Francouzská manikúra. Klasika, která nezevšední

Tvrzení, že ruce jsou naší vizitkou, se omílá neustále dokola. Nemusíš mít gelové drápky zdobené kytičkami a blýskavými kamínky, stačí, když budeš mít ruce udržované a čisté nehty. Klasikou, která se nikdy neomrzí, je francouzská manikúra. Jak na ni?

Hezky upravené nehty nikdy nevyjdou z módy

Nedávno jsem se chystala na rodinnou oslavu a chtěla jsem se blýsknout před tetičkami, které jsem viděla naposledy  snad někdy ve druhé třídě na základce. Co se kosmetických úprav týče, rozhodla jsem se pro domácí francouzskou manikúru. “Když to zvládnou ty ženské u nás v obchoďáku, tak proč ne já?” říkala jsem si.

Bohužel jsem zapomněla na svou zručnost, hlavně v případě levé ruky, a pět prstů jsem lakovala asi dvě hodiny. Výsledek? Večer byly nehtíky krásné, ale lak nevytvrdl tak, jak by měl, a ráno jsem na nich měla obtištěnou texturu povlečení. Musela jsem je zase odlakovat.

Zapátrala jsem proto po informacích, pomůckách a hlavně po jednodušším způsobu zkrášlení nehtů francouzskou manikúrou, kvůli které nemusíš utrácet za profi nehtařku ani ty,

Ve starověku si nehty lakovali i vojevůdci

Když už jsem surfovala po síti, našla jsem o manikúře pár zajímavostí. Například to, že péče o nehty a ruce je stará přes 5000 let a pochází z Indie, kde si ženy zkrášlovaly ruce hennou. O milénium později si Babylóňané vytvořili první pilníky, a tím v podstatě dokončili proces vzniku manikúry. Dalších tisíc let trvalo vynalezení laku na nehty, který v Číně značil sociální postavení – elita nosila rudě černé nehty. Červená byla také oblíbená barva Kleopatry. Ale nebyly to jen ženy, kdo si lakoval nehty. Staří vojenští velitelé v Římě a Egyptě používali laky na nehty taktéž.

Dnešní klasika – francouzská manikúra, přišla na svět v 18. století. Tento styl zdobení nehtů se velmi rychle rozšířil a především ve dvacátých a třicátých letech minulého století francouzskou manikúru měla snad každá dívka, jež dbala na svůj zevnějšek. V minulém století se začaly používat akrylové nehty, které ocenily především ty dámy, které měly vlastní nehty krátké a lámavé. Postupně se začaly vylepšovat techniky leštění a péče o nehty, stejně tak jako vzory umělých nehtů, které umožňují vyjádřit individualitu a osobnost jejich nositelky.

Jak na to, aneb Rychle, lehce a bezchybně

Sada na francouzskou manikúru (Bourjois)

Když zajdeš do jakékoli drogerie a zapátráš po setech na francouzskou manikúru, pokaždé narazíš na tři lahvičky laků – bílý na špičky, tělový (buď narůžovělý, nebo do béžova – vybírej podle odstínu své kůže a nehtů) a průhledný na fixaci. Zde je pár tipů, jak si lakování ulehčit, abys nedopadla jako já při svém prvním pokusu.

Krok 1 – Příprava

Než si začneš nehty lakovat, měla bys je očistit a zapilovat do oblého nebo rovného tvaru. Záleží jen na tobě, který se ti líbí víc a který se víc hodí k tvým rukám. Oblý tvar opticky prodlužuje prsty, k dlouhým štíhlým prstům si zapiluj nehty spíš do rovna.

Na nehtovou kůžičku použij změkčující olejíček, poté ji zatlač dřívkem z růžového dřeva. Není špatné dopřát prstíkům také trošku hydratace. Můžeš zkusit balzám z obchodu (například SOS pečující balzám na nehty od Essence za pár korun) nebo si do mističky nalij trochu olivového oleje, zahřej ho v mikrovlnce na příjemnou teplotu a nehty do něj na chvíli ponoř. Za takovouto lázeň ti určitě poděkují vysokým leskem a pružností, díky které se nebudou tolik lámat.

Krok 2 – Ošidná bílá špička

Šablonky pro francouzskou manikúru

Nalakovat špičky nehtů tak, aby byly všechny souměrné, není žádná hračka! Proto kosmetičtí výrobci přišli se šablonkami, které ti pomůžou vytvarovat dokonalý oblouček. Šablonky si ale můžeš vytvořit i sama. Stačí si koupit čisté lepicí štítky, podle misky nebo skleničky nakreslit správný tvar a pečlivě je nastříhat.

Při lakování bílou barvou se ti určitě stane, že přetáhneš na kůži nebo úplně nedotáhneš. Pamatuj, že je vždy lepší mít lak na kůži, odkud ho snadno pomocí vatové tyčinky odlakuješ, než nedotažená místa. Místo klasického laku můžeš používat speciální pero, které je mnohem přesnější a jednodušší na použití (vyzkoušej třeba Pero na francouzskou manikúru a pedikúru od Essence).

Krok 3 – Růžová, nebo tělová?

Po důkladném zaschnutí špičky tě čeká nátěr celého nehtu barvou, kterou jsi zvolila jako nejvhodnější ke svému odstínu pleti. Začínej uprostřed jedním tahem – od kořenu nehtu ke špičce, poté se přesouvej do stran. Měla bys mít na štětečku dostatek laku na celou jednu souvislou vrstvu, aby nehet vypadal přirozeně, přebytečný otři o hrdlo lahvičky.

Krok 4 – Zdobení na závěr

Ozdoby na nehty

Pokud chceš své ruce ozvláštnit ještě broušenými kamínky nebo nálepkami, po zaschnutí druhé vrstvy je ten pravý čas. Nálepky a dekorace seženeš v každém obchodě s kosmetikou a vybírat můžeš z kytiček, ornamentů, srdíček a bůh ví, čeho všeho. Je to asi nejjednodušší způsob, jak mít originální nehty. Dalším způsobem jsou barevná pera, která však vyžadují značnou zručnost. Jimi můžeš malovat ornamenty sama podle vlastní fantazie.

Po ozdobení nanes poslední vrstvu – průhledný krycí lak, který tvůj výtvor ochrání a zamezí brzkému oprýskání laku. Všechny vrstvy nechej pořádně vytvrdnout, aby se do nich neobtiskly textury oblečení nebo aby se neponičil celý nátěr.

Moderní pojetí klasiky

Francouzská manikúra dnes zdobí téměř každou nevěstu a její družičky. Nechceme ale vypadat všechny stejně, proto zapojujeme také fantazii a nebojíme se barev – špičky nehtů nemusí být jen bílé, můžeš si je natřít klidně růžově, třpytivě, černě i zlatě. Barevné špičky možná podle někoho nevypadají tak elegantně, ale o to víc osobitě a navíc jsou podle zahraničního tisku aktuálně velkým hitem.

Závěrečná péče pro hebké ruce

Po dokonalém zaschnutí laku si na ruce nanes pořádnou vrstvu krému s tvojí oblíbenou vůní a poté zabal ručky do bavlněných rukavic, aby se krém mohl v klidu a pohodě vstřebat. Při čekání si přečti další beauty tipy ze Slečny, nebo se podívej na oblíbený film a hlavně relaxuj!

2 Comments
  1. Narazil jste už někdo na šablonky, po kterých nezůstává na nehtech lepidlo, popř. ten podkladový lak nestrhávají? Šablonky jsou v tomto případě na nic :-(

Leave a Reply

Your email address will not be published.