Muži v preppy stylu: elegance vzorných studentů

Můžeš je hodit do stejného pytle s metrosexuály, ale neupřeš jim, že mají styl. Elegantní, trochu starosvětský, upravený a přitom lišácky ležérní. To jsou „preppíci“ – vyznavači oblékání, které vychází ze stylu univerzitních studentů Cambridge, Oxfordu či Harvardu.

Ležérní podoba preppy stylu. Zdroj: www.gant.com

Podivné slovíčko preppy či též preppie nebo prep pochází z anglického výrazu preparatory, který znamená přípravný a označuje žáky, studenty či absolventy prestižních soukromých středních škol (Preparatory schools), které fungují podobně jako naše gymnázia: připravují své studenty, povětšinou příslušníky vyšších středních vrstev, na vysokoškolské studium. Preppy styl si zakládá na tom, že se jeho vyznavači hlásí k některé z věhlasných amerických univerzit: Harvardu, Pennsylvanii, Princetonu, Yale a tak dál. Za praotce tohoto stylu by se dal označit John F. Kennedy, který absolvoval Harvard, byl nadšeným hráčem amerického fotbalu, výborným golfistou a sukničkářem. Uměl si tedy užívat života naplno, a přitom zůstat mužem na úrovni. A přesně o to v preppy stylu jde!

„Jestliže se z rebelství stal denní pořádek, je možná nejzajímavější nerebelovat.“

Žijeme ve světě, kde už bylo skoro každé tabu překonáno a lépe i hůře pochopitelná originalita na nás vyskakuje za každým rohem. Nezajídá se nám to už trochu? Pamatuji si, jak na mě v tanečních vždy skvěle působili spolužáci v oblecích. Ta změna od vytahané mikiny a ošoupaných džín k pěknému saku a slušným botám byla ohromující! V záplavě extravagantní módy, jakou denně na ulicích vídáme, působí pěkně oblečený muž jako svěží vzduch v zakouřeném pokoji. Dávno se nesmějeme slušňákům! Tihle muži mají odvahu obléknout se se stylem a je to na nich neuvěřitelně sexy.

[styled_box Title=”Nezbytné součásti preppy šatníku” color=”blue”]

Sáčka (blasers) – nejčastěji v hnědých, šedých či modrých odstínech, kárované, s pruhy či jiným vzorem.

Kalhoty „chinos“ – kdo se nebojí barev a umí je kombinovat, má vyhráno. Šortky a džíny jsou také povoleny! Džíny mohou být i lehce „vyšisovaného“ vzhledu, ale rozhodně bez nápisů a ozdob, neroztrhané a rozhodně ne buranského vzhledu „nosím je na fotbal i do garáže“.

Trička s límečkem (polokošile), nejčastěji s pruhy, s námořnickými motivy.

Svetříky a vesty s tradičními motivy: pruhy, kárované, se znaky alma mater (své vysoké školy), v námořnickém stylu atd.

Košile různých vzorů a barev (od slušňáckých světlých, až po ležérní s barevnou kostkou) – vždy však s dlouhým rukávem, který může být shrnutý po loket.

Doplňky: šály, šátky, motýlky či kravaty, brýle se širokou obroučkou, pruhované či kárované ponožky, kvalitní opasky. Jako jediný šperk uznávají preppíci stylové hodinky
[/styled_box]

Aktuální kolekce značky GANT. Zdroj: www.gant.com

Prep up your style!

Preppy styl samozřejmě není jen pro muže. Oblíbená značka Gant dodává oblečení v preppy stylu také pro ženy. Inspiraci pro obměnu šatníku najdeš na jejich stránkách a na stránkách věnovaných přímo preppy stylu, kde se dozvíš všechny zajímavosti o této subkultuře.

Není to stále dost? Pokud tebe nebo tvého partnera pánská móda zajímá mnohem podrobněji, navštiv blog Muži v Česku. Pronikneš do tajů kravat a kapesníků, manžetových knoflíků, pobavíš se ostrými komentáři vyfintěných českých politiků i frajírků na ulici a dozvíš se vše, co jsi chtěla o pánské módě vědět, ale neměla ses koho zeptat.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.