Když přijde řeč na svatební šaty

Naše společnost je v otázce nutnosti manželství rozdělená na dva tábory. Jedni tvrdí, že instituce manželství je přežitek – k tomu, aby byli partneři šťastní, přece nepotřebují žádný papír. Druhá skupina je naopak přesvědčená, že manželství má pořád svůj smysl. A jak to vidíš ty?

Jednou v životě princeznou... (foto: salonvalery.cz)

Sama jsem byla dlouhá léta zastáncem života na psí knížku. Ale celkem před nedávnem, když jsem si vybírala šaty na promoci, se ve mně něco hnulo. Skončilo to tak, že mám v počítači složku s názvem svatební šaty – zatím však jen pečlivě uloženou pro “možná jednou”.

Naši rodiče neměli s otázkou manželství moc na výběr. Pokud žena nebyla ve vyšším věku vdaná, lidé na ni koukali dosti přezíravě. V dnešní době už ale nikdo nepovažuje za divné, pokud dvojice není oddaná vůbec. Ženy si chtějí udržet svoji nezávislost, protože samy vydělávají, nejsou na partnerovi závislé a nepovažují svatbu za důležitou.

Věděla jsi, že…? V roce 1995 byl průměrný věk svobodných žen při vstupu do manželství 22,4 let a v roce 2008 to bylo už 27,6 let a hranice se neustále posunuje výš.

Proč do toho “praštit”?

Za nejčastější důvody vstupu do manželství dvojice obvykle uvádějí silný citový vztah a touhu mít společné zázemí. Mezi další časté důvody patří například přání, aby se děti narodily v manželství, jasné majetkové vztahy a finanční zajištění. Hlasy pro také argumentují tím, že vztahy v manželství jsou statisticky dlouhodobější a pevnější díky tomu, že není tak jednoduché z něj odejít. Můžeme to ale věřit i v případě, že každé druhé manželství se dnes rozvádí?

Četla jsem zajímavý průzkum dlouhověkých manželství seniorů. Na otázku, díky čemu jim manželství vydrželo, odpovědělo nejvíce z nich: díky toleranci, lásce a porozumění.

Protože se blíží jedna veselka u nás v rodině, jako první jsem se tedy na otázku manželství zeptala svého bráchy Dana a jeho bulharské přítelkyně Stanimiry. A nevynechala jsem samozřejmě ani své kamarádky.

Proč jste se rozhodli pro manželství?

Stanimira, 25 let: „Myslím, že dva lidé, kteří se milují, a pochopili, že jsou stvořeni jeden pro druhého, musí mít pro sebe tento speciální den, který se nazývá svatba. Je to den, ve kterém si slibují věrnost a lásku do konce svého života před sebou samými a všemi, kteří je mají rádi. Nikdo neočekává, že po tomto krásném dni se něco změní. Jak bude život pokračovat, záleží na tom, jak silná je láska a co jsou schopni tito dva vydržet, aby lásku udrželi. Tento podpis dělá lásku ještě silnější a zákonnou před všemi institucemi.”

Daniel, 29 let: „Svatba je krásna tradice. Den, ve kterém se dva zamilovaní stávají opravdovou rodinou před sebou samými, Bohem a všemi institucemi.”

Manželství, nebo život na psí knížku?

Verča, 24 let: „Pokud má pár něco společného například hypotéku nebo děti, tak jsem pro svatbu. Jinak podle mě není důležitá.”

Nela, 24 let: „Význam manželství dává až to, jak k němu páry nebo lidé obecně přistupují. Pro někoho je to zbytečný cár papíru, pro někoho je to závazný životní krok a vědomí, že se všechno změní. Ale aby to nebylo tak černobílé, někdo to zase bere jako slib, který dá rád někomu, koho miluje před lidmi, na kterých mu záleží. Někdo to považuje za vrchol vztahu, ale vzhledem k tomu, že dneska nevydrží ani 50 procent manželství, je možná přeceňováno.”

Pro mě svatba nikdy nebyla životním cílem. A můj přítel svatbu nechce vůbec, protože k ní prostě nevidí důvod. Občas mám představy, jak by asi bylo romantické se vzít, ale zároveň uvažuju, zda v tom nehraje roli spíš touha po tom, aby každý viděl, že je můj, nebo abych si na sebe mohla obléct princeznovské šaty a dlouhý svatební závoj. Proto jsem došla k závěru, že manželství má takovou váhu, jakou mu kdo přisoudí.

A co ty? Jaký máš názor na význam manželství?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.