I tvoje kosmetika potřebuje péči

Většina z nás je zvyklá o sebe prostřednictvím kosmetiky pečovat každý den. Používáme krémy, líčidla, šampóny na vlasy, parfémy… Ale věděla jsi, že i kosmetika potřebuje určitou péči?

Také kosmetika má svoji životnost

Víš, jak se správně o kosmetiku starat? Nebo jen potřebuješ všechny své šminky protřídit a nevíš, které jsou ještě v pořádku, a které raději vyhodit? S tím vším ti Slečna poradí.

Jak dlouho kosmetika vydrží?

Určitě jsi pod stromečkem nějakou tu kosmetiku našla, a to je přesně chvíle, kdy bys měla tu starou kosmetiku protřídit. Nejde o to vyhodit hned všechno staré a nahradit novými krémy a líčidly, ale zbavit se toho, co pro tebe a tvou pleť může být dokonce nebezpečné.

Jak takovou kosmetiku poznáš? Pokud tvůj oblíbený krém zapáchá, změnil konzistenci nebo dokonce barvu, rozhodně už neučiní tvou pleť krásnější a jeho místo je už v odpadkovém koši. Ne vždy je ale nebezpečí kosmetického přípravku tak zřejmé. Pomoci by nám mělo doporučené datum spotřeby, ale ani to není stoprocentní. Jak dlouho tedy různé výrobky vydrží?

 • Pudry, balzámy na rty, tužky na oči, korektory – neobsahují vodu, takže mohou vydržet dva až tři roky
 • Řasenka – dva až tři měsíce od otevření, nikdy nepoužívej vyschlou řasenku a vůbec už se jí nesnaž „oživit“ například vodou
 • Přírodní produkty – do šesti měsíců
 • Make-up – jeden až tři roky
 • Krém – až jeden rok od otevření
 • Vlasová kosmetika – až tři roky

Pokud by se tedy měla životnost kosmetických produktů nějak zobecnit, platí, že déle vydrží tuhé přípravky, kterých se nedotýkáš přímo prsty (tužky na oči, balzámy na rty). Když se totiž kosmetiky dotýkáme, automaticky do ní prsty vnášíme nejrůznější bakterie, které její životnosti zkracují. Bakterie se však začnou tvořit už v době, kdy se přípravek dostane do kontaktu se vzduchem (tedy když ho otevřeš). Nikdy proto v zápalu zvědavosti neotevírej obě řasenky, které jsi dostala, najednou s tím, že vyzkoušíš, která z nich bude lepší.

Jak o svou kosmetiku pečovat?

Platí několik zásad, díky jejichž dodržování můžeš životnosti své kosmetiky prodloužit.

 • Před použitím kosmetických přípravků si vždy pečlivě umyj ruce. Zamezíš tak přístupu bakterií do produktu.
 • Odstraňuj zaschlé zbytky krému nebo make-upu na stranách tubiček a vršků.
 • Udržuj čisté i místo, kde kosmetiku skladuješ. Pozor dej na hlavně na prach a vlasy.
 • Vždy kosmetické přípravky pečlivě uzavři!
 • Většině kosmetických produktů nesvědčí střídání teploty, a tak je dobré je příliš nestěhovat. Ideální je suché místo (koupelna tedy není nejvhodnější), kam přímo nesvítí slunce.
 • Ačkoliv to může vypadat trochu sobecky, s nikým kosmetiku nesdílej! Velmi snadno se tak totiž přenáší některá onemocnění včetně starých známých oparů.

Anketa:
1. Dokážeš odhadnout, kolik máš momentálně doma otevřených kosmetických přípravků?
2. Kolik z nich skutečně používáš a jak často kosmetiku třídíš?

3. Co děláš s přípravky, které ti nevyhovují nebo je nestačíš využít, ale stále jsou použitelné?

4 Comments
 1. 1. Velice hrubý odhad – kolem 60 kousků?!
  2. Maluju se už několik let pořád stejně, pečující přípavky už taky moc nestřídám, takže mám asi 15 oblíbenců, které používám každý den nebo minimálně několikrát týdně, ostatní jen příležitostně (různé masky, třpytivé stíny, křiklavé laky, večerní vůně, vlasové kúry…). Třídím obvykle až když se naštvu, že “to nemám kam dávat” a mám v šuplících chaos… nebo průběžně, když narazím na něco, co už se mi zdá nějaké podezřelé.
  3. Mým nejlepším odbytištěm je moje maminka :-) Ta nemá problém během měsíce vyplácat i parfém, který mně ležel rok na poličce a nedokázala jsem ho na sobě snést. A vždy má ze všeho ohromnou radost – zřejmě jsme si vyměnily role :-)

 2. 1) se všemi tužkami na oči, laky na nehty atd to bude kolem 100
  2) pravidelně používám akorát čistící krém a pleťový krém. Maluju se jen když je nálada nebo příležitost…a kosmetiku třídím tak dvakrát za rok a vyhazuju to, s čím jsem nebyla spokojená, co vypadá divně nebo co mi už nesedí.
  3) když jsem ještě bydlela v čr, dávala jsem starší kosmetiku babičce, teď ji ale jen vyhazuju.

 3. 1. Něco kolem 80.
  2. Používám hlavně pár svých top věcí- termální vodu, odličovač, gel na pleť a krém. Pak taky něco na tělo a krémy na ruce. Kosmetiku třídím tak každého půl roku (ale nevyhazuji ji, jestli není propadlá nebo prostě nevyhovující).
  3. Většinou je rozdám- mamce, kamarádkám…

 4. 1. Otevřených mám tak kolem 30? A pak tu jsou ty neotevřené…
  2. Skutečně z nich používám maku up, krém na obličej a ruce, pleťovou vodu, odličovač a balzám na rty..
  3. Pokud jsou úplně nové a vím, že je vůbec nevyužiji, tak je někomu dám. Ale u těch použitých, u kterých by bylo nehygienické je někomu dávat, je vyhodím.

Leave a Reply

Your email address will not be published.