Nevěra je postrach každého vztahu. Jak se s ní vypořádat?

Celý svět se otřásl přímo v základech. Jistota a důvěra jsou v troskách a ty jenom nevěřícně zíráš. Absolutní šok střídá vztek a rozhořčení, které se postupně mění ve smutek, lítost a ponížení. Tvým mozkem i srdcem cloumají emoce silnější než hurikán a ty se marně pokoušíš najít pevný záchytný bod. Co se vlastně přihodilo? Nic tak neobvyklého  – tvůj vztah právě rozbila odhalená nevěra.

Dokáže váš vztah ustát i zemětřesení?

Partnerská nevěra je jedním z nejbolestnějších okamžiků nejen pro podvedeného, ale pro celý vztah. Bohužel statistiky dokládají smutný fakt, že zdaleka nejde o žádnou výjimku, ale spíše o naprosto běžný jev. Pravděpodobnost setkání s nevěrou se blíží skoro jistotě, a to není příliš povzbudivé. Nezbývá, než věřit a doufat, že právě ty se s touto zkušeností nepotkáš, ale je potřeba vědět, že stát se to může opravdu komukoliv.

Čím více na vztahu pracujete, čím více se prolínají vaše životní hodnoty, postoje a názory a naopak, pokud jste schopni si ponechat svůj životní prostor, tím se nebezpečí nevěry vzdaluje. Jenže někdy jsou okolnosti a běh života tak svébytné a nevypočitatelné, že se kvůli někomu třetímu hroutí  i vztahy, na které byste ještě včera přísahaly. Partnerská láska je hřiště  určené výhradně pro dva a kdokoliv další zákonitě kazí hru.

Pár kroků k záchraně

Odhalená nevěra neskutečným způsobem zatočí především se sebejistotou a sebehodnocením podvedeného. Zacloumá zároveň i s morálkou a vnímáním viníka. Tam, kde je cítit, že vztah delší dobu nefunguje, vkrádá se do něj nuda a nepochopení a chybí komunikace, bývá nevěra poměrně logickým vyústěním. Horší je, pokud se nevěra vloudí mezi partnery, kteří jsou v pohodě nebo prožívají pouze nějakou menší krizi.

Co teď? Žádný obecně platný manuál neexistuje.  Přesto zkusíme dát dohromady jakési „step by step“. Hypoteticky se budeme bavit o situaci, kdy nevěrník jasně deklaruje lítost a snahu současný vztah zachovat. Pokud o to nestojí nebo jde o nevěru opakovanou, je řešení asi jasné. Neváhej, neztrácej drahocenný životní čas, pořádně se nadechni a vydej se hledat někoho spolehlivějšího. Pojďme ale probrat možnou záchranu vztahu narušeného nevěrou.

1. krok: PŘEŽÍT – zvládnout první hodiny a dny po krutém zjištění a pokusit se zachovat si duševní zdraví. Vyvarovat se radikálních činů, proslovů, zapalování mostů. Pokud v sobě najdeš dost síly, nesvěřuj se každému na potkání. Jde o privátní věc partnerů a každý další zasvěcený může přinést zmatek do tvých pocitů a nálad. Jestliže se potřebuješ svěřit, vyber si nejlépe jednu opravdu důvěrnou osobu.

2. krok: ANALÝZA – čeká tě několik otázek a poměrně složité hledání odpovědí. Proč se to stalo? Proč mi byl nevěrný? Stojí náš vztah za odpuštění? Pokud tvůj kluk nebo chlap jasně dává najevo, že je mu vše líto, a že chce váš vztah zachovat, je na tobě, jak se dokážeš k celé věci postavit a zda usoudíš, že to, co spolu máte, stojí za záchranu. Zamysli se také nad sebou, co jsi opomíjela, přehlížela, nepovažovala za důležité. Podstatné je, že musíte chtít oba, jinak se rovnou otočte čelem vzad a vydejte se každý svojí cestou, nemá to totiž smysl.

3. krok: PRAVIDLA – stanovte si pravidla, změňte tiché dohody na nahlas vyřčené, ujasněte si, jakým způsobem chcete akutní situaci řešit. Zkuste se neobviňovat, netočit se ve slepém kruhu výčitek. Tady je čas a prostor pro racionálno, ale i pro vyjádření citů.

4. krok: ZMĚNA – zkuste nastartovat váš vztah k novým prožitkům, ke zlepšení komunikace, k vzájemné toleranci. Je to možná paradox, ale mnoho ze vztahů, které prošly nevěrou a podařilo se je zachránit, dostaly právě tímto okamžikem nový impuls i novou kvalitu. Hodně však záleží na přístupu podváděného, na jeho síle osobnosti a na snaze toho, kdo uklouzl, a samozřejmě i na celkové hloubce a kvalitě vztahu.

5. krok: NADĚJE – odpuštění. Možná se to zdálo nemožné, ale najednou zjistíš, že se důvěra pomalounku polehounku obnovuje. Obrovská výčitka se stává menší a pomalu bledne ve světle nových zážitků a dimenzí vašeho vztahu. Nezapomeneš, ale už nevyčítáš, jsi ostražitější, ale znovu miluješ. Trvá to dlouho, protože velké a hluboké rány se nezahojí ze dne na den a i jizva občas ještě pobolívá. Chce to čas a hodně dobré vůle z obou stran. Může se to podařit.

Milé dámy, slečny, dívky, ženy! Přejme si vzájemně, aby nás nevěra nepotkala, a pokud ano, pak snad jen dostatek sil správně se rozhodnout. Je to zlá chvilka, temná hodina pro každou z nás. Ale pamatujme, že život přináší dobré i zlé, vynese tě do nebes a někdy hodí do propasti. Je to radost i boj, je to život a partnerské vztahy jsou někdy fakticky zapeklitá věc.

A co když jsme nevěrné my? Tak o tom třeba zase někdy příště!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.