Proč je seběvědomí tak důležité?

Ty kráso, kolik už já přečetla článků na téma sebevědomí. Od rad až po návody. Ne, nemyslím, že přečíst si jak mít vyšší sebevědomí stačí, aby člověk vyšší sebevědomí skutečně měl. Možná je to dobrý začátek, ale začátek velmi dlouhé cesty.

Zase stojíš před zrcadlem? Tentokrát se pochval!

Zase stojíš před zrcadlem a říkáš si takové ty otřepané fráze jako “Bože, zase jsem přibrala! Nedivím se, že mě ten kluk, co se mi líbí, nechce, když jsem tak ošklivá!” Možná tě to překvapí, možná ne, ale až 80 procent všech žen nebo holek na světě není spokojených se svým tělem. Proč? Copak nám lidi, co nás mají rádi donekonečna neopakují, že nám to sluší a kdesi cosi aby, nás z téhle depky dostali?

Vždycky jsem si říkala, jak to někteří lidé dělají, že mají sebevědomí, bez toho, aniž by se sebevíc snažili. Za vinu to můžeme dávat prostředí, ve kterém člověk vyrůstá, jaké lidi potkává, co v životě prožil a spoustě dalších okolností. Dřív jsem si myslela, že sebevědomí lidé jsou hezcí a někdy i bohatí, ale při nástupu na střední jsem zjistila, že to rozhodně není pravidlem.

Sebevědomí je vědomí o sobě samotném. Co o sobě víme, a co prožíváme, působí na ostatní ve společnosti. Takže myšlení o sobě, že jsem tlustá a ošklivá spíše přiměje ostatní si to myslet taky. Já vím, pro mě je také pořád zvláštní tohle vědět, ale naučila jsem se s tím alespoň trošku pracovat a myslím, že je život opravdu díky tomu o něco lepší. Uvědomila jsem si, že jak svůj život prožiji, závisí jenom na mně a nesmím se bát ho prožít.

Nejdůležitější je přijmout sebe sama

Každý v něco věříme. Ve své sny, na víly, v nadpřirozeno… Přiznám se, nejsem věřící ve víře v Boha, ale někdy je dobré podívat se na věc z různých úhlů pohledu a je úplně jedno jakého, třeba i z pohledu osoby věřící v Boha. Občas zajdu za jednou známou, která učí náboženství. Můžu se jí svěřit se vším, na cokoliv se zeptat a jednou tak ze mě vypadlo: “Já asi toho pravého stejně nikdy nenajdu. A kdo by mě taky chtěl, když vypadám takhle.” Hned vzápětí jsem si chtěla nafackovat. Čekala jsem pořádnou “sprchu”, ale nekonala se. Paní se mile usmála a řekla: ” Nejdříve musíme přijmout sami sebe tak, jak nás Pán Bůh stvořil, protože měl důvod nás tak stvořit, nikdo neví, jaký byl jeho záměr.” Vidíš? Věř v cokoliv, ale základ všech vír na světě je jen jeden. Nejdůležitější osoba na světě pro sebe jsi ty! Strávíš se sebou přece celý svůj život :). Buď si jistá, že tady na světě máš svoji cenu, nezapomínej na to!

Jednou asi rok zpátky jsem si postěžovala, že mi stejně nic nesluší, protože nemám hezký obličej, takže snažení, že mě ten kluk bude milovat, je úplně mimo. Nato mi jedna úžasná kámoška řekla, že když to budu říkat, tak hezký obličej mít nebudu, a že ten kluk je (s prominutím) kretén, který neví, o co vlastně přichází, tak se na něho mám vybodnout. Já vím, rok není tak dávno, ale když se ohlédnu zpátky, vidím, že jsem to, co mi řekla, brala jako něco, co řekla jen proto, aby mě umlčela, ale teď vím, že to byla jedna z nejúčinnějších rad v mém životě. Mít se ráda je důležitější, než si myslíme.

Jak se vypořádat s nízkým sebevědomím?

Nauč se pracovat s problémy, když máš díky nízkému sebevědomí obavy (ber nedostatek sebevědomí jako jeden z problémů).

1. Pěstuj svoji pevnou vůli: řekni si, že ten problém zvládneš a překonej strach z něj.

2. Chval se: nezapomeň, máš na to! Za každý vyřešený problém se pochval nebo odměň.

3. Vydrž: vytrvej při řešení a nevyhýbej se tomu.

4. Odpusť si: chybovat je lidské, z chyb se učíme, jak dělat věci po neúspěchu správně.

5. Povzbuď se: neshazuj se, řekni si, že máš schopnosti udělat všechno dobře.

6. Neboj se problémů: Jakmile se problému vyhneš, nenaučíš se ho řešit.

Nezapomeň na tom pracovat. Když polevíš, neuspěješ. Každý jsme svým způsobem senza, takže hlavu vzhůru, vypnout prsa, vyšpulit zadek a jdi do všech možných i nemožných věcí, co tě napadnou (prsa a zadek myšleno obrazně).

Hlavně buď silná… Bude to opravdu těžké a nepůjde to hned, ale věřím, že ty to zvládneš. Držím ti palce a klidně dej vědět, jak ti to jde.

Autorka: Eva Dubová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.