Rozchoď rozchod!

Že vztahy nejsou vždy jen procházka růžovou zahradou, ale občas nás mohou také pořádně potrápit, je známá věc. Co však dělat, když takový vztah skončí? Jak si poradit s lítostí, jak se vypořádat se spoustou volného času i co rozhodně nedělat se dozvíš v následujícím článku.

Ať už tě opustil někdo blízký, nebo jsi to byla ty sama, kdo se rozhodl, že mu lépe bude samotnému, nikdy to není lehké a příjemné. Existují však způsoby, jakými se i s tak těžkou situací vypořádat lépe.nevracet

Dej si pauzu

Konec vztahu je velký zásah do života. Ostatně to tvrdí i vědci, kteří ztrátu milované osoby na seznamu stresujících událostí řadí na přední příčky. Bez ohledu na to, zda jsi opustila vztah, který nefungoval, nebo z tvého života odešel někdo, koho jsi měla ráda, efekt je vždy stejný. Trápíme se, že jsme něco udělaly špatně, že nejsme dost dobré, že o nás nikdo nestojí. Máme strach, že zůstaneme navěky samy a nemilované. Že se nenajde nikdo, kdo by nás vzal za ruku a objal. Často si připadáme neatraktivní a odmítnuté. Není důležité, zda jsi rozchod zavinila ty. Bude čas přemýšlet a poučit se z případných chyb, ale ne teď. Nyní se soustřeď na to, aby nejhorší emoce opadly. Vymez si pro sebe časový úsek na zotavenou. Někomu stačí pár dnů, někdo potřebuje času více. Řiď se pouze svou vlastní potřebou. Po tuto dobu se věnuj především sama sobě. Pokud se ti chce plakat, plač. Pokud máš zlost, klidně si ji vybij sportem, střílečkami na počítači nebo agresivní hudbou, jak je libo. Pokus se co nejvíce si odpočinout. V tento čas se také vyhni ukvapeným rozhodnutím a neuváženým nápadům, například touze opít se do němoty, natruc navázat jiný vztah, dělat velké a rapidní změny a podobně. V této relaxaci a klidu setrvej do té doby, než budeš mít pocit, že jsi schopná alespoň trochu objektivně uvažovat.

Využij moře času

Jsi z nejhoršího venku a pomalu se začínáš ptát, co se sebou. Najednou nevíš, jak trávit volná odpoledne a po večerech se cítíš osamělá. Nezoufej, i přesto, že je to poněkud nepříjemné, máš nyní jedinečnou příležitost přeorganizovat si svůj život do podoby, v jaké ti bude více vyhovovat. Pokud toužíš po změnách, je toto období přesně to ideální. Možná budeš chtít vyzkoušet nové koníčky, změnit práci nebo si najít pár přátel. Obzvlášť to poslední je dobrá volba, zvláště pokud jsi měla dlouhodobý vztah. V takovém případě se totiž stává, že část společných přátel se s tebou rozloučí, protože straní tvému ex. Najít si vlastní známé je dobrým způsobem, jak se odstřihnout od minulosti a začít znovu. Můžeš se také více věnovat studiu či pracovat a vydělat si třeba na zájezd nebo něco,
o čem jsi už dlouho snila. Ačkoli je těžké zvyknout si, že najednou jsi samostatná funkční jednotka ty a jsi jen sama za sebe, má to i svá pozitiva.

Vražedná paměť

Přestože ses přes rozchod už přenesla, může se ti stát, že tě některé vzpomínky nenechají v klidu.
Je možné, že se ti bude stýskat po společně strávených chvílích a všem hezkém, co ti vztah přinesl. Možná si také některé události budeš idealizovat a budeš si přát všechno vrátit. Zde je nutné se pozastavit a zopakovat si, proč vztah skončil. Pokud jsi odcházela nespokojená, je pravděpodobné, že by ti stejné faktory vadily i v případě, že bys vztah znovu obnovila. Pokud tě partner opustil kvůli jiné, jsi si jistá, že mu opravdu chceš dát svou důvěru znovu? Platí to samozřejmě obráceně – pokud tě tvůj přítel opustil, protože mu vadí tvoje názory, zřejmě mu budou vadit i nadále. A jestliže jsi to byla ty, kdo ze vztahu odešel „za lepším“, pravděpodobně tě vztah tolik nenaplňoval a nejspíš nebude ani v budoucnu. Je však samozřejmě možné, že se jedná o výjimečný případ a obnovení vztahu má smysl, je ale potřeba uvědomit si, že většina z nás nemá v osudu vepsanou romanci jako z červené knihovny.

Že je rozchod smutná věc, na tom se shodnou všichni. Na druhou stranu, ne nadarmo se říká, že všechno zlé je pro něco dobré. Tak je tomu i v tomto případě. Nejsme dokonalé a děláme chyby,
z těch je ale třeba se poučit a využít je ve svůj prospěch. Není žádná ostuda, pokud člověk na čas propadne beznaději a smutku. Špatné by ale bylo, nedokázat se svou situací nic dělat. Inu, jak se říká, není ostuda upadnout, ale zůstat ležet.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.