Proč ženy milují značkové kabelky a kupují padělky

Vlastnit značkovou kabelku je pro ženy asi stejné potěšení, jako když si chlap pořídí své vysněné porsche. Co nás na luxusních kabelkách tolik přitahuje, že jsme za něj často ochotné zaplatit i několik tisíc? Anebo naopak shánět jejich levné imitace místo toho, abychom si raději koupily nějakou neznačkovou, ale zato opravdu kvalitní?

Padělané kabelky nejsou zárukou stylu

Značkové kabelky milujeme možná proto, že je nosí i slavné herečky nebo modelky, které obdivujeme pro jejich úspěch a slávu a rády kopírujeme jejich styl. Zřejmě se tak cítíme sebevědomější. Anebo zkrátka chceme ukázat světu, že my na to také máme. Zajímavé je, že i přes světovou ekonomickou krizi prodej luxusních kabelek nijak zvlášť neklesá. Lidé demonstrují, stěžují si, že nemají na jídlo, ale stačí se projít po městě a LV, Burberry nebo D&G jsou pořád všude. Otázkou je, kolik z těchto kabelek je skutečně pravých…

Někdy je to až do očí bijící – například nedávno jsem jela vlakem a proti mně seděla asi šedesátiletá paní v riflové bundě, bílých vietnamských teniskách, otrhaných maskáčových kapsáčích. Móda jí zřejmě příliš neříkala, ovšem na klíně si držela růžovou kabelku z lesklé plastové “hadí kůže” a samozřejmě s blyštivým nápisem Gucci. V takových případech člověka okamžitě napadne, že ubohá paní ani netuší, že má v ruce pořádný “fejk”. Zřejmě se jednou takhle procházela po tržnici a do očí jí padl právě tento kousek, na kterém ji zaujal nápis z třpytivých kamínků. Co vlastně to Gucci nebo Ducci znamená, jí bylo úplně fuk.

Opačným případem jsou ale ženy, které imitace vyhledávají cíleně a řídí se filozofií “proč já bych utrácela takové peníze, když úplně stejnou kabelku můžu mít za dvě stovky a nikdo to beztak nepozná.” Ano, pozná. Zvlášť když si ji dotyčná vezme k vytahanému tričku a sepraným riflím a myslí si, že značkový nápis to celé zachrání. Zářným příkladem této pomatenosti jsou všudypřítomné kabelky Louis Vouitton. Když procházím centrem Brna, nabývám dojmu, že dneska každá druhá slečna vě věku třináct až dvacet let strávila pět posledních letních prázdnin na šílených brigádách a všechny ty peníze si odkládala bokem, aby si potom koupila jednu maličkou kabelku s písmenky LV za dvacet tisíc. Cestou do práce potkám i deset takových a klidně bych dala ruku do ohně za to, že ani jedna z nich nebyla pravá.

Proč nekupovat padělané kabelky

[framed_tabs]
[tab title=”Pozérství“]Gramotnost lidí v oblasti padělků přeci jen vzrůstá a nemůžeš spoléhat na to, že fake kabelku nikdo nepozná. Vzpomeň si třeba na Samanthu ze Sexu ve městě. Když na jedné party “vyšší třídy” přiznala, že její kabelka je padělek koupený na tržnici, byla okamžitě vykázána pryč. Pokud nemáš na to dát za značkovou kabelku tisíce korun (kdo z nás na to opravdu má?), raději si kup neznačkovou a nehraj si na imitaci Paris Hilton.[/tab]
[tab title=”Špatná kvalita“]
“Fake” kabelky jsou obvykle vyrobené z mnohem horších materiálů než originály. Bývají nekvalitně ušité (křivé švy, trčící nitě, chatrné zapínání), odírají se nebo blednou. Mnohé e-shopy prodávají imitace značkových kabelek třeba za pět tisíc (samozřejmě pod záminkou neodolatelné slevy) – kvalitní koženou kabelku podle posledních trendů přitom v běžných obchodech seženeš i za méně než polovinu![/tab]
[tab title=”Etické důvody“]
Koupí padělané kabelky podporuješ černý trh a zločince. Obvykle je šijí asijští dělníci (často dokonce malé děti) v naprosto příšerných podmínkách – nošením takové kabelky říkáš, že toto všechno je podle tebe zcela v pořádku.[/tab]
[/framed_tabs]

Jak poznám padělanou kabelku?

Poznat padělek od originálu je zvláště v době internetových obchodů velice složité. Zásadou číslo jedna je ověřit si prodejce – značkové kabelky zásadně nesháněj v internetových aukcích nebo v pochybných e-shopech. Spousta světových značek nemá pro český trh ani vydanou licenci, aby jejich kabelky mohly být prodávány na internetu, a originály proto koupíš výhradně ve značkových kamenných prodejnách. Pokud si nejsi jistá, můžeš se obrátit i na samotnou značku – najdi si jejich oficiální internetové stránky a pošli jim dotaz na konkrétní obchod či výrobek, třeba ti neodpoví okamžitě, ale obvykle jsou ve svém vlastním zájmu ochotní pomoci.

Ze všeho nejdřív by tě však měla zajímat cena – zjisti si reálné ceny kabelek dané značky a rozhodně se nenech obalamutit pohádkami o výjimečných slevách, které se hned tak nebudou opakovat. Prodejci kabelek nejsou charita, aby nabízeli kabelky v hodnotě třiceti tisíc sotva za desetinu. Nezvykle nízká cena i v případě proklamací slevové akce te musí ihned varovat.

Pokud kabelku vybíráš na internetu, užitečná může být i “obrazová zkouška”. Na fotografii nabízeného výrobku klikni pravým tlačítkem myši a zvol “Kopírovat adresu obrázku”. Poté si otevři Google Obrázky, do vyhledávacího okýnka vlož zkopírovanou adresu a klikni na lupu. Poté klikni na odkaz “Vyhledat podle obrázku”. Vyjede ti seznam stránek, na kterých se stejný obrázek také nachází (hypoteticky – většina internetových prodejců přebírá fotografie obrázků od distributora, než aby fotila vlastní). Všechny tyto odkazy dobře zkontroluj. Všímej si, za jaké ceny stejný výrobek nabízejí jinde a zda tě adresa nezavede třeba na nějaké pochybné čínské stránky.

Skutečně tu luxusní kabelku potřebuji?

Spousta českých žen má v oblékání opravdu velké mezery. Mají problém s kombinováním barev, volbou vhodných střihů i výběrem správných doplňků. A často bohužel spoléhají na to, že prestižní značka vydaná náležitě na odiv tento “malý” nedostatek spasí. Tak to ale opravdu nefunguje. Obléct se vkusně neznamená mít kabelku LV, tričko s nápisem Versace a pásek se stříbrnou sponou Gucci.

Místo viditelných značek se raději zaměř na oblečení jako takové – opravdu mi takový střih sluší? Hodí se ke mě taková barva? Je pro mě taková kabelka praktická? Blyštivá značka v kombinaci s “výhodnou” slevou by rozhodně neměly být jedinými kritérii nákupu. Zkus si s oblečením a doplňky více hrát. Zejména letošní letní móda je k hravým kombinacím velmi nakloněná, tak proč si raději nekoupit trendy barevnou kabelku, která tvůj letní outfit rozzáří mnohem vkusněji než tisíce značkových nápisů?

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.