Pravé přátelství: Jak být ta nejlepší kámoška

„Pravé přátelství je rostlinka, která roste pomalu, musí podstoupit a vydržet mnohé rány a nepřízně osudu, než si zaslouží své jméno.“ – Tento citát je opravdu pravdivý. Každé přátelství občas projde krizí, která však časem ustoupí, je-li přátelství opravdu silné, tzv. nejlepší.

Pravé přátelství
Pravé přátelství

Bohužel, anebo vlastně i naštěstí, je život jako houpačka. Někdy si dole a jindy nahoře. Takže tě možná potkalo to, o čem tady píši. Se svou nejlepší kamarádkou jste byly nerozlučná dvojka, zažily spolu mnoho dobrodružství, ale najednou se něco stalo – prostě už to nebylo jako dřív. Moc dobře vím, že to bolí, ale zkus na to nemyslet, i když je to těžký. Časem se to možná zase vrátí do zaběhnutých kolejí. A když ne, svět se nezboří, život půjde dál. Najdeš si nové, lepší kamarádky.

Hlavně si pamatuj, aby si krach nezavinila, třeba i omylem, vlastní vinou, že bys měla dodržovat pár zásad přátelství:

>> Drž tajemství! To, co ti kamarádka řekne, se snaž uchovat jen v sobě, i když cítíš potřebu se o tom s někým podělit. Tvoje kamarádka své tajemství sdělila jen Tvým uším, což znamená, že to není určené nikomu třetímu.

>> Pomáhej! Potřebuje Tvá kamarádka pomoci, vědět, že má někoho, kdo jí podrží a bude stát při ní, i kdyby padaly trakaře? Udělej to. Jestli se budeš pořád vymlouvat, přestane Ti důvěřovat.

>> Nepodváděj! Ano, slyšíš dobře, i v kamarádství se vyskytuje žárlivost. Zanedbáváš-li svou kamarádku, trávíš čas více s někým jiným než s ní? Zpočátku z toho třeba nebude dvakrát moudrá, bude jí to bolet, ale časem Ti to začne oplácet. A to by se ti přece nelíbilo. Vaše přátelství by pak skončilo raz dva.

>> Svěřuj se! Ona si Tě vybrala za svou nejlepší kamarádku i přes Tvé chyby, takže je ochotna vyslechnout Tvé problémy a starosti a pomoci. Jestli se jí moc svěřovat nebudeš a ona Tobě jo, po chvíli přestane a najde si někoho lepšího.

Přátelství, které mohlo skončit, nebylo nikdy pravým přátelstvím.

Falešný přítel je horší než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš.Dávej si pozor, koho si vybereš za svého přítele, abys později nelitovala.

Text: Jolka F.

12 Comments
 1. Goood článek, všechno je svatá true!!:-))) ALe někdy jsou bohužel i situace, kde ani tyto rady nepomohou….:-((( To už je ale zase z jinýho soudku, prostě je dobrý, mít s kámoškou good vztah a dodržovat tyto a jiný pravidal! xD

 2. mam jednu nej kamosku,ale i hooodne dobrejch lidicek kolem sebe a to je potom zivot:o))sem za to moc vdecna!
  P.S-supeeer clanek:)

 3. jo jo, Berushko,máš pravdu, je důležité mít i mnoho dalších super kamarádů a na které se můžeš obrátit,když to moc neklape s tou nej…

 4. Nejlepsi kamaradstvi je nejlepsi vec v zivote ,vazne ptz ja bych bez nejlepsi kamosky nevydrzela ani minutu!Mam i jiny kamosky kery mam taky strasne
  moooooc rada a taky by mi vadilo je ztratit :-( ale sou proste veci kery muzes resit jens nejlepsi kamoskou :-( kerou potrebuje kazdej..
  a ja ji mám a sem zato moc rada a doufam ez anm to vydržíí a to spousty spusty let.NAVZDY ses jedina nejlepsi kamoska Kacenko!

 5. ééééj… Ten Předposlední citát… Upe Pravda už hodněkrát sem ho použila… A jinak článek Suprrr… Ptz tky sem měla kámošku nej… 4 roky… Ae rozbilo se to… A tedkom mám new mnohem lepší,ae naše přátelství prochází zkouskou… x(

 6. No,to je pravda.Bývalá kámoška si vymyslela a řekla učiteli,že chodim na porno stránky.Hodně mě zklamala,takže už s ní ani nepromluvim !!!!!!

 7. chtela jsem rict neco dulezityho nemusime mit nekonecno kamaradu .jako nemyslim tim ze nemuzeme mit kamarady to jo.ale snad staci jedna prava jinak gooooood clanek

 8. som už veľká.. mám 37 rokov. od ZŠ mám kamarátku, s ktorou síce už netrávim veľa času, ale stále ju považujem za “najlepšiu”. Býva kúsok odo mňa, a aj keď sa nevidíme pár mesiacov, v momente, keď si zavoláme – akoby sme sa ani nerozlúčili :)
  tomuto hovorím priateľstvo na celý život….

Leave a Reply

Your email address will not be published.