například na psychologii, tak vám nestačí, že znáte životopis Sigmunda Freuda nazpaměť, ale musíte být úspěšní také v OSP testech (skládají se z verbální, analytické a numerické části). Mnohdy se stává, že jedničkáři mají sice výbornou paměť a schopnost učení se, ovšem na jejich vysněný obor se místo nich dostanou ti, kterým to zkrátka pálí daleko rychleji. A nač jsou pak všechny ty znalosti a super paměť, považujete-li IQ za zanedbatelné, když to, co chcete studovat, studovat nemůžete, protože v OSP vás předběhli trojkaři…
  Otázkou je, co je spravedlivé…

 14. Jakože si myslím, že mám docela nadprůměrné IQ(a nebudu se chlubit), tak o tom něco málo vím. Předně jsem líný, takže jsem dospěl k názoru, že o prospěchu rozhoduje nejvíc vůle se učit, samozřejmě, iq se může projevit na tom, jak vám učení jde, pomáhá pochopit věci a souvislosti, ale bohužel(nebo pro někoho naštěstí) je naše školství, alespoň základní a střední, kromě matematiky založeno hlavně na paměti, a i v matematice si člověk musí pamatovat spoustu vzorců.
  Myslím, že vysoké IQ se nejvíce projeví, když člověk dělá co ho baví, tam mu pomůže dobře pochopit souvislosti, a člověk ho využije naplno, když človělka něco nebaví, tak se mnohem víc projeví, jako vůli má to překonat.
  Jinak o všem hrozně přemýšlím a jsem trochu samotářštější a uzavřenější než ostatní, ale nevím, jestli je to díky tomu, že mám vysoké iq, nebo mám takovou povahu.
  Jo a mám rád americké filmy a spoustu( v zásadě jednoduchých, i když ne úplně primitivních) kreslených seriálů. Ale taky mám rád sci-fi a nevadí mi když je příběh komplikovaný.
  BTW přesnou hodnotu iq nemá cenu uvádět, záleží na iq stupnici(třeba v severoamerické jsem na tom fakt suprově:D:D, a pak se výsledek dost liší test od testu).
  IQ není to jediné a hlavní, podle čeho by se měl člověk posuzovat.

 15. U IQ nezáleží kolik ti je, nebo nemělo by, je to jak moc jsi relativně chytrá, to znamená, že dva lidé s iq 135, ale různým věkem, třeba 15 a 40 let v iq testu odpoví správně jinak otázek, od nějakých 12-15 let totiž hloupneme a kompenzuje se to tím, že máme za méně správných odpovědí pořád stejné IQ, nebo za stejně odpovědí vyšší.
  Jinak iq 130 a víc má cca pouze 2% lidí a stačí to na vstup do Mensy, takže super výsledek. Ale není iq test jako iq test a ne všechyn jsou věrohodné, nicméně iq 135 je úspěch;-)

 16. No, nám to ve škole testovali taky tou Mensou. Já měla nad 130 vysoký intelekt, a že bych se cítila jako velký inteligent to vůbec. Akorát divný zjištění, že to mají pouze 2% lidí. Mám taky jako ta holka 1 a 2. To je blbost nadprůměrný IQ … jsem úplně normální. No, nic, teda vyšlo to i ještě třem holkám u nás :D :D :D. Ta holka je prostě úplně normální a vůbec ne génius.

 17. podle mých IQ testů patřím též ve svých 14ti letech do těch 2%, kteří mají IQ nad 150…dle mého je pro život daleko důležitější EQ a to s IQ nemá nic společného

Leave a Reply

Your email address will not be published.