Je piercing móda rebelů nebo starobylá tradice?

S rostoucí teplotou odkládáš přebytečné svršky a odhaluješ víc a víc kůže. Je tady sezóna bokovek, plavek a odhalených pupíků. Napadlo tě ozdobit své tělo něčím výjimečným, co by upoutalo pohled (nejen) opačného pohlaví? Podobnou touhu cítili i naši nejstarší předkové. Jaký význam pro ně měl piercing? A jaké možnosti se nabízejí nám?

Piercing uší, rtů či nosu má tradici sahající tisíce let do historie. Nejstarší primitivní národy zdobily svoji kůži – nejčastěji uši – dřevěnými, kovovými či kostěnými ozdobami. Zdobili se takto muži i ženy, často už od útlého mládí. Šperky byly nejdříve jednoduché, lidé si vystačili s ozdobnými kroužky, kolíčky, tyčinkami, mušlemi, úlomky krunýřů želv či zvířecími zuby. Později se tvary zlepšovaly, začaly se používat drahé kovy a kameny. Primitivní piercing byl odznakem dospělosti nositele, jeho statečnosti nebo sociálního postavení. Slyšela jsi o pravěkém muži Ötzim, který byl nalezen na ledovci v Ötztalských Alpách a je považován za nejstarší mumii? Také on měl údajně jedno ucho ozdobené náušnicí.

Do uší a rtů

Dnes slouží piercing pro zdobení těla a dotvoření celkového dojmu, občas také jako známka rebelství svého nositele. Primitivní národy mu však mnohdy přikládaly velký význam. Piercing označoval zástupce vyšších společenských kruhů a někdy měl magické a ochranné schopnosti. Africké národy například věří, že kovová ozdoba v uchu zabrání zlým duchům vstoupit do člověka a posednout ho. Pokud jsi viděla Piráty z Karibiku, tušíš, že i námořníci si s oblibou propichovali uši a nosili v nich celé spousty náušnic. Bylo to proto, aby si zajistili slušný pohřeb: věřili, že pokud někdo najde jejich vyplavené tělo na břehu, vezme si náušnice na zaplacení pohřbu.

Někdy jde zdobení těla až do extrému. Jihoafrické a jihoamerické ženy si roztahují otvory v uších a ve rtech a vkládají do nich zdobené hliněné destičky. Aby bylo možné ozdobu do rtu vložit, musí si dívka nechat vyrazit čtyři přední zuby. Odměnou je jí manželova přízeň, neboť čím větší „talíř“ ve rtu, tím větší parádu dělá. Pokud však žena ovdoví, musí si ret odříznout, aby se už nelíbila žádnému jinému muži.

Propichování jazyka

Pořídit si piercing jazyka je dnes díky pokročilé hygieně a medicíně hračka, ale dříve musel představovat opravdové riziko. Přesto existují doklady, že se jím zdobili mayští kněží, pro které byl jakousi anténou k bohům. Propichování jazyka umožňovalo navodit stav nevědomí a v něm komunikovat s bohy. Materiálem pro pokusy indiánů bylo nejspíše zlato, ty si dnes můžeš vybrat ozdoby z moderních antialergenních materiálů, jako je chirurgická ocel, titan nebo bioplast.

Zdroj: www.piercingstyl.cz

Sexy bříško

Dočteš se, že móda zdobení pupíku je otázkou 20. století. Nemusí to být tak docela pravda, jen o tom nemáme archeologické doklady. Bříška si prý zdobily už urozené Egypťanky a členové faraónovy rodiny. Pro dnešní milovníky propichování kůže má piercing pupíku  tu výhodu, že nabízí celou řadu pěkných motivů ke zdobení: kytičky, motýlky, srdce, sluníčka, netradiční střapce a mnoho dalších motivů. Pokud se pro něj rozhodneš, určitě nezůstávej jen u klasických kuliček!

Zdroj: www.piercingstyl.cz

A co intimní partie?

Bradavky a intimní partie zdobené piercingem? Ani to nebylo pro naše předky tabu. Bradavky si propichovali bojovníci jako znak statečnosti a prý se takto zdobily i ženy už ve 14. století. Ženám byl později piercing dokonce doporučován, neboť údajně usnadňuje kojení. Dnes si piercing do bradavek pořizujeme proto, že věříme, že díky němu budou naše partie citlivější a vzrušivější a že oživí náš sexuální život.

Existuje mnoho způsobů, jakými si muži mohou zdobit genitálie: ať už jde o propichování žaludu, uzdičky či šourku. Některé postupy jsou známé už z Kámasútry pro zvýšení potěšení, jiné měly naopak pohlavnímu styku zabránit. To je případ propichování předkožky u mužů a stydkých pysků u žen.

Nestačí to? Propichovat lze v podstatě jakékoliv části lidského těla. Klasikou je například piercing do obočí, méně obvyklé je propichování brady. Lidé jsou zkrátka odjakživa při svém zdobení velice vynalézaví.

Máš piercing nebo o něm uvažuješ? Poděl se s námi o své zkušenosti!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.