Jsi on-line „šmírák“?

stalkingJak často tajně kontroluješ profil svého ex-kluka na „líbku“? Když se s někým seznámíš, „prověříš“ si ho nejdříve zadáním jeho jména či přezdívky do vyhledávače? Nedokážeš se udržet nečíst statusy všech možných lidí, které máš v kontaktech na icq? A díky blogům dokonce víš, jaká je nejoblíbenější barva a hudební skupina tvého spolužáka, se kterým jsi v reálu doposud prohodila sotva dvě slova? Čti dál!

Dnešní doba nabízí skutečně netušené možnosti, co se týče navazování nových vztahů či udržování kontaktu se starými přáteli. Která z nás nemá svůj profil na některém chatu, „líbku“, „lidech“ či jiném serveru; která z nás si do svých statusů na icq pravidelně nepíše, co a kde zrovna dělá, či nemá alespoň internetový deníček, kde by si zapisovala všechno možné, co je jí právě honí hlavou…? Na internet si dokonce dáváme všechny své fotografie a videa, a když se nad tím tak zamyslíme, nemusíme hrát SecondLife, abychom přiznaly, že máme hned dvě Já – jedno reálné a druhé virtuální, které má oproti prvnímu jistou výhodu – můžeme si ho podle libosti „vyšperkovat“, abychom se o to víc druhým zalíbily.

Facebook jako fenomén nové doby
Občas brouzdám po internetu (především po cizojazyčných stránkách, kde člověk narazí i na něco jiného, než ohraná a stokrát přežvýkaná témata) a jako houba nasávám zajímavé informace. Některé mě zaujmou méně, některé více a některé dokonce natolik, abych se k nim sama vyjádřila napsáním článku. Není to dlouho, co jsem si přečetla článek o úskalích tzv. Facebooku. Abych věci uvedla na pravou míru, jedná se o americký server, kde si lidé můžou vytvořit vlastní profil, vytvářet si vazby na své přátele, psát si vzkazy, či se s ostatními dělit o své zážitky a fotografie. Poslední dobou se sláva Facebooku rozšířila natolik, že spousta zaměstnavatelů si kandidáty na pracovní pozici nejprve vyhledá přes Facebook a prohlédne si jejich profil, než je pozve na osobní pohovor!
S Facebookem však souvisí něco daleko zrádnějšího, a to jakési omezení soukromí. Najednou i zcela neznámí lidé můžou kdykoliv zjistit, kdy jsi byla na dovolené, kam se večer chystáš a s kým se kamarádíš. A vlastně ani nevíš, kdo se k takovým informacím dostává a jak je využívá. stalking2V nedávném článku v americké verzi časopisu Cosmogirl! se dokonce psalo o posedlosti některých dívek neustálým sledováním profilů svých bývalých kluků, prostřednictvím nichž mohou lehce zjistit, se kterou holkou jejich ex-přítel něco má, prohlédnout si její profil a vyhodnotit „konkurenčnost“. Zní to možná neškodně či legračně, ale opak se snadno může stát pravdou. Je totiž rozdíl, zda se občas k někomu podíváš, jak se mu vede, či zda se to zvrhne k fanatickému analyzování sebemenší změny, která se objevila na profilu člověka, který ti rozhodně není lhostejný. A právě tento článek mi vnuknul myšlenku prověřit možnosti, které ve skutečnosti skrývá náš český „rybníček“ uprostřed internetového oceánu.

