Barevné harmonie i provokace

Je až neuvěřitelné, jak moc nás barvy ovlivňují. Máme svoje barevné favority i outsidery, o barvách často přemýšlíme a bývají kolikrát i základním kritériem při výběru – od obyčejného trička až po auto. Ale opravdu si uvědomujeme sílu barev?

Každý barva má svoji náladu

Barevnost dekorací, materiálů, oblečení a dalších věcí často vnímáme spíše podprahově, bez přikládání hlubšího významu. Samozřejmě jsou mezi námi barevní estéti, kterým mozek registruje a míchá takové kombinace a odstíny, o kterých se nám obyčejným smrtelníkům ani nezdá. Opusťme ale svět umělců, vizážistů a módních expertů a podívejme se na barvy střízlivýma očima.

Módní trend? Dobrý sluha, špatný pán

Každá módní sezóna nás nutí přijmout za své nové spektrum barev. Titulky časopisů i moderátorky televizních pořadů nás přesvědčují o nezbytnosti fialové nebo neónově oranžové, obchody s oblečením se poslušně plní stanovenými módními odstíny. A ty najedenou zjistíš, že si vykračuješ ve fialovém triku a ještě fialovějších šortkách a přitom vlastně barvu fialek moc nemusíš. Módní trendy jsou staré jako lidská marnivost sama. Není na nich nic špatného, naopak často lidi donutí vystrčit hlavu z ulit a opustit zajeté koleje. Ovšem jedna věc je stále podstatnější než trend, a to tvůj osobní pocit. Není nutné podléhat módnímu diktátu – když se prostě v ostře růžové necítíš, tak ji nenos, i kdyby ti slušela.

Barvy skutečně mají význam, každá z nich si nese jinou symboliku a vyvolává jiné nálady. Pokud jsi od přírody výbušný typ s lehce agresivní tendencí, těžko se budeš cítit dobře v šedé, i kdyby byla tím největším momentálním hitem. Zrovna tak melancholici se jen sotva radostně zahalí do žlutých a oranžových tónů. Někdy je ale dobré se barvám vzepřít. Když už ráno po probuzení cítíš, že to nebude ten správný den, možná to zkus zachránit alespoň oblečením ve svěžích a veselých barvách. Určitě tě povzbudí více než chladné a tlumené barvy, po kterých v takové chvíli instinktivně sáhneš. Nebo občas zkus vyvrátit pravidlo, že blondýnkám nesluší ostřejší barvy a tmavovláskám modrá. Barvy se samy nabízejí k experimentům a tetelí se blahem, když některou z nich vezmeš na milost.

Nuda i kolotoč

V českých ulicích není vkusná barevnost ani zdaleka ustálená. Ženy (ale i muži) se často barev vyloženě bojí, a tak jedou svoji stabilní linku černá – bílá – šedá a tu a tam se odvážou s nějakou modrou nebo tlumenou červenou. Druhý extrém je cirkusová image, kdy z kombinací neskutečně křiklavých barev ostatním přecházejí oči. Základ je nebát se barev, naučit se je kombinovat a sebevědomě nosit. Navíc barvy zdárně pronikají i na pole dříve neoraná. No řekni sama, kolik lidí by si před pár lety nasadilo do očí barevné čočky nebo vyrazilo do ulic v křiklavě barevných holinkách? Přitom dnes naprosto uvolněně vpouštíme barvy nejen do šatníků, ale třeba i do interiérů.

Fantazie s trochou pravidel

Při hrátkách s barvami popusť uzdu fantazii, ale pamatuj, že existuje pár opravdu prověřených pravidel. Například se vyplatí vnímat sezónu. Ať chceš nebo ne, létu svědčí jiné barevné odstíny než zimě. Respektuj tedy roční období a pak také nezapomeň na vhodnost vzhledem k příležitosti. Jinak se oblékáme na rande, jinak do přírody nebo do divadla. Je dobré si uvědomit, že vhodně se obléknout často znamená i správně zvolit barvy.

Kromě toho nemůžeš popřít ani svůj barevný typ. Barvy zářící na dlouhovlasé vnadné brunetě nemusí udělat stejně dobrou službu křehké blondýnce. Barvy se také mohou podepsat na tvé postavě. Nejen vhodný druh oblečení, ale i jeho barevnost mohou senzačně podtrhnout tvoje přednosti nebo naopak trošku zamaskovat nedostatky.

A důležitá poznámka na konec: Vždycky, ale opravdu vždycky, by ses měla ve zvolených barvách cítit dobře. Pokud ne, na náladě ti to nepřidá a okolí to pozná!

Autorka: Radka Svobodová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.