Lže ti? Zjisti proč…

lharDobře víš, jak silné je někdy to nutkání zaškrtit vlastního přítele poté, co ze sebe před tebou vysype ten nejnesmyslnější důvod, proč nedorazil na vaše rande. Něco by sis však měla uvědomit – to, že ti tvůj miláček sem tam tak trochu zalže, neznamená, že před tebou chce skrývat skutečně velmi závažnou skutečnost. Důvod lži je často velice „nevinný“.

Každý z nás – tedy i kluci, se při lhaní cítí nepříjemně. Narozdíl od holek však kluci často nepřemýšlí předem nad důsledky své lži. Stačí vteřinka a lež je na světě, aniž by kluk musel sedět a hodiny nad tím přemýšlet. To my často vše bereme příliš vážně a ve všem hledáme velblouda. Nebo to tak není?

A jaké jsou příčiny toho, že se z milé klučičí tváře v momentě stane prohnaný zatloukal?

1. MAJÍ SVÉ EGO
Skutečnost nám dávno známá. Než aby kluk přiznal porážku, začne brousit zprava doleva a zleva doprava tak, aby vše zaobalil ve svůj prospěch. Přiznat vlastní chybu? Ne, na to je většina mužské populace příliš tvrdohlavá a hrdá. Jak se k tomu tedy postavit? Jakmile přijdeš na to, že se tvůj milý v něčem zmýlil, maximálně ho na to upozorni, ale nepopichuj ho kvůli tomu. Bylo by to pro tvou vlastní škodu…lhar2

2. NESNÁŠÍ HÁDKY
“Pokud mi na někom (třeba na holce) skutečně záleží, dělám vše pro to, aby mezi námi bylo všechno OK. Proto se snažím vyhýbat se hádkám jakkoliv to jde,“ svěřil se nám sedmnáctiletý Michal. Je samozřejmé, že tvůj miláček si moc dobře uvědomuje, že jsou jisté skutečnosti, které by ti velkou radost neudělaly a pravděpodobně by vyvrcholily hádkou. Není divu, že na otázku, proč ti večer nezavolal, neřekne podle pravdy, že pařil s kamarády až do rána šílenou počítačovou hru, ale raději se ti omluví, že mu nebylo dobře a šel brzo spát. „Radši risknu ,milosrdnou lež‘, o čemž se nemusí vůbec dozvědět, než abych jí řekl pravdu a následující měsíc neušel jejím neustálým výčitkám,“ tvrdí devatenáctiletý Petr.

3. NECHTĚJÍ VYPADAT HLOUPĚ
Lhaní u mnohých kluků funguje jako pravidelný obranný mechanismus. „Když vyjde na povrch něco, kvůli čemuž se pak cítím jako naprostý idiot, začnou se mi v hlavě tvořit neuvěřitelné výmluvy a příběhy, které by mě mohly ospravedlnit,“ prozradil nám o sobě patnáctiletý Pepa. Když se kluk stydí nebo jej něco zraní, je z něj velmi křehké stvoření, které by nejraději strčilo hlavu do písku. Zároveň má ovšem nutkání vzchopit se a vše nepříjemné od sebe odrazit pryč. „Moje spolužačka, která se mi hodně líbila, se mě jednou v pondělí ráno zeptala, jak jsem si užil narozeninový večírek svého bratránka. Někde totiž slyšela, že jsem tam byl. Řekl jsem jí, že jsem tam potkal super roštěnku (i když jsem popravdě za celý večírek nepromluvil ani s jednou holkou!), báječně jsme se bavili, ale nakonec z toho nic nebylo. Chtěl jsem jen vědět, jestli bude žárlit, a rozhodně jsem nechtěl přiznat, že jsem taková ,lama‘ a z balení holek mám panický strach,“ směje se osmnáctiletý Honza.

4. CHTĚJÍ MÍT CHVILKU PRO SEBE
“S mojí holkou trávíme společně hodně volného času. Občas si ale chci někam vyjít někam i bez ní, prostě jen s mou klučičí bandou. Někdy jí proto trochu lžu, ale jen proto, aby neměla špatný pocit, že ji nechci brát se sebou. Nejsem si jistý, že by to úplně pochopila,“ tvrdí nám dvacetiletý Tom. Tohle očividně nesouvisí pouze s přístupem kluků, ale také s námi holkami. Měly bychom si uvědomit, že kluci mají právo si občas vyjít bez nás. Je třeba být tolerantní a důvěřovat jim – jen tak nebudou mít potřebu nám kvůli těmto záležitostem lhát!

5. ZÁLEŽÍ JIM NA NÁS!
Jistě víš, že pro hezký vztah není až tak podstatné, jestli máte ve všem úplně stejný vkus – tedy co se týče hudby, oblečení atd. Zamilovaný kluk, který se chce před svou novou partnerkou ukázat v co nejlepším světle, je ochotný odkývat, že také úplně žere písničky Justina Timberlakea, i když má pokoj polepený plakáty hardrockových kapel a z tančících blonďáčků se mu zvedá žaludek. Klukům obvykle trvá, než se ve vztahu začnou cítit jistěji a odhalí svou pravou tvář, protože mají strach, že pak už se nám nebudou tak moc líbit. Buď k němu shovívavá – vždyť přece nejde tolik o to, jestli máte rádi stejnou hudbu, nýbrž o to, jestli se máte rádi, ne?

A na závěr…
Maličká, v podstatě neškodná lež, jde v pohodě přejít. Pokud jsi si však vědoma toho, že ti tvůj milý lže neustále a ovšem, měj se na pozoru, protože to už tak v pořádku není! V tomto případě pomůže, když si s ním promluvíš – řekni mu na rovinu, že s každou sebemenší lží mu postupně přestáváš důvěřovat. A tak by to být rozhodně nemělo, takový vztah přece nemá smysl. V případě, že ti kluk lže dokonce o velmi vážných věcech (třeba, že se schází ještě s jinou holkou, nebo bere drogy), rovnou s ním neztrácej čas!
Každopádně, vždy, když odhalíš jeho lež, zamysli se nad skutečnou příčinou. Pokud je důvodem tvé chování, měla by ses zamyslet především sama nad sebou. Nestačí jen láska a důvěra, ale důležitá je i vzájemná tolerance a pochopení!

Text: Eliška Raková
—–
1.2.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.