Kde se vzala řasenka?

rasenkaRozhlédni se kolem sebe, kolik drobných „zbytečností“, bez kterých by ses pravděpodobně dokázala obejít, tě obklopuje. Svůj každodenní život si ale bez nich jen tak představit nedokážeš. Přemýšlela jsi však někdy, kdo vymyslel parfém? Co ženy před tisíci lety používaly místo rtěnky či lesku na rty? A jak vypadala například úplně první řasenka na světě?

Málokterá z nás měla to štěstí, že její řasy jsou přirozeně dlouhé, husté a tmavé. Naštěstí máme po ruce skvělého malého pomocníka – řasenku. Stačí pár tahů štětečkem a oči vypadají hned o něco svůdněji. Jak se však tento vynález zrodil? Co používaly ženy místo řasenky v dobách, kdy nebylo možné zajít do nejbližší drogerie a vybrat si tu svou nejmilejší? Pojďme se nyní podívat na průřez historií lidských dějin!

4000 př.n.l.ancient
Ve starověkém Egyptě si oči nelíčily pouze ženy, ale také muži. Používali k tomu tzv. antimonový prášek, který se vyráběl ze sazí a jemné kovové drti, kterým si malovali oční linky, ale také jej využívali ke zvýraznění řas a obočí. Význam líčení však byl spíše náboženský. Egypťané věřili, že je takové líčení ochrání před zlými silami.

1100 – 146 př.n.l.
V antickém Řecku se do kosmetických výrobků přidávalo mnohem více rostlinných a minerálních složek než v Egyptě a líčení zde nebylo tolik výrazné. Tradiční řecké postupy při výrobě kosmetiky se postupně rozšířily do oblasti celého středomoří.

Počátek letopočtu – 400 n.l.
Na počátku našeho letopočtu udávali hlavní trendy v líčení Římané.

1000 – 1200 n.l.
V průběhu středověku se lidé příliš nelíčili. Velký návrat zažila kosmetika v době prvních křížových výprav. Bojovníci, kteří při válečných výpravách do orientálních zemí nepadli, s sebou do Evropy přiváželi luxusní parfémy a exotické materiály sloužící k výrobě make-upu.

victorian1400 – 1700 n.l.
Líčení se ve Evropě stalo módní záležitostí až v období renesance. Nejdříve bylo výsadou zejména urozených a až v průběhu 18. století tento trend postupně pronikl také mezi nižší vrstvy. Podle dobových portrétů je patrné, že renesanční líčení bylo jemné a charakteristické především velmi úzkým a vysoce klenutým obočím.

19. století
Viktoriánská éra se sebou přinesla návrat glamour stylu, jehož cílem bylo zvýraznit ženskost a umocnit smyslnost. V módě byly především dlouhé a výrazné řasy. Řada žen si řasenky vyráběla podomácku smícháním popele, rozmačkaných plodů bezinek a ricinového oleje.

1840
Eugene Rimmel, známý londýnský parfumér, vyrobil vůbec první řasenku na světě. Slovo „rimmel“ proto v řadě jazyků znamená „řasenka“.
1840 – 1890
Obliba líčení očí souvisí s rozvojem fotografie. Na černobílých fotografiích totiž zvýrazněné oči a především řasy vypadají lépe.

1913gretagarbo01
V tomto roce vznikla firma Maybelline. Chemik T. L. Williams, navrhl první moderní řasenku, téměř jak ji známe dnes. Barva se sestávala z antracitového prášku a kosmetické vazelíny, prodávala se v kulatých nádobách a nanášela se malými štětečky. Tento výrobek William pojmenoval „maybelline“ – částečně podle jména své vlastní sestry (Mabel) a částečně podle hlavního výrobního materiálu (Vaseline).

1916
Ve filmu „Intolerance“ D. W. Griffitha byly poprvé použity umělé řasy. Režisér požadoval, aby měla herečka výraznější řasy. Pro tento účel najal parukáře, který vytvořil první umělé řasy z lidských vlasů a gázy.

20. léta
Dvacátá léta jsou věkem tvarovacích kleští na řasy (tzv. „kurlash“), černých očních linek v tužce a stále dokonaleji vypadajících umělých řas. Hollywoodské star jako Marlene Dietrich, Greta Garbo a Bette Davis se ve filmech objevovaly s extrémně dlouhými, natočenými a hustými řasami a tím se staly vzorem pro miliony žen z celého světa.

twiggy
Modelka Twiggy

1938
Benátská herečka Helene Vierthaler Winterstein si nechala patentovat vynález voděodolné řasenky. Vždy totiž měla problém s tím, že pod žhavými lampami osvětlujícími jeviště se jí líčení očí začalo roztékat po tvářích. A idea řasenky, která se potem ani vodou nerozmaže, byla na světě!

50. a 60. léta
Roku 1957 uvedla Helena Rubenstein, odbornice přes kosmetiku, na trh svoji řasenku „Mascaramatic“. Jednalo se o první řasenku v tubičce, která se nanášela praktickým kartáčkem na hůlce. Tato inovace byla v oblasti kosmetického průmyslu naprosto průkopová a propagovala ji i jedna z tehdejších největších módních ikon, modelka Twiggy.w020071003634532408620

1989
Společnost Max Factor, která je úzce spjatá s televizním a filmovým průmyslem, vyrobila první bezbarvou řasenku. Ta se stala naprostým kosmetickým hitem roku podle ankety Rex Awards.

Dnes
V současné době jsou naše možnosti, jak si zvýraznit, prodloužit či natočit řasy, téměř neomezené. Velmi oblíbené jsou tzv. duo řasenky. První vrstva je bílá a slouží k prodloužení a zhuštění řas. Na ni se nanáší vrstva druhá, černá, sloužící pro barevné zvýraznění. Velký boom dnes zažívají všemožné inovace nanášecích kartáčků. Hitem se staly hřebínky či kartáčky s plastovými štětinkami. Objevují se také elektrické kulmičky na řasy a možné je dokonce umělé prodloužení řas.

Text: Eliška R.
Zdroj: latisse.com
Foto: sxc.hu, photobucket, latisse.com

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

10 Comments
  1. skvělé.
    řasenka je úžasná věc xD s řasama mám docela problém, mám je hrozně nevýrazné, ale pár tahů řasenkou to vždy spraví a já si připadám míň jako nestvůra xDxD

  2. Pěkný web ale zdá se mi že se slečnou to jde z kopce… dřív to tady bylo lepší tedka tu moc clanku nepribyva…

Leave a Reply

Your email address will not be published.