Minule jsem vám povídala o složení kosmetických produktů a o tom, že ne všichni výrobci uvádějí věci na pravou míru. Dobrou a kvalitní kosmetiku můžeš poznat podle jejího složení, ale také podle certifikátů přírodnosti, které nese. Certifikátů je pár a tak není těžké se v nich orientovat.
Certifikát přírodnosti může dostat jen ten výrobek, který má kvalitní složení, neobsahuje chemikálie ani ropné produkty a jeho složky ani on samotný nebyly testovány na zvířatech. Díky těmto přísným kritériím máš opravdu jistotu, že si kupuješ kvalitní výrobek. S jakými certifikáty se můžeš nejčastěji setkat dokonce i v našich drogériích?
Netestujeme na králíčcích!
Že výrobek nebyl testován na zvířatech, poznáš podle loga Leaping Bunny. Kromě kosmetiky ho mohou nést prací prášky či domácí drogérie. Toto logo můžeš potkat na mnoha produktech, například na Alverde, Alterra, Manufaktuře či kosmetice Marks & Spencer. Vyšším levelem tohoto certifikátu je označení Vegan, které značí, že při výrobě nebyly použity žádné živočišné látky. Potkat ho můžeš opět u Alverde či Uterkram.
Přírodní kosmetiku potkáš i v drogérce
Českými certifikáty přírodnosti jsou CPK a CPK Bio. Nejčastěji je potkáš na výrobcích Saloos, ale také Nobilis Tilia či Cannaderm. Kosmetika označená tímto logem neobsahuje ropné produkty, syntetická barviva, aromata ani konzervanty. CPK Bio navíc garantuje, že alespoň 20% užitých surovin pochází z ekologického zemědělství.
Označení BDIH značí kosmetiku, jejíž složky pocházejí z ekologického zemědělství. Stejně, jako u CPK, v produktech nenajdeš ropu, syntetická barviva, aromata ani konzervanty. BDIH najdeš třeba na výrobcích Alverde, Alterra, Lavera či Logona.
I NATRUE splňuje stejné podmínky, jako jeho předešlí kolegové. Tento certifikát se navíc podle obsahu surovin z ekologického zemědělství dělí na tři podskupiny. Přírodní kosmetika (Natural Cosmetic) nemusí nutně pocházet z ekologického zemědělství, Přírodní kosmetika s obsahem bio složek obsahuje podíl eko surovin a nakonec Biokosmetika, která obsahuje vysoký podíl surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Tímto označením se pyšní opět Alverde, Logona či Weleda.
Ze zahraničních luhů a hájů
S logem ECO CERT se kromě pečující kosmetiky můžeme setkat i u čisticích prostředků a domácí drogerie. Kosmetika takto označená neobsahuje parabeny, silikony, emulgátory, syntetická barviva. Navíc, obaly produktů jsou snadno recyklovatelné. ECO CERT se stejně jako předešlý certifikát dále dělí na dvě kategorie podle obsahu surovin z ekologického zemědělství. Toto logo najdeš například na výrobcích Uterkram, Madára nebo Alva.
COSMEBIO označuje hlavně francouzské a středomořské přírodní produkty. Ty neobsahují chemické parfemace či konzervanty, ropné produkty ani geneticky modifikované suroviny. COSMEBIO se opět dále dělí podle podílu ekologicky vypěstovaných surovin a je v podstatě stejný, jako předešlý ECO CERT. Toto označení se na výrobcích prodávaných u nás moc často nevyskytuje. Najít ho můžeš na značkách jako je Floramé či Melvita.
Jak vidíš, poznat kvalitní přírodní kosmetiku podle certifikátu není žádná věda. Navíc, i ta se dá sehnat za pár korun v drogérii. Pokud nejsi spokojená se svou dosavadní tělovou či pleťovou péčí, zajdi do drogérky a pořiď si nějaký ten kousek z přírodní kosmetiky. Třeba se ti zalíbí daleko víc, než ve velkém prodávaná předražená ‚chemie‘.