Jak na maturitu

Vzdělání a studium, které jej doprovází je velmi důležitou součástí našeho života, a tak než nastane doba, kdy budeš budovat dětská hřiště na své zahradě, je třeba se řádně připravovat. Jelikož se maturita chtě nechtě blíží, přináším ti pár užitečných rad jak se učit.

Metoda cukru a bičeuceni

Tato metoda spočívá ve střídání těžké a lehké nebo záživnější látky. Mimo jiné se také doporučuje prolínat i různě náročné předměty. Náročnější látku je třeba do učebního plánu zařadit nejlépe několikrát a hlavně jí nenechávat na poslední chvíli. Tím největším cukříkem v této metodě je, že po splnění svého učebního úseku si můžeš dopřát delší odpočinek.

„Matka moudrosti“

Prastaré pořekadlo „opakování je matka moudrosti“ je zde více jak na místě. Lidský mozek je jen málokdy schopen si něco zapamatovat hned napoprvé a ne na velmi dlouho. Proto je třeba nejen látce porozumět, ale zařazovat jí do svého učebního plánu několikrát.

Metoda PQRST

Číst dané učivo nestačí, je třeba vědět jak na to. Tato metoda je složena z několika fází – prvotní seznámení se s textem, položení si základních otázek, získání obecných informací z textu, opětovné přečtení, zopakování získaných informací až k ověření sebe sama, že látce rozumím a zvládám jí. Nutno říci, že tento způsob zabírá poměrně dost času, na druhou stranu je velice efektní.

Metody dle typu

Každý z nás je určitý typ studenta, kterému vyhovuje něco jiného. Takový vizuální typ si texty podtrhává, zvýrazňuje a vpisuje věci navíc. Motorický typ si maluje grafy a paměťové mapy, ze kterých se pak učí. Za to akustický typ si opakuje látku svým hlasem buď tiše, nahlas, s někým dalším nebo poslouchá četbu učiva od někoho jiného. U každého typu se doporučuje zvýrazňování důležitých informací, už jen kvůli zpětné vazbě.

Vypisování

Vypisování těch nejdůležitějších bodů je jedna z nejefektivnějších metod. Vyrob si v podstatě takový domácí tahák, na který si zaznamenáš důležité pojmy, slova, fráze a body, které se ti těžce pamatují.

Logické učení

Toto učení je daleko účinnější než obyčejné „biflování“. Je důležité, abys dokázala dané téma správně pochopit, zařadit si jej do souvislostí, propojit třeba i s jiným předmětem a pochopit příčiny i jejich následky. Tento způsob se velmi dobře uplatňuje i na praktickém životě.

Učení narychlo

Pokud ti nevyjde čas, není třeba ztrácet hlavu. Existují způsoby, jakými se dá naučit velmi rychle. Takovými způsoby jsou například mind mapping, nebo rychločtení.

Přeji pevné nervy a mnoho štestí!

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Comments are closed