Se šperky se cítíme sebevědomější

Někdy má člověk pocit, že kdyby přinesl pro toho druhého modré z nebe a utratil za to veškeré úspory, nakonec by jeho touha ohromit beztak neuspěla. I ten nejdražší dárek má magickou moc překonat květina s maličkou krabičkou, ve které se “krčí” tenoučký prstýnek. Co nás na špercích tolik fascinuje?

Šperkem se nechá "spoutat" každá z nás dobrovolně

Možná je to jen malý kousek drahého kovu, zlata, stříbra nebo jen kroužek neumně podomácku vyrobeného prstýnku pro štěstí. Přesto má velkou sílu.

Nekonečný příběh

Šperky nemusí být ani tak drahé či drahocenné, jde tu spíš o samotný akt. Když si nasadíš darovaný prsten, zahřeje tě to u srdce. Jak je to možné? Ve špercích je zvláštní magická moc. Často se za nimi skrývají symboly a vzpomínky. Připomínají nám krásné okamžiky, výročí, svatby, zásnuby, dětská přátelství. Někdy v sobě nesou příběh či tajemství.

Kromě toho mohou mít vliv na to, jak se cítíme. Ženské prsty zdobené prstenem okamžitě zvýrazní celou ruku a náramky na zápěstí pak dodají elegantní dojem pro celou paži. Žena, která podává ruku na seznámení s upravenými nehty, vkusným prstenem na prstě a náramkem na zápěstí, vypadá daleko sebevědoměji.

Odkaz řecké mytologie

Dnes již není ani výjimkou nošení módních prstenů u mužů. Někdy jsou to prsteny na palcích či symbolické náramky na paži. Obojí působí velice přitažlivě. Podle řecké mytologie jsou prsteny připomínkou na hrdinného Titána Prométhea. Prométheus ukradl oheň bohům a přinesl jej lidem. Měl pro ně totiž zvláštní slabost. Bohužel byl za to potrestán a přikován ke skále. Jak všichni víme, každý den trpěl nesnesitelnou bolestí, když mu orel vytrhával játra, která mu pak v noci dorostla, aby se celý koloběh mohl druhý den opět opakovat. Možná by tak trpěl navěky, ale zachránil ho Héraklés. Prométheus pak již po zbytek svého života nosil na prstě kovový článek řetězu s kamínkem ze skály, ke které byl připoután, na památku svého trestu.

Pro nás se prsten stává poutem snad jen při svatebním obřadu. Je to však dobrovolné pouto, které se vyslovuje před úředníkem nebo v kostele na celý život. Někdy nám to pouto nevydrží a snubní prsten je po čase vyměněn za jiný. Nicméně zdobit se můžeš i naprosto bezdůvodně. Čistě pro radost z krásného šperku…

Text: Pavlína Malá

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.