Jak šmírovat?
Ne, nedělám si srandu :-) Abys správně pochopila, jak snadno se někdo může dostat k informacím, které sama filtruješ prostřednictvím bytů ven, řekněme si nyní, jak se sama můžeš stát „šmírákem“. Neber to však jako návod typu „jak se stát anorektičkou“, který by tě se sebou chtěl strhnout na dno posedlosti. A uznejme také, že v některých případech (třeba pokud si chceš prověřit kluka, se kterým ses právě seznámila) se tyto dovednosti můžou skvěle hodit!
1. BLOGUJ – Má tvá „oběť“ svůj vlastní blog? Přihlas se na něj (či piš komentáře) pod neznámou přezdívkou. Prostřednictvím komentářů se tak člověka anonymně můžeš zeptat na něco, co tě ohledně něj zajímá, a pokud zareaguje, je velmi pravděpodobné, že jeho odpověď nebude zabarvena emocemi k tobě. To se týká případů, když chceš dobře poznat povahu kamaráda nebo nového kluka a myslíš si, že v přímém kontaktu s tebou si na něco hraje, chce v tvých očích působit lépe či se před tebou rozhodl něco utajit. Sledování chování lidí na blogu, kteří si myslí, že jejich identita je dobře chráněna, může být velmi zajímavé. Každý z nás má totiž touto cestou možnost vyjadřovat se k čemukoliv, co normálně odsouvá do pozadí, aby si o něm druzí nemysleli nic špatného. Odsuzuješ dívky hlásící se k „pro-ana“ komunitě? Je celkem možné, že se pod některou anonymní přezdívkou skrývá jedna z tvých kamarádek, o které bys v životě neřekla, že si archivuje desítky fotek štíhlých modelek v plavkách a považuje je za svoji „thinspiraci“, občas drží hladovku či si strká prst do krku. K takovým blogům ovšem není lehké se dostat a odhalit pravou tvář bloggera. I „obyčejné“ deníčky však mohou být zajímavé, pokud člověk píše o svým myšlenkách a postřezích – lépe ho tak poznáš. Pozor – nechceš-li být prozrazena, nepiš toho o sobě příliš a ani se nevyptávej na detaily z bloggerova života, o kterých jen tak někdo neví!
2. PÁTREJ PO PROFILECH – Lide.cz, Libimseti.cz, Myspace.com – to je jen zlomek stránek, na kterých má velká spousta nás svůj profil. Někdo o sobě prozradí světu sotva pár kusých informací, jiný pravidelně přidává fotky a aktualizuje podrobné informace. Hledáš-li někoho, vyzkoušej nejdříve vyhledat přímo přezdívku, kterou daný člověk používá například na icq či na jiných serverech. Tak je to nejjednodušší. Pokud nebudeš úspěšná, zkus vyhledávání pomocí kraje a věku. Některé servery dokonce nabízí možnost „odběru“ aktualizací – jakmile někdo přidá novou fotku nebo mu přibude vzkaz na nástěnce, jsi o tom automaticky upozorněna a nemusíš profil kontrolovat den co den. Že tě to na některém serveru na profil nepustí, dokud se nepřihlásíš? Založ si fiktivní profil a přidej několik úplně cizích lidí jako přátele, abys nebyla nápadná :-)
3. GOOGLUJ – Napsala na nástěnku tvého ex-/současného/snad-budoucího kluka podezřelý vzkaz cizí holka? Hoď její přezdívku či jméno do vyhledávače. Internet nezná žádná tajemství!
4. ICQčko – Icq je také plné možností. Pokud máš daného člověka v kontaktech, není nic složitého občas „juknout“ na jeho/její status, z něhož je možné se ledacos dovědět. Pokud ti to nestačí, založ si nové icq s falešným jménem a napiš mu! Lehce se tak dá ověřit například věrnost tvého miláčka – jak by asi zareagoval, kdyby mu napsala cizí holka, že se jí líbí? Flirtoval by s ní, nebo by ji ignoroval?
5. HLEDEJ FOTKY A VIDEA – Další cestou, jak zjistit kontrolovat pohyb své „oběti“, je zjistit, na jakém serveru si ukládá fotky či videa. Youtube? Myspace? Rajče? Photobucket?

stalking3Jak zabránit, aby někdo šmíroval tebe?
Předchozí návod vyznívá nejspíš poněkud kontroverzně. Vrať se však k jednotlivým bodům a zamysli se, pomocí kterých z nich (a mnohých dalších) může kdokoliv cizí zjistit hromadu informací o tobě samé. Děsivou pravdou je, že nikdy nemůžeš vědět, zda jsi „obětí“ a pro jaké účely!
Jaká jsou možná opatření?
– Je-li to možné, nastav si v profilu, aby se informace zobrazovaly pouze přihlášeným uživatelům či uživatelům, kterým k tomu přímo dáš svolení. Podobně je to s autorizací na icq. Nevýhodou však je, že tak v některých případech omezíš například možnost seznámení, jsi-li na serveru právě z tohoto důvodu, jelikož si o tobě nikdo cizí nebude moci něco přečíst a poslat ti vzkaz. To však záleží na konkrétním nastavení na jednotlivých serverech.
– Nepoužívej všude jednu a tutéž přezdívku.
– Nezveřejňuj v profilech své osobní informace jako celé jméno, datum narození (nedej bože rodné číslo), telefonní číslo, úplnou adresu – všeho leze zneužít. Bude-li o konkrétnější informace někdo stát, napíšeš mu je, až budeš vědět, co je zač.
– Nenahrávej si do profilů “soukromé” fotografie – i když dost možná v růžovém spodním prádýlku vypadáš neskutečně sexy, nemusí tě tak vidět každý náhodný “čumil”, ne?
– Neuváděj do statkových zpráv informace, podle kterých by tě potenciální „šmírák“ mohl přesně vystopovat. Místo „Od 17:30 do 19:30 jsem v kině Máj na filmu Sex ve městě“ stačí napsat „v kině“ či něco méně podrobného.
– Zaregistruj se na Google alerts (http://www.google.com/alerts). Na e-mail ti budou chodit zprávy s upozorněním vždy, když se někdo přes vyhledávač Google pokusí vyhledat tvé jméno či přezdívku. Měj přehled!

