Strach z maturity: Jak ho překonat a nezbláznit se?

Maturita je strašák i pro ty, kteří střední přežívali jako neohrožení flegmatici. Půlka března pryč, napětí stoupá a všechno nabírá neuvěřitelné tempo. Zastavit se a vydechnout, na to prostě není čas. Máš z maturity takovou hrůzu, že už nemůžeš v klidu spát? Zjisti, jak se s předmaturitním stresem vypořádat.

Stres z maturity tě může připravit i o rozum

Že je maturita zatím daleko, nebo už naopak řešíš zkoušky na vysoké? Následující tipy můžou být užitečnou inspirací i pro tebe.

Nezanedbávej primární potřeby

I když šílíš, že nestíháš, nezapomínej jíst a spát. Klid při učení neznamená jen ticho v místnosti, ale zahrnuje také další ideální podmínky: pořádek kolem sebe, dobře zorganizované věci a pocit kontroly nad nimi a hlavně dostatek energie, kterou bys hladová a nevyspaná stoprocentně postrádala. Tak budeš jedině podrážděná a ještě nervóznější. Dopřávej si alespoň sedm hodin spánku a pokud ho budeš mít jeden den kvůli povinnostem podstatně méně, vynahraď si to hned následující noc.

Co se týče jídla – nezapomeň přemýšlet o tom, co jíš. Tvá strava musí zůstat plnohodnotná. Možná tě honí mlsná na čokoládu a celý týden bys nejraději chroustala smažené hranolky nebo čínské nudle, protože jsou rychle hotové. Snaž se příliš nevybočovat ze své obvyklé životosprávy. Také změny v ní se můžou nepříjemně odrazit na tvé kondici a náladě. Nezapomínej na ovoce a zeleninu a místo sladkostí si občas smlsni na oříškách, působí pozitivně na nervy.

Jak na záchvaty paniky

Když jsem před třemi lety maturovala já, měla jsem skvěle připravené materiály a dokonalý časový plán. To je základ. Až do svatého týdne to šlo docela dobře. O svaťáku jsem vstávala kolem osmé, posnídala a vrhla se na učení. Dopoledne to šlo, jelikož jsem měla ještě dostatek energie. Kolem oběda jsem si dala pauzičku a opět pokračovala. S přibývajícími hodinami jsem ale cítila, že toho na mě začíná být hodně. Byla jsem unavená a frustrovaná, ale nechtěla jsem narušovat svůj harmonogram. A tak jsem to do sebe tlačila na sílu dál. Snad každý den kolem šesté přišla krize. Zoufalství, strach, panika, černé myšlenky, že to nezvládnu. Roztřásla jsem se a nebyla schopná pokračovat dál a ani bych v takovém stavu nebyla schopná usnout. Zběsile jsem pobíhala po domě a nevěděla, co mám dělat. Pokud o sobě víš, že jsi stresař, může se to stát i tobě. Co s tím?

Nejdůležitější zásadou je extrémně se nepřepínat. Pokud cítíš, že už máš problémy udržet pozornost, ale nutíš se pokračovat dál, dej si raději chvíli pauzu. Běž si zasportovat, na pokec s mamkou nebo kamarádkou nebo si třeba pusť díl svého oblíbeného seriálu, abys na chvilku přepla na jinou část mozku. Úplně nejlepší je ovšem čerstvý vzduch nebo teplá voda. Skvěle pomůže procházka – snaž se při ní zhluboka dýchat a uvolnit se. Do vany si zase můžeš nalít svoji oblíbenou pěnu nebo voňavou sůl a pořádně se prohřát, což uvolní napětí.

Hlavně na možnost vzniku nepříjemných situací mysli předem. Nedělej si zbytečně náročné plány, o kterých si nejsi jistá, že je dokážeš splnit. Kromě toho se snaž střídat různé předměty, půjde ti to mnohem lépe.

Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Na učení každý potřebuje svůj vlastní klid, režim a systém, ale zavřít se na několik dní do svého “brlohu” a s nikým nekomunikovat je na zbláznění. Proto si udělej chvilku i na komunikaci – ať už s někým z rodiny nebo s kamarády. Naprosto ideální je, když komunikaci a učení můžeš smysluplně propojit. Domluv se s kámoškou, která maturuje ze stejných předmětů, a sem tam se vzájemně prozkoušejte. A když se o svaťáku na něčem zasekneš, jelikož si nejsi jistá, zda tomu skutečně dobře rozumíš, je dobré se mít alespoň na koho obrátit.

Nezapomínej, že přestože za tebe nikdo jiný neodmaturuje a projít si tím musíš jen ty sama bez fíglů a švindlů, rozhodně nejsi jedinou maturantkou na celé planetě. I ostatní mají strach a mnozí jsou na tom určitě hůř, jelikož ty se připravuješ svědomitě – čím víc víš, tím víc zjišťuješ, kolik toho ještě nevíš. To je ovšem normální, nenechej se tím rozhodit!

Maturita… a co potom?

Poslední půlrok na střední rozhodně není jen o maturitě. K tomu všemu se ještě musíš konečně rozhodnout, co dál. Na vysokou, nebo do práce? Nebo si dát oddech a než se odhodláš přihlásit se na svoji vysněnou výšku, vyzkoušíš nultý ročník? Možnost představují také jazykové kurzy a vyšší odborné školy. Máš v tom všem zmatek, nemáš žádná zadní vrátka a bojíš se, co bude dál, když ti tvé přihlášky nevyjdou? Všechno je to o informacích, a ty najdeš pěkně pohromadě na adrese az-smart.cz, která řeší pomaturitní studium se vším všudy včetně odborné přípravy na přijímací zkoušky.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.