A zase to učení?

Tato otázka pravděpodobně v těchto dnech koluje tvými myšlenkami. Se začátkem školního roku souvisí i méně volného času, méně spánku a naopak více starostí a učení. Po prázdninách to ale nikomu z nás nijak zvlášť nejde, jelikož jsme si již od těchto nepříjemností odvykli. Ale je čas mozek nastartovat a přepnout ho opět do starého režimu.

Naštěstí existuje několik málo rad, s jejichž pomocí do nového školního roku vpluješ bez sebemenších obtíží. Stačí, když je budeš při učení dodržovat a uvidíš, že se tato činnost stane hračkou.uceni

Před učením

Než se konečně pustíš do té hromady studijních materiálů, udělej několik opatření, která ti usnadní následné učení. Zajisti, aby v místnosti bylo naprosté ticho. Pokud potřebuješ za každou cenu kulisu, pusť si tichou cizojazyčnou hudbu. Dobře vyvětrej, ukliď si stůl a vypni mobil. Není vhodné používat k učení postel, tvůj mozek ji totiž vnímá jako místo odpočinku a hůře se zde proto soustředíš. Připrav si dostatečné množství tekutin a seznam toho, co chceš udělat. Budeš tak disponovat motivací, že až si celý seznam odškrtáš, můžeš si konečně odpočinout a pustit se do zábavy.

Pomalu, ale jistě

Jak již jsem zmínila na začátku, po prázdninách ti to zkrátka nepůjde tak dobře. Proto je třeba, abys začala postupně. Snaž se učit hned od začátku a průběžně, když ještě látky není tolik. Pokud necháš vše na poslední chvíli, snadno se ti učivo nakupí a budeš to mít o to těžší. Během studia si dělej přestávky. Mozek si potřebuje na pár minut odpočinout. Ale ne tak docela, zaměstnej ho jinou aktivitou – uvař si čaj, něco malého sněz, zacvič si nebo třeba utři nádobí. Díky tomu bude mozek stále pracovat. Nezapomínej si látku průběžně opakovat a na závěr klidně někoho nech, aby tě z ní vyzkoušel.

I taháky mohou pomoci

Možná už jsi to také stačila poznat. Máš pocit, že danou látku vůbec neovládáš, a proto si vytvoříš tahák. Po jeho vytvoření ale najednou zjišťuješ, že si vlastně hodně informací pamatuješ. Tuto metodu proto můžeš rovněž aplikovat. Tím, že si budeš vytvářet tahák, ve kterém použiješ různé zkratky, kterým rozumíš, bude látka o něco lépe zapamatovatelná.

S postupem času se zase vše vrátí do zaběhnutých kolejí a z učení se stane hračka. Musíš zkrátka jen vědět jak na to.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.