Pálí to? Spěchá to? (poradna – červenec)

poradnaDenně od vás dostáváme spoustu dotazů do naší nově obnovené internetové poradny. A co jsme slíbili, to také dodržíme – z příchozích e-mailů jsme vybrali tři, na které nyní odpoví naši dva „specialisté na vztahy“, Petr a Eliška z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Pro kterého se rozhodnout?
„Ahojky, mám takový problém. Chodím s klukem – Honza – tři týdny a mám ho moc ráda a on mě strašně moc miluje. Jenže teď do mě začal valit jeden kluk – Matěj, a mně se taky moc líbí, je na mě hodnej a milej a tak. A teď nevím, co mám dělat. Dana mám ráda, ale je moc žárlivej a hrozně moc mě hlídá, nepustí mě ani nikam samotnou, ven s kamarádkama, a už to není jako dřív. Jenže zase zahodit ten vztah, to co jsme prožili, to asi nedokážu. Co mám dělat? Už jsem strašně zoufalá.“ – Evička, 15

Petr: To je poměrně častý problém, a většinou to opravdu vázne u kluků. Samozřejmě, čím více tě má rád, tím víc o tebe bude mít strach a bude tě chtít držet na provázku, abys mu neutekla. To je od něj hezké! Ale co je v tom pro tebe? Vězení. Abys mohla tvrdit, a být si jistá tím, že tě opravdu miluje, musí ti prvně a předně důvěřovat. Jsi přesvědčena o tom, že ti důvěřuje, pokud má nutkání tě strážit jako oko v hlavě ze strachu, abys ho neopustila? Myslím si, že ne. A pokud má nutkání omezovat tvoji svobodu, nebudeš štastná. Asi není v moci nikoho ti říct, rozejdi se nebo zůstaň, ale pokud to je, jak říkáš, a s ohledem na délku vztahu (tři týdny opravdu nic není, po půl roce by to už bylo o něčem jiném), pak já doporučuju se z hluboka nadechnout, sebrat se, a ukončit to. Jinde tě zcela jistě čeká nejen láska, ale i svoboda.
Eliška: Ahoj Šárinnko, osobně si nemyslím, že by momentálně dlouhodobý vážný vztah byl šálkem Tvého čaje. Pravděpodobně se chceš spíš bavit a poznat více různých kluků, zkrátka zjistit, co je pro tebe nejlepší, co doopravdy chceš. Ve Tvém věku to ale není nic neobvyklého, právě naopak. Nevím sice, jak to vidí Tvůj kluk, ale pravděpodobně vycítil nejistotu, a proto si Tě začal více hlídat. Pokud si však budeš chtít udržet svůj vztah a zároveň pokukovat po jiných klucích, povede to jedině k tomu, že ani jeden z vás nebude šťastný. Zamysli se proto nad tím, zda chceš pevný vztah založený na vzájemné důvěře, nebo si chceš zatím jen užívat a zatím se na nikoho přímo nevázat.

Čtrnáctiletá holka a sedmnáctiletý kluk?
„Ahojky. Chtěla jsem se zeptat, jestli by mohla čtrnáctiletá holka bejt se sedmnáctiletým klukem. Kámoška mi říkala, že prý kluci moc nestojej o čtrnáctiletý holky.“ – Aneta, 14

Petr: Naprosto nesouhlasím s Tvojí kamarádkou! Rozdíl mezi vámi je tak malý, že vůbec nestojí za to brát ho v potaz. Znám daleko divočejší případy, jako čtyřiadvacetiletý kluk a šestnáctiletá holka a podobně, a více méně to funguje. Pokud si máte o čem povídat, a ty netrpíš dojmem, že on je výrazně vyspělejší než ty, pak žádné ostychy a směle do toho! Hodně štěstí.
Eliška: Obecně se ví, že náctileté slečny dospívají rychleji než kluci. Z tohoto důvodu je věkový rozdíl kolem dvou až tří let mezi mladými partnery vlastně ideální. Pokud je vám spolu dobře a rozumíte si, nevidím v tom problém. Je ovšem jasné, že někteří mladí kluci jsou celí „hrrr“ do sexu, a potíž je, že provozovat sexuální styk se čtrnáctiletou dívkou je protizákonné. Je-li však kluk co k čemu a má Tě rád, nebude na Tebe s prvním sexem spěchat a počká si nejen, až dosáhneš minimálně patnácti let, ale také až budeš sama chtít a budeš se cítit připravená. V opačném případě Ti nestojí za trápení!

Nemá zájem, ale já ho chci!
„Ahoj chtěla bych se zeptat, jak mám zaujmout kluka, kterej nemá v podstatě zájem. Vůbec nevím, co mám dělat. Já ho mám asi hodně ráda, možná ho i miluju.“ – Veronika, 14

