Co je hebké, to je v módě: semiš se vrací

Podzim a móda 2010: Je hebký a bezvadně hřeje. Ještě nedávno světem módy zavrhovaný semiš se opět vrací na výsluní. Vyrážíš na nákupy zimního oblečení? V tom případě se určitě poohlédni po semišových botkách nebo třeba kabátku.

Semiš a móda? Slovo semiš mi ještě donedávna vyvolávalo husí kůži. Vždycky se mi vybavily ty příšerné legíny, které jsem v devadesátých letech v zimě nosila do školky, a které se vždycky prodřely na kolenou. Potom na základce jsme ve školním sboru musely mít příšerné beztvárné semišové koktejlky, které kousaly po celém těle. Poslední setkání s nenáviděným semišem jsem si vytrpěla v tanečních. Kamarádka tehdy přišla v dlouhé semišové róbě s rukavičkami. To pro mě byl vrchol nevkusu.

Není semiš jako semiš

Samozřejmě že se ve všech případech jednalo o semiš syntetický, který se mohl stát trendy opravdu jen v potrhlých devadesátých letech. V pravém semiši ale můžeš nejen vypadat, ale i cítit se opravdu dobře. A co je to vlastně semiš? Je to název pro broušenou kůži, která se používá v oděvním průmyslu. Můžeš se setkat také s alternativními názvy, jako je velur nebo nubuk, což jsou druhy semiše, které se liší právě způsobem broušení kůže.

Semišové kabátky 2010

Podzimní móda si letos žádá  kabátky v barvě velbloudí nebo koňakové. Vyzkoušej tyto barvy v kombinaci s velurem. Dříve se teploučkému kabátku z broušené kůže a kožíškem uvnitř říkalo dubeňák, protože kůže byla barvena duběnkovým barvivem. Dnes seženeš velmi kvalitní velurový kabát nebo krátkou bundičku s kožešinou za několik tisíc, poslouží ti však velmi dlouho, pokud se o něj budeš správně starat.

Botky samochodky

Semiš se často používá také v obuvnictví. Už v loňském roce se objevily za výlohami semišové kotníčkové boty nebo hvězdami oblíbené válenky. Letos přibudou i kozačky nad kolena. Pohodlná vycházková semišová obuv je obvykle zdobena ovčím rounem a ohrnovacími lemy. Extravagantní modely jsou zase zdobeny cvočky a zipy. Semišovému oblečení svědčí kožené doplňky – kabelky, boty, pásky a rukavičky.

Jak se o semiš starat

Semišové boty je dobré naimpregnovat a ošetřit ihned po nákupu. Když totiž vyrazíš v nových botkách do podzimní plískanice, ušpiní se ti a promoknou. Impregnační sprej na semiš přitom seženeš v každé obuvi. Semiš je také velmi citlivý na mastnotu. Zatímco na správně ošetřené boty by se mastnota neměla chytat, horší to je s velurovým kabátem. Tady přenechej péči odborníkům a utíkej do čistírny. Sama bys mohla kůži nenávratně poškodit.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.