Kabelky do školy: Víme, jak vybrat tu pravou pro tebe

Svoji první kabelku jsem dostala od babičky k desátým narozeninám. Podle jejích slov jsem už totiž byla velká holka. Z plastové kabelky s Mickey Mousem jsem byla nadšená. Nosila jsem ji pořád a všude. V té době se zřejmě vyvinulo mé silné pouto ke kabelkám. Brzy jsem totiž začala nosit kabelky do školy.

Bezmála tři čtvrtiny dívek a žen doma vlastní kabelku. Je to náš malý poklad, který velice pečlivě vybíráme, schováváme do něj nezbytnosti a používáme jako módní doplněk. V historii kabelky používali spíše muži, dámským doplňkem se staly až během středověku. Móda širokých sukní je však na delší dobu pohřbila v zapomnění.
Kabelky do školy

Velký boom zažily kabelky až v období průmyslové revoluce a hlavně ve 20. století, kdy se začalo mluvit o emancipaci žen. Ženy už nebyly jen domácí hospodyňky. Začaly chodit do zaměstnání a kabelka se pro ně stala nezbytností.

Láska na první pohled… aneb jak vybrat tu správnou

Při hledání té pravé kabelky buď stejně vybíravá a ostražitá jako při hledání partnera. Nejdůležitější je, aby mezi vámi fungovala ta správná chemie. Pokud se ti kabelka nelíbí na první pohled, nekupuj ji. S největší pravděpodobností bys ji nosila jen chvíli nebo vůbec ne.

Pamatuj na to, co všechno kabelka do školy, kterou míníš nahradit svůj otrhaný školní batoh, musí unést. Vždy vyzkoušej, zda se do ní vejdou sešity a učebnice. Doporučuji zkontrolovat, zda má kabelka samostatnou přihrádku na mobilní telefon, tímto se zmenší riziko poškrábání od knih nebo klíčů.

Není na škodu, když je kabelka rozdělena aspoň na dvě části. Jednu využiješ na sešity, druhou na svačinu.

Kvalita na prvním místě

Už v obchodě si pečlivě prohlédni kvalitu sešití jednotlivých částí. Hlavní pozornost věnuj přišití uší kabelky k tělu. Vyzkoušej zatahat, zda se stehy nerozvolňují. Pokud ano, nekupuj ji. Takováto kabelka do školy určitě nevydrží nápor učebnic. Podívej se, jestli je dobře sešitá i výplňová látka. Mnohdy se stává, že se vevnitř kabelka začne párat. (A já se potom nestačím divit, kam se mi poztrácely všechny drobnosti!)

Látka, kůže, nebo koženka?

V dnešní době jsou obchody plné kabelek nejen různých tvarů a velikostí, ale také materiálů. Já doporučuji kabelky kožené, látkové, případně koženkové. Přesně v tomto pořadí. Kožené kabelky jsou sice dražší, ale rozhodně jsou nejpevnější. U látkových hrozí natrhnutí ostrou hranou knihy, takže vol ty, které jsou uvnitř zpevněny lehkou vrstvou gumy, která zabrání snadnému trhání.

Kabelka musí padnout stejně jako boty

Důležité je, zda ti kabelka do školy dobře drží na rameni. Projdi se s ní po obchodě a sleduj, jestli ti z ramen nesklouzává nebo tě třeba netlačí. Do školy jsou lepší kabelky se širšími poutky, které se tak nezařezávají do kůže a nepůsobí bolest.

Čichová zkouška na závěr

Ke kabelce si v obchodě i čichni. Možná ti to přijde směšné, ale kamarádka si nedávno koupila kabelku, která vevnitř opravdu nechutně smrděla umělinou. Načichlo jí absolutně všechno učení, jídlo, kosmetika a ani po důkladném vyprání zápach nepřešel. Úplně novou kabelku kvůli tomu rychle vypakovala z bytu.

Tipy - do školy
Naše tipy na kabelky do školy:
1. Elegantní černá koženková kabelka, Puma
2. Hnědá kožená kabelka pro mladou dámu, Baťa
3. Prostorná látková kabelka se spoustou kapsiček, Vandenberg
4. Sportovní růžovka, Nike
5. Látková taška s originálním potiskem, Bagmaster

Barevné sladění

Při výběru kvalitní kabelky do školy je třeba hledět spíše na nadčasovost než na aktuální trend. Kabelka do školy by se ti měla hodit k většině oblečení, neboť ji budeš nosit skoro denně. Vol proto raději některou z neutrálních barev: černá, hnědá, bílá nebo béžová. Tyto barvy jsou věčné a nešlápneš s nimi vedle. Jsi-li typ, který potřebuje barvy, kup si takovou, která ti půjde k většině oblečení.

Výběr kabelky podle typu postavy

Vysokým a štíhlým ženám sluší kabelky kulaté a baculaté. Těm s ženskými tvary naopak kabelky protáhlé, obdélníkové. Vybírat bychom také měly s ohledem na naši výšku. Čím je žena drobnější, tím by měla být drobnější i kabelka.

Je značka známkou kvality?

Ani v případě drahých, značkových kabelek se nemůžeš slepě spoléhat na jejich zaručenou kvalitu.  I zde si musíš dávat pozor na všechny zmíněné aspekty. Takže než investuješ velké peníze, pořádně si prověř kvalitu, která není vždy samozřejmostí.

V dnešní době je trend nosit imitace známých značek, já osobně jsem k tomuto dosti skeptická a nechápu českou populaci, proč si hraje na něco, co není. V našich obchodech je spousta kvalitních kabelek (a nemusí se jednat jenom o kabelky do školy), aniž by vypadaly jako z dílny Louise Vuittona či Coco Chanel. Pokud prahneš po skutečných značkových skvostech, navštiv internetové stránky nebo pražské prodejny značek Longchamp, MiuMiu, Hermés nebo Marc Jacobs.

Jaké kabelky do školy preferuješ ty?

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.