Petr: Bohužel, pokud kluk nemá zájem, asi toho moc nevyčaruješ. Můžeš se kolem něj nenápadně motat, usmívat se na něj, a zajistit si tak, aby věděl, že existuješ. Můžeš sledovat, jak se na tebe bude tvářit, jestli ti bude úsměvy vracet… Pokud se mu zalíbíš, zcela jistě to dlouho nevydrží a osloví tě. Pokud ne, nech to plavat, nikomu se nemůžeš vnutit a city nejsou na prodej (teoreticky). A přece nebudeš ztrácet energii s někým, kdo o tebe nestojí, když někde může být ten, co na tebe zrovna čeká.
Eliška: Otázkou je, co znamená, že „nemá v podstatě zájem“. Oslovila jsi ho? Řekl Ti narovinu, že nemá zájem? Nebo to pouze dedukuješ z toho, jak se k Tobě chová? Nenapsala jsi bohužel, jak je onen kluk starý, ale předpokládám, že jste na tom s věkem stejně. Uvědom si, jak rozpačité to máš sama se svými city – píšeš, že ho máš ASI ráda a MOŽNÁ ho i miluješ. Tvůj „vyvolený“ je na tom dost možná podobně. Třeba se mu i líbíš, ale neumí své city dát najevo, stydí se za to před kamarády, a pak se chová úplně jinak, hloupě, z čehož Ty si nyní vyvozuješ, že nemá zájem. Proto bych ti poradila, abyste byli alespoň prozatím kamarádi, navzájem se poznávali a oťukávali. A pak se uvidí, jestli z toho něco bude. Nemá cenu tlačit na pilu :-)

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

12 Comments
  1. Jejda…xD pokud to není po 3 třích týdnech jako dřív..dovede si představit, kdyby jim to NÁHODOU vydrželo třeba aspoň 3 měsíce?:-D

  2. Ahojky. Jo mám podobný problém jako Aneta 14 a pak další jako Veronika 14. Líbil se mi spolužák bráchy jakou dobu,ale jemu je 18 a mě bude za 2 měsíce 15,tak sem ho ani neoslovila ani nic,ale na zábavách sme po sobě tak koukali a já byla pak děsně smutná a nadávala si, že sem nic nezkusila. Ale ve středu sem potkala na koupáku jinýho kluka a hrozně se mi na 1. pohled začal líbit,když sme se jednu chvíli skoro střetli a já viděla, že je oproti mě vysokej jako hora (já mám 157 a on určo přes 180cm),tak sem to vzdala. Ale byl tam i druhý den se svym kámošem a to sem musela jít dřív pryč, protože sme s mámou jeli domu. No ale přemluvila sem j, abychom tam jeli zítra,ale já nevim co dělat. Když ho vidim, tak se rozklepu a konec,nikdo se mnou nehne. Nevěřim si a nevim co mu třeba říct nebo jak za nim jít =o( ach joo… Vůbec nic o něm nevim,ale pořád na něj myslim. Tak mi kdyžtak aspon držte palce :-) . Jinak ste fakt hodný, že takhle holkám ve všem radíte ;)

  3. Beruška – Já jsem zastáncem “zákonů přírody” a ty tvrdí, že iniciátorem musí být kluk. To znamená, že on musí přijít za tebou. Myslím si, že je naprosto zbytečné, aby holka ztrácela energii přemýšlením nad tím, co udělat, když se po ní přímo vyžaduje, aby nedělala nic. Můžeš se na něj dívat, mrkat, usmívat, motat se okolo, ale že by se střízlivá (ano, alkohol trochu pozměňuje pravidla) holka zvedla, a šla sbalit klukat, tak bych teda já osobně asi dostal takový šok, že bych to neprodýchal několik měsíců :-D Čistě systémově vzato má holka vysílat signály, a kluk ty signály příjmat a podle nich jednat, šlus. Neznám ani jeden jediný pár, který by byl utvořen z iniciativy holky, všechny páry začli tím, že si kluk přišel sbalit slečnu a ta byla tak hodná, že se sbalit nechala. Může mě leckdo oponovat, ale případů, kdy holka měla takovou kuráž, že sbalila kluka, je kolik? 2%? Maximálně. Je to nepřirozené, a i ten kluk by se po čase musel cítit divně. Seď a tvař se mile, když tě bude chtít, přijde, když ne, ať si trhne nohou. Hezký den :-)

  4. No, já ale musím říct, že opravdu ne vždy jsou je to holka, kdo udělá první krok (i když osobně v tom nevidím nic, co by kluka mělo odradit :-D), ale každopádně mnozí kluci od holky potřebují pořádně “nakopnout”, aby se toho zhostili. Ani kluci si vždy nejsou sami sebou jistí, proto potřebují od holky signály “že mají zelenou” ;-) Mně se před časem začal líbit jeden kluk, co se mnou chodil na angličtinu (ale byl z jié fakulty) – vycítila jsem, že i já jemu se asi líbím, ale bylo mi jasné, že sám od sebe se asi jen tak nerozhoupá, to by byl zázrak. Tak jsem ho poprosila o pomoc s esejí, pak jsem ho dotáhla do pizza menzy, o které tvrdil, že v ní ještě nebyl… A brzo mě pozval na rande sám. Myslím, že kluci mají rádi pocit, že jsou “lovci”, ale to víš, jak jim přímonepostrčíš “náboje”, bojí se do lesa :-D

  5. Chtěla bych něco říct Anetě: Takový rozdíl vůbec nevadí… Já sama chodím s o tři roky starším klukem, a každý říká, že rozumově jsem daleko vyspělejší já :-D Čím jde akorát tak poznat to, že jsem mladší, je moje výška. Pokud si rozumíte, není problém…

  6. Ahojky mám problém. K nám do třídy chodí jen kluk. Je idolem všech holek a já nevim jak ho mam spalit. Chodí s jinou holku ale ona¨mu dala včera kopačky a j volnej. Ja se mu nelíbím ale on mě jo. Jak ho mám sbalit poraď te mi někdo Prosím.
    Díkym předem

  7. ahoj :) nemyslím si, že by vadil věkový rozdíl nějakých 4 let :D mě je 16 a už rok jsem s 22letým. a pohoda :))

Leave a Reply

Your email address will not be published.