Jak se zbavit závislosti?
Poznala ses ihned po přečtení úvodního odstavce? Po zapnutí počítače máš neodbytné nutkání vykonat svůj „rituál“ a zkontrolovat profily všech známých? Máš u toho dokonce výčitky svědomí, jako bys dělala něco špatného, ale beztak si nedokážeš pomoct? Zbav se toho jednou pro vždy!
– Ve svém prohlížeči zakaž zobrazování stránek, kam často chodíš koukat na profily druhých. Třeba jen na chvíli. Odvykneš si tak od toho, že sotva, co přijdeš domů a zapneš počítač, nemyslíš na nic jiného, než že se musíš okamžitě podívat na „líbko“ svého ex, jestli je přihlášený a jaký má status. Začneš myslet na jiné věci, vybuduješ si nové návyky, co podnikneš po přihlášení se na počítač. A třeba objevíš mnohem zajímavější stránky a činnosti. Po „odvykací“ kúře si stránky v prohlížeči můžeš opět povolit – byla-li odvykačka úspěšná, nebude tě už tak silné nutkání nadále pronásledovat.
– Není možné se takovým stránkám přímo vyvarovat, zvlášť pokud je používáš pro komunikaci se svými přáteli apod. Zkus na takových serverech trávit co nejméně času – po přihlášení zkontroluj nové vzkazy, odepiš, udělej, co je třeba, ale nezůstávej přihlášená příliš dlouho. Vezmi si, o kolik drahocenného času se ubíráš, pokud denně prohlédneš pět profilů a do večera ještě přemýšlíš, co s čím souvisí a jak co pravděpodobně je či by mohlo být…
– Smazání někoho ze seznamu přátel či kontaktů neznamená, že se s ním nadobro přestáváš kamarádit i v reálu. Nutí tě to neustále kontrolovat status na icq a změny na profilech svého bývalého, až si tím začínáš připadat skutečně posedlá? Smaž ho z přátel/kontaktů. Pokud se opět budete chtít sejít a zase jednou dát řeč, můžete se domluvit i přes smsky.
– Najdi si novou zábavu. Začni si například psát blog o svých koníčcích. Nebudeš už sledovat pouze aktivity druhých, ale naopak budeš sama aktivní!

Jaký názor na „on-line“ šmírování máš TY? Zažila jsi v rámci něj na vlastní kůži něco negativního?

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

18 Comments
 1. Na Facebooku mám profil už asi rok, je to moje jediná možnost jak být stále v kontatktu s kamarády z Norska. “šmírák” se o mě v profilu dozví maximálně to, co jsem já sama ochotná tam napsat, takže nic moc :D oni mě kamarádi znají a ostatní si vyberu já, jestli s nima budu přes síť kamarádit já. Facebook je super, vymakanější americká verze našich Spolužáků, ale taky se to s ním nesmí přehánět!

 2. Takže já popravdě vždy na icq obcházím statusy :) Většinou ale statusy mají jen mí netoví přátelé, takže je mi to celkem na prd. “Normlání” kámoši, z “normálního” světa akorát napíšou “učím se..” nebo na ten smysl.. :D Ale ti netoví kamoši se vždycky rozepíšou– :D Taky bloguju už asi… 2 roky, a teda přiznám se, na jednom blogu sem zjistila celkem důležitým info o NĚM :D a děkuji za tip zaregistrovat se u google.. určitě toho využiju! :P

 3. Já vždycka na icq kouknu do profilu a všechno si přečtu :). A když jsem na netu tak si někdy doopravdy zadám jméno a příjmení do googlu nebo seznamu. Já tam jsem taky, tak proč by tam nebyl nikdo jiný? :) a takhle teda šmíruji no :D ale doopravdy jen někdy.

 4. Slešny mám prosbu. V létě tu byl článek jak se nalíčit k vodě, tak co kdybyste tu dali jak se nalíčit na lyžovačku, do aquaparku atd.? :-) Jedu totiž na lyžák, takže tak:oP

 5. já: nemalovat se :D na lyžích budeš mít stejně brýle a pokud jsi rozumná, tak i přilbu.V aquaparku každý, kdo se klouže, vypadá jak zmoklá slepice, a make-up to stejně nezachrání, spíš se ti budou normální lidi posmívat!!

 6. no, tak já jsem šmírák:-D…pravidělně kontroluju profil svého bývalých,jejich holek..a taky např. kamarádek, se kterýma se pohádáme…Bude ze mě Colombo..:-)

 7. Když o sobě někdo napíše na internet úplně všechno, nemůže se divit, že o něm může kdokoli vědět co chce…
  Nemusím nutně hledat, často hledám něco docela jiného a když náhodou narazím na známé jméno v neznámé souvislosti, tak mi to samozřejmě nedá. Nebo na známý názor pod neznámou přezdívkou. Jsem holt děvče zvědavé.

 8. Tak to ja sem asi hodne zavislej smirak. Ja vazne prijdu domu, zapnu pocitac a uz jedu obvykla libka (kluk o ktereho se velice zajimam a vsichni jeho kamaradi a holky co s nim maji neco spolecneho), potom jdu na lidi, na spoluzaky a pak nevim co delat. Ale ted sem asi popsala svuj stav pred nejakym casem, pak sem si to proste zakazala a ted uz to omezuju :) statusy na icq si ale musim precist vzdycky

 9. Někdy taky šmíruju,třeba vyhledávám na googlu lidi ze školy atd….Hlavně kluků co se mi líbí teda :D…Ale moc toho nikdy nezjistím.Oni na netu mají asi jiný starosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.