Retro styl: Elegance z minulého století

Tají se ti dech při pohledu na módu dávno odkvetlou? Zdá se ti kolikrát mnohem půvabnější, než ta dnešní? Není třeba věšet hlavu. Módní trendy se stále vrací. Inspiruj se doplňky z dob první republiky nebo třeba barevnými šedesátkami.

Inspiruj se retro módou

Návrháři už jen těžko hledají, co nového by dnešní generaci nosící především džíny nabídli. Pojďme společně zalovit v historii a třeba si z ní vypůjčit i něco do našeho soudobého šatníku.

Nekonečná předválečná elegance

Rukavičky – pro dámu kdysi nutnost, teď ti možná připomínají tak akorát filmy pro pamětníky. Je ale pravda, že i dnes je můžeme poměrně často vidět. Na plese, na nevěstě, na slečnách v tanečních a jako horkou novinka od loňského podzimu i na módních přehlídkách a za výlohami módních butiků.

Rukavice můžou ozvláštnit tvou večerní róbu a je jen na tobě, jakou délku či barvu si zvolíš – chceš být spíše sladká a roztomilá? Pořiď si rukavice těsně pod lokty, třeba i s návlekem kolem prostředníčku. Pokud chceš naopak vypadat tajemně a sexy, černé saténové rukavice nad lokty ti v tom hravě pomůžou.

Že se rukavičky skutečně líbí dokazují módní tvůrci, kteří jimi často doplňují své kolekce. I proto se tento doplněk stává součástí také zcela běžného šatníku, například v kombinaci se sakem nebo svetříkem s tříčtvrtečními rukávy.

Tip Slečny: Luxusně působí prsten navlečený přímo na oblečené rukavici.

Jsou klobouky “na hlavu”?

Pro milovnice klobouků – těmto překrásným módním kouskům není konec! Klobouky nás v podstatě neopustily nikdy. Jen se podívej do skříně své mámy, minimálně nějaký slamák tam najdeš. Jenže po prvorepublikovém období se móda změnila a elegantní pokrývky hlavy z přehlídek (a hlavně z ulic) ustoupily. Nedávno však trend kloubků začal znovu vystrkovat růžky, respektive špičky  –  objevují se kloboučnictví s kousky, které jsou spíše uměleckými předměty než jen obyčejnými doplňky. Dokonce i v nejrůznějších konfekčních obchodech si můžeš pořídit třeba černý nebo bílý klobouk ve stylu Michaela Jacksona.

Klobouky rozhodně stojí za vyzkoušení. Kromě dobré ochrany, kterou ti především teď v létě poskytnou před sluníčkem, navíc mnoha dívkám skutečně moc sluší.

Tip Slečny: Zajímavě vypadají i mini kloboučky připevněné třeba na sponce.

Z jezdeckého oblečku módní hit

Víš, že první dámský kostýmek se objevil už na konci devatenáctého století? Tehdy sloužil ženám k jízdě na koni. Postupem času prodělal dost změn, především v délce sukně, která byla jak po kolena, tak až zkrácená na délku „mini“. Ze sportovního úboru ho však proměnila k vysoce společensky uznávanému oděvu až Gabrielle „Coco“ Chanel. Použila lehčí tvídový materiál, přišila hezčí knoflíky a celý model dozdobila perlami. 

Možná si říkáš, že na mladých dívkách může kostýmek působit trochu „staromladě“. Pokud se ti ale kostýmky líbí, není důvod, proč se mu vyhýbat nebo se jím alespoň neinspirovat. Vyber si třeba jen  jeden prvek z této nestárnoucí klasiky a zkombinuj s oblečením, které běžně nosíš. Elegantní sáčko dodá šmrnc i džínám.

Rebelové znovu okouzlují

Stále obdivuješ Zuzanu Norisovou jako představitelku Terezy v muzikálu Rebelové? Líbí se ti látkové čelenky, krátké sukně, proužky a pastelové barvy jejího oblečení? Super! Takhle orientovaná móda už je zase in. Puntíky a proužky se ve velkém nosí třeba na šatech nebo plavkách.

Tip Slečny: Žhavým favoritem letošních koupališť jsou plavky v takzvaném námořnickém stylu – například bílé s modrými proužky a zlatým přívěškem ve tvaru kotvy. Zkus ze sebe udělat „rebelku“ v moderním stylu.

Inspiruj se, čerpej nápady, ale také pamatuj, že jde o to využít módní prvky dob minulých k novým trendům. Jak je známo – nic se nemá přehánět.

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

2 Comments
  1. Sebulonko, mně se to loni podařilo v úplně obyčejném H&M:-) Jinak je pak možné zapátrat především v galanterkách a třeba i kloboučnictví.

Leave a Reply

Your email address will not be published.