Tereza, 20: Já a moje oči

oko“Před lety jsem prodělala těžký úraz hlavy. Asi půl roku jsem strávila v nemocnici. Vyšla jsem s děsivou diagnózou: Myasthenia Gravis. Jedná se o onemocnění svalů – člověk prostě ztrácí „kontrolu“ nad svými svaly, laicky řečeno. Začala jsem se rychle léčit. Polykala jsem prášky, v nemocnici jsem byla více než doma. Skončilo to tím, že mi přestal fungovat oční sval, takže mi utíká oko. Prostě šilhám.”

“Asi si dovedete představit, jaké to je, jak na vás pořád koukají lidi. Taky bylo (a upřímně i je) pro mne dost těžké se s někým seznamovat. Každý je z mého pohledu dost zmatený a lidem trvá, než se přes to přenesou. Samozřejmě jsem si musela snést dost ponižování a vysmívání. Lidi jsou v dnešní době zlí.

O to více jsem  se snažila všem dokázat že je to se mnou v pohodě. Chodila jsem na klavír, dřela ve škole, abych se mohla už z páté třídy hlásit na gympl, což se povedlo. Na začátky vztahů na nové škole si vlastně nepamatuji, ale můžu říct, že jsem si tam našla super kamarády a dokonce i přítele. Najednou se vše zlomilo a začalo jít. Dostala jsem brýle, které trochu upravují vzhled očí, začala jsem se učit na maturitu a přijímačky na medicínu (to víte, mám touhu pomáhat lidem, aby se jim nestávalo to, co mně). Snažím se žít normálně. Jak říkám, mám třeba strach se seznamovat, mám strach, že lidé zase začnou s posměšnými poznámkami.

Doktoři mě straší, že má nemoc je hodně ovlivnitelná hormony, takže se báli, co bude, když začnu menstruovat (to jsem zvládla), nebo až budu těhotná (to mě snad teprve čeká). Ale doufám, že to půjde. O místo na slunci se prostě musí bojovat :-)”

Tereza, 20 let

VÝZVA!
Pokud máš chuť podělit se s druhými o své trable, zážitky, či problémy, které se Ti podařilo překonat, či se o to stále snažíš, napiš nám svůj příběh na mail tsvrcinova@slecna.info. Pokud nás příběh zaujme, jistě se s Tebou co nejdřív spojíme!

Příště: Příběh 18leté Lenky, která se narodila slepá.

19 Comments
 1. Moc tě obdivuju,že jsi se s tím nakonec vypořádala,a držím palce,
  aby už jsi měla v životě jen samé štěstí!

 2. Terezko, držím ti pěsti, aby ti život přinášel už jen samé pěkné věci ;)…

 3. Quack: tak nevím, ale svou fotku sem dávat nebudu, abych tě přesvědčila. Myslím, že na Slečně navíc nemáme potřebu přepisovat články z jiných zdrojů, protože zatím toho máme dost co říct samy ;) tyto články navíc nemají něco kopírovat, ale ukázat všem slečnám, že svět není jen černý a bílý, že jsou špatné i dobré dny, jde o to, se na tom světě naučit žít!

 4. tak to fakt doufám, že se ti splní všechny sny, protože lidé jako ty si to opravdu zaslouží =o) Hodně štěstí =o)

 5. juj chudáčku držím palce at se to spraví cudáci všechni lidi co se jim snane něco stejného nebo podobného..

 6. Ehm, já jsem nosila brýle od 16-ti měsíců až do deseti let.Měla jsem drobný obličej ve kterém oči neměli místo, které potřebovali.Takže jsem měla třeba 6 dioptrií.To jsou hodně tlusté brýle.A mimo to mi naši museli lepit speciální náplastí zdravé oko, aby se nemocné namáhalo.Až do 6 let.A to je…prostě zkuste každý den chodit se zalepeným okem.Pak se to ale začalo zlepšovat a zatímco moje kamarádka brýle dostala a dioptrie jí přibývaly, mě ubývaly.A dneska mám jednu dioptrii na čtení…

 7. Ahoj, okluzor(ta naplas na oko) je nedilnou soucasti lecby skoro vsech ocnich problemu ( silhavost, silne dioptrie atd). Taky ti preju moc stesticka.

 8. Lhářko. Lidé nejsou zlí, jsou nesoucitní. Když tvrdíš, že jsou lidé zlí, lžeš. Nic víc a nic míň.

 9. Terezka: jistě, avšak formulace “lidi jsou zlí” je na můj osobní vkus až příliš zavádějící. To je jako říct, že mladiství jsou nezodpovědní. Může a nemusí to být pravda, rozhodně to ale o všech mladistvých na celém širém světě neplatí.

 10. Každý má svůj názor, neexistuje žádná univerzálně platná objektivní pravda – když Terezka cítí, že jsou lidé kolem ní zlí, je to to samé, jako když si ty o ní myslíš, že je lhářka. Jinak já moc dobře vím, co už si Terezka zkusila s “kamarády” kolem sebe, takže Tvoje reakce mi přijde skutečně hloupá.

 11. Je poté diskutabilní, co se myslí pojmem lhářka… Věta “Lidi jsou zlí.” je ve své podstatě lživá a člověk ji prezentující je v mém pojetí tohoto slova lhář. Nemyslela jsem tím nic jiného. Omlouvám se, jestliže to vyznělo odlišně.

 12. Jak řekl Forrest – “Život je jako bonboniera, nikdy nevíš, co ochutnáš.” A je jen na nás, jesi budeme bojovat, nebo to vzdáme!

Leave a Reply

Your email address will not be published.