Jako malé děti

Kdo si hraje, nezlobí. Tohle přísloví je pravdivější než se zdá. Nemusíme si představovat děti na pískovišti patlající bábovky. Má to mnohem hlubší smysl, jaký? To si hned vysvětlíme.


Každý, kdo se věnuje oblíbenému koníčku či zálibě, jí věnuje určitý čas, koncentraci a úsilí, proto mu nezbývá čas na “blbosti”. V našem dospělém životě to znamená, že nemáme čas na deprese, smutky nebo zbytečné přemýšlení nad křivdamioptimismus-divka-hriste z dětství.

 Hraj si!

Jistě i tobě říkali rodiče v pubertě, že se nemáš vzdávat svých zájmů. Nezapadneš pak do špatné party lidí, nebudeš se bezcílně poflakovat atd. Měli pravdu. Jenže jak jsme vyrostli a staráme se o svůj život sami, musíme také sami myslet na hraní. Najednou chodíme do práce, staráme se o domácnost a nějak nám nezbývá čas na naše zájmy. To je velký chyba, kterou musíme napravit. I do toho nejnabitějšího programu vměstnej čas na koníčky.

Malé a velké bábovky

Alespoň jednou za týden se vyprav na cvičení, tancování nebo jiný sport. Buď kolektivně s kamarádkou nebo sama – pokud máš silnou vůli. Nabiješ se energií, uděláš něco pro své zdraví a pobavíš se. Paradoxně i při sportu a tedy fyzické námaze si odpočineš. Tělo se sice fyzicky unaví, ale tvoje mysl se nabije hormony dobré nálady a revitalizuje se.
Stejně důležité ale je hrát si i každý den. To znamená, že si každý den najdi chvilku, kterou budeš trávit tak, aby ses po ní cítila šťastná. Můžeš deset minut relaxovat, cvičit jógu, luxovat, číst si, tancovat na oblíbenou písničku nebo si povídat s kytičkami. Je naprosto jedno, co to bude, ale musí ti to přínášet pozitivní pocity. Udělej si z toho svůj každodenní rituál a nezapomínej na něj. V žádném případě ho neodsouvej na později s argumentem: “Musím tohle a tamto, to počká.”
Jestli neoplýváš silnou vůlí, napiš si dopředu do diáře v kolik hodin a jak dlouho se budeš rituálu věnovat. Promysli svůj denní program a najdi čas, který můžeš každý den opravdu dodržet. Vepiš si ho do diáře na několik měsíců dopředu a nastav si upozornění. I kdybys zapomněla, tvůj chytrý diář ti to připomene.

Jako na hřišti

Když to dokážeš, po pár týdnech uvidíš změnu. Budeš se cítit spokojenější, šťastnější, budeš mít více energie a celý svět se nebude zdát tak šedý a nevlídný. Pro velké skeptiky doporučuji ještě jednu věc. Vzpomínáš jak jsi byla malá a prosila každé odpoledne maminku, ať jdete na dětské hřiště? Jak ráda jsi se houpala, klouzala a hrála si na písku? Teď máš výhodu – nemusíš už nikoho prosit. Vyraz sama nebo s kamarádkou a zhoupni se. Zcela jistě ucítíš onen známý pocit štěstí a volnosti. I krátké hraní ti dodá nesmírnou energii do života. Začneš se totiž na život těšit. A ten kdo se těší, dosáhne svých přání.
Takže až se ti něco nepodaří v práci, v rodině nebo s partnerem, jdi se pohoupat a hraj si. Uvidíš, že ti bude líp a řešení přijde prakticky samo. Hraní zdar!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.