Jak chránit vlasy, ruce i pleť před mrazem

Stejně jako v létě používáš speciální opalovací krémy, i v zimě přichází na řadu kosmetiky, která ti pomůže být krásnou i za ne zrovna příznivých teplot a rozmarů počasí. Slečn@ ti poradí, jak uchráníš své vlasy, pleť i ruce před mrazem!

VLASY TRPÍ TEPLOTNÍMI ZMĚNAMI
Teplotní rozdíly jsou pro vlásky přímo katastrofou. Celou noc spíš v příjemně vytopeném pokojíčku, po probuzení si vlasy dost možná upravíš horkou kulmou nebo žehličkou a hurá ven do teplot pod bodem mrazu. Vlasy na to velice brzy zareagují tím, že se z nich stane nevzhledná suchá sláma se sklonem k třepení a lámání. Chceš tomu předejít? Zde jsou naše tipy:
* Nosit čepici není ostuda – Co je vůbec nejzákladnější, je vhodná pokrývka hlavy. Jakmile teplota klesne pod nulu, nemá cenu hrát si na krasavici, kterou nezastaví ani mráz až praští a nejvhodnější je vyštrachat ze skříně slušivý kulich, módní baret nebo klobouček. Módní trendy jsou sice někdy neúprosné, ale hezká čepka může dát celému modelu šmrnc, sladíš-li ji i se zbytkem outfitu. Vlasy pod čepicí však můžou elektrizovat a je nutné věnovat jim zvláštní pozornost každodenní péčí.
* Jemná péče – V tomto období rozhodně nezapomínej na kvalitní šampony a kondicionery. Vlasům navrátí vitalitu a lesk i občasná vlasová kúra.zima2
* Vhodné stylingové přípravky – Není dobré vlasy příliš zatěžovat, přesto tužidlo s vitamíny a proteiny, či šetrný gel může vlasy naopak před mrazem, větrem a vlhkostí ochránit. Raději však zapomeň na vlasový lak, ten vlasy zbytečně vysušuje!
* Vhodná strava – Nyní je opravdu velice důležité, dopřát namáhaným vlasům také dostatečný přísun vitaminů a minerálu. Dbej na to, aby tvá strava byla bohatá na zinek a železo.

MRÁZ VYSUŠUJE PLEŤ I RTY
Suchý vzduch v topné sezoně uvnitř bytu a ledový vítr plných štiplavých zmrzlých kapiček, to kráse nevěští také nic dobrého. Pokud vyrážíš do hor, důkladná péče v podobě mastnějšího krému s UV filtrem je naprostou nutností, ale zapomínat na ni bys neměla ani při procházkách městem!
* Před spaním je nezbytné pleť důkladně očistit od všech líčidel a odumřelých kožních buněk, aby mohla v noci volně dýchat a regenerovat se. Přípravky by ovšem měly být velmi šetrné, vyhýbej se pleťovým vodám s obsahem alkoholu a jiným dráždivým přípravkům. Ideální je jemná mycí gel nebo pleťové mléko.
* Důležitá je i volba krému a make-upu. Oba přípravky by měly mít ochranné účinky, být bez obsahu vody a obsahovat UV filtr, který pleť ochrání před nepříznivým zářením. Naprosto nevhodný je pudr, který by pokožku ještě více vysušoval.
* Jistě se ti osvědčí i pleťové masky. Nemusíš vyhazovat peníze za drahé přípravky, svoji masku si „ukuchtíš“ i podomácku! Kup si salátovou okurku, kousek jí najemno nastrouhej a zalij kysanou smetanou. Tuto směs můžeš natřít na tvář, krk i dekolt a nech působit zhruba dvacet minut.
* Pokožka rtů je velmi tenká a neobsahuje tukové žlázky – snadno se tak v mrazu vysuší a popraská. Velkým pomocníkem ti budou balzámy a tyčinky na rty obsahující včelí vosk a výtažky z rostlin.
* Rty můžeš čas od času také zregenerovat domácí kúrou. Potři je pravým včelím medem a nech působit. Ale pozor – nelízat! :-)

SCHOVEJ RUCE DO RUKAVIC
Ani ruce a nehty nezůstávají neúprosnému mrazu ušetřeny. Pokud si pro ně nepořídíš teplé rukavice, upozorní na sebe extrémě vysušenou a rozpraskanou pokožkou, což může být i bolestivé.
* Po každém mytí rukou nezapomeň kůži ošetřit krémem. Mýdla kůži odmašťují a vysušují, což pro ni rozhodně není nic příznivého. Z krémů vol klasické glycerinové krémy, na noc můžeš nejsušší místa potřít i trochou čisté vazelíny.
* Rozpraskanou pokožku na rukách zachrání zábal. Natři ruce silnější vrstvou regeneračního krému, navlékni je do igelitových rukavic a přes ně ještě oblékni rukavice vlněné. Nech působit alespoň půl hodiny.
* Ruce nádherně zjemní i desetiminutová lázeň v ohřátém olivovém či mandlovém oleji.

Text: Eliška R.
Foto: Flickr.com
—–
17.12.2007

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
  1. Já jsem antikosmetický typ. Kosmetika mě nijak extra nebere, ale naštěstí to na mojí pleti není moc znát . . .
    (To mi připomíná, že už by asi by dobrý začít nosit rukavice . . .:))

Leave a Reply

Your email address will not